0

Yanak sarkması; yanakların yaşla birlikte hacim ile elastikiyet kaybı yaşaması ve aşağı sarkması durumu olarak tanımlanabilir. Yorgun görünüme neden olan yanak sarkması, cerrahi ve cerrahi olmayan çeşitli yöntemlerle azaltılabilir. Yanak sarkması egzersizleri de bu yöntemlerden biridir. İşte, yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olan sarkık yanak egzersizleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar…

Yanak Sarkması Neden Olur?

Yanak Sarkması Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!-1 - Saç Bakım Güzellik Yanak Sarkması Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!-2 - Saç Bakım Güzellik

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra hızlanan ve belirgin hale gelen yanak sarkmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Cilt, doğal yaşlanma sürecinde elastikiyetini ve hacmini kaybeder, bağ dokusu zayıflar. Bu süreçte yanaklar da yer çekiminin etkisiyle sarkabilir.
 • Yanak sarkması genetik faktörlere bağlı olarak daha erken ya da daha geç olabilir.
 • Güneşin zararlı UV ışınları, sigara kullanımı gibi dış etkenler, ciltteki kolajen ve elastin liflerine zarar vererek yanakların sarkmasını hızlandırabilir.
 • Hızlı kilo kaybı, yanak hacminin aniden azalmasına neden olarak yanak sarkmasını beraberinde getirebilir.

Yanak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Yanak Sarkması Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!-3 - Saç Bakım Güzellik Yanak Sarkması Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!-4 - Saç Bakım Güzellik

Yanak sarkması, cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilir. Yüz germe ameliyatı, yanak sarkmasının cerrahi tedavi yöntemidir. Dermal dolgu, lazer ve radyofrekans tedavisi gibi yöntemler de yanak sarkmasının giderilmesi için kullanılabilir. Yüz masaj aleti kullanımı da yüz hatlarının toparlanmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olarak yanak sarkmasının giderilmesine destek olabilir.

Hafif düzeyde yanak sarkması yüz egzersizleri ile giderilebilir. Düzenli olarak yapacağınız yanak sarkması için yüz hareketleri ile kaslarınızı harekete geçirerek sarkmaları önleyebilir ya da minimum seviyeye indirebilirsiniz. Yaşlanma etkilerini geciktirmenize yardımcı olan yüz yogası, yanak sarkması egzersizi olarak da idealdir.

Yanak sarkması için yüz yogası egzersizlerini düzenli yaparak cildinizi sıkılaştırabilirsiniz. İşte, her gün uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

 

 • Ağzınızı açın ve dudaklarınızla "O" şekli oluşturun. Dudaklarınızın "O" şeklini korurken olabildiğince geniş gülümseyin ve 5 saniye bu şekilde kalın.
 • Yanaklarınızı içinize çekerken dudaklarınızı ileri uzatarak balık yüzü yapın ve 10 saniye bu şekilde kalın.
 • Ağzınızı esneyecekmiş gibi iyice açın, dilinizin ucunu damağınıza değdirin. 5 saniye bu şekilde kalın.
 • Ağzınızı geniş açın, dudaklarınızı dişlerinizi kapatacak şekilde tutun ve parmaklarınızla yanaklarınızı kaldırın. Yanaklarınızı 10 saniye bu şekilde tutun, ardından normale dönün.

Her bir egzersizi 10 kere tekrar ederek günlük yüz yogası rutininizi oluşturabilirsiniz.

Yanak Sarkması için Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yanak Sarkması Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!-5 - Saç Bakım Güzellik Yanak Sarkması Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler!-6 - Saç Bakım Güzellik

Yüz çevresindeki bütün kasları aynı anda çalıştıran egzersizler sayesinde etkili sonuçlar alabilirsiniz. Sıkılaştırıcı yüz egzersizleri denildiğinde akla ilk gelen yüz yogasının başlıca faydaları ise şunlardır:

 • Kan dolaşımını hızlandırarak cildin canlı görünümüne katkıda bulunur,
 • Yaşa bağlı ortaya çıkan ince çizgilerin ve sarkmaların önüne geçmeye destek olur,
 • Göz çevresindeki kırışıklıkların ve şişliğin azalmasına yardım eder,
 • Fazla çalışan yüz kaslarının gevşemesine ve rahatlamasına katkı sağlar.

Yanak Sarkması için Yüz Yogası Haftada Kaç Gün Yapılmalıdır?

Yüz yogası egzersizlerinden etkili sonuç almak için tutarlılık çok önemlidir. En etkili sonuçlar için yüz egzersizlerini her gün düzenli olarak yapmayı hedefleyin. Bunun için sabah ya da akşam saatlerinde 30 dakikalık bir zaman dilimini yüz yogasına ayırmanız yeterli olacaktır. Her gün yüz yogası yapmaya vaktiniz yoksa yüz kaslarınızın daha sıkı bir görünüme kavuşabilmesi için haftada minimum 3 gün yanak sarkması egzersizi yapabilirsiniz.