2

Cilt balkımı, kişisel bakımın en önemli aşamalarından biri. Özellikle her gün makyaj yapan ve yoğun tempoda yaşayan kişiler için cilt bakımı çok daha önemli hale gelir. Cildin daha sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesi ise doğru bakım yöntemlerini uygulamaktan geçer. Bu bakımlardan biri de peeling işlemidir. Doğru bir şekilde yapıldığında cilde son derece faydalı olan peeling, ölü hücrelerden arınmaya ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmaya yardım eder. Peki, peeling nedir ve yüz peelingi önerileri nelerdir? Bu yazımızda evde yüz peelingi önerileri ve yüz peelingi yapımı hakkında detayları inceledik.

Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz Peelingi Nedir?

İngilizcedeki “peel” kelimesinden gelen peeling, “soymak” anlamı taşır. Dermatolojik olarak ise bu işleme eksfoliasyon denir. Cilt bakımında peelingi bu kadar önemli ve vazgeçilmez kılan ise ciltte yarattığı soyma etkisidir. Peeling işlemini kozmetik ürünlerle veya evde yüz peelingi uygulamaları ile gerçekleştirebilir, daha taze ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Peeling yaparken cildinize nazik davranmaya ve işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde uygulama sırasında cildinize istemeden zarar verebilirsiniz. Yüz peelingi, içerisinde çeşitli mikro tanecikler barındıran bir tür cilt bakımı ve temizleme ürünü olarak adlandırılır. Mikro taneler sayesinde cilt derinlemesine temizlenerek ölü derilerden arındırılır. Uygulama sayesinde cilt sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yüz Peelingi Ne İşe Yarar?

Yüz peelingi, ciltte var olan ve uzun süredir kuruluk yapan deriyi uzaklaştırmak ve sağlıklı alt deriyi ortaya çıkarmak için yapılır. Yüz peelingi yapımı sayesinde cilt rahatlar ve daha canlı bir görünüm kazanmaya başlar. Doğal malzemelerle yapılan veya kozmetik markalarının hazırlamış olduğu peeling ürünleri, ciltte oluşabilecek siyah nokta, leke ve sivilce problemlerini önlemeye yardımcı olur. Renk eşitsizliklerini azaltan yüz peelingi, ayrıca ciltte ölü hücreleri uzaklaştırarak cilde yenileyici bir görünüm kazandırmaya imkan sunar.

Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Doğal Yüz Peelingi Önerileri: Evde Yüz Peelingi Nasıl Yapılır?

Yüz peelingi evde rahatlıkla yapılabilen bir uygulamadır. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla gerçekleştirerek peeling işlemini sonlandırabilirsiniz:

  • Peeling işlemi için öncelikle duş veya buhar banyosu yardımıyla cildinizi uygulamaya hazırlayın.
  • Yüz peelingi maskesini elinize bir miktar alarak göz ve dudak çevresi dışında kalan bölgelere masaj eşliğinde yayın.
  • Peeling maskesi kuruyana kadar cildinizde bekletin.
  • Daha sonra cildinizi nazik hareketlere yıkayarak maske kalıntılarından arındırın.
  • Son aşamada cilt tipine uygun olarak seçtiğiniz bir nemlendiriciyi sürün ve birkaç saat boyunca güneş ışığından uzak durun.

Yüz peeling işlemini duş sonrasında yapmak uygulamadan tam verim almanıza yardımcı olur. Çünkü duştan çıktığınız anda cildinizdeki gözenekler açılmış ve cilt yüzeyi için uygun ortam oluşmuştur. Peeling uygulamasını haftada bir kez yapmanız yeterlidir. Genel hatlarıyla cildi derinlemesine temizleyen bir işlem olduğu için daha sık yapılan uygulamalar ciltte aşınmalara ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle uygulama sıklığını ayarlamanız oldukça önemlidir.

Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Evde Yüz Peeling Önerileri

Evde bulabileceğiniz doğal malzemeler ile kendi doğal yüz peelingi maskelerinizi kolayca hazırlayabilirsiniz. İşte cildinizi canlandırmanıza yardımcı olan bazı yüz peelingi tarifi seçenekleri…

Türk Kahvesi Peelingi

Türk kahvesi peelingi, peeling çeşitleri arasında evde yapılması en kolay olanlardan biridir. 1 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 çay kaşığı bal ve birkaç damla zeytinyağı ile maskenizi hazırlayabilirsiniz. Öncelikle pişmiş kahve telvesinden 1-2 kaşık kadar olan miktarı bir kaba alarak içine zeytinyağı ve balı ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırarak temiz cildinize sürün ve masaj eşliğinde yedirin. Ilık su ile cildinizi durulayın.

Karbonat Peelingi

Karbonat peelingi evde hemen hazırlayabileceğiniz tariflerden bir diğeri. Cilt lekeleri ve kararmalarla mücadele eden karbonat maskesi daha beyaz ve parlak bir cilde sahip olmaya katkı sunar. 2 çay kaşığı karbonat, birkaç damla limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı kullanacağınız malzemelerdir. Bu malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra temiz cildinize sürebilirsiniz. Maskeyi göz çevresi ve dudak kenarlarına sürmekten kaçının. Maske içindeki zeytinyağı cildi yumuşatırken limon ise leke ve sivilcelenme sorunlarını azaltır. Peelingi cildinizde 5 dakika beklettikten sonra yıkayabilir ve cildinize nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Yumurta Peelingi

Yumurta peelingi cilt için faydalı maskelerden biridir ve cilt gözeneklerini sıkılaştırma etkisine destek olur. 1 yumurta beyazını ve 1 tatlı kaşığı şekeri karıştırarak maskeyi hazırlayabilirsiniz. Maskeyi çok bastırmadan cildinize masaj eşliğinde uygulayabilir, birkaç dakika beklettikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Dilerseniz cildinize nemlendirici sürerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ve Şeker Peelingi

Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirme özelliğine sahiptir, şeker ise ciltte tam bir soyma etkisi sunar. Oda sıcaklığında bulunan 1 kaşık Hindistan cevizi yağını 3 yemek kaşığı şeker ile iyice karıştırın. Daha sonra karışımı masaj yaparak cildinizin üzerine iyice sürün. Maskeyi beş dakika beklettikten sonra ise yüzünüzü bol su ile durulayın. Maskeyi yüzünüzün yanı sıra vücudunuza da uygulayabilirsiniz.

Bebek Yağı ve Deniz Tuzu Peelingi

Bebek yağı ve deniz tuzu da cilt üzerinde ideal bir peeling etkisi sağlayan karışımlar arasındadır. 1/2 bardak bebek yağının içine 1 bardak kadar deniz tuzu ekleyerek karşımı iyice karıştırın. Daha sonra karışımın üzerini kağıt havlu ile kapatarak yaklaşık 1 gün kadar bekletin. Ertesi gün karışımdan bir miktar elinize alarak cildinize masaj yardımıyla uygulayın ve son aşamada cildinizi yıkayarak nemlendirici sürün.

Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-9 - Saç Bakım Güzellik Yüz Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?-10 - Saç Bakım Güzellik

Siz de daha canlı ve temiz bir cilde sahip olmak için yukarıdaki doğal yüz peelingi maskelerini uygulayabilir, en iyi yüz peelingi tarifleri ile cildinizdeki siyah nokta ve ölü deri kalıntılarını azaltabilirsiniz. Ayrıca Türk Kahvesi ile Peeling Nasıl Yapılır içeriğimizi de okuyabilirsiniz.