0

Kırmızı kan hücresi gelişimi için önemli bir vitamin olması sebebiyle folata daha çok hamileler veya hamilelik planlayan kişiler aşina olabilir. Ama aslında folat açısından zengin bir diyet benimsemenin hepimiz için sayısız faydası var. Folat, hücre sağlığında ve vücutta DNA üretiminde rol oynayan hayati bir besin. Bir amino asit olan homosistein, vücutta yeterli folat olmadığında yükselme eğilimine girer, bu da kalp hastalığı riskini artırır. Folat ayrıca yaşlanan ciltten kronik hastalıklara kadar hücresel sağlığın belirti ve semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Beslenme uzmanları B9 vitamini olarak da bilinen folatı, özellikle bitki bazlı bir diyetle kolaylıkla tüketebileceğinizi belirtiyor. Sadece hangi besinlerin folat zengini olduğunun farkında olmalısınız.

Folat Zengini 7 Yiyecek ve Folatın Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Folat Zengini 7 Yiyecek ve Folatın Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Ispanak

Bir fincan çiğ ıspanak, önerilen günlük folat alımının yaklaşık % 15’ini karşılar, ayrıca C ve K vitaminleri, kalsiyum gibi sağlığı destekleyen farklı besinler de içerir (C vitamini en sık başvurduğumuz ancak hakkında belki de yeterli bilgiye sahip olmadığımız bir konu. C vitamini hakkındaki efsaneleri gerçeklerden ayırmaya özen gösterin).

Koyu yapraklı yeşil sebzeler folat tüketimi için oldukça ideal. Ispanağa ek olarak diyetinize lahana ve karalahana gibi sebzeleri eklemeyi deneyin. Bu besinler, özellikle folat ve K vitamini açısından son derece zengin. Üstelik erişimleri çok kolay ve lezzetli bir salatanın da tabanını oluşturuyorlar.

Börülce

Börülce, bitki bazlı protein konusunda önemli bir besin. Baklagiller sadece folat zengini değil, aynı zamanda diğer temel besinler açısından da yoğun. Bakliyatları düzenli ollarak tüketmek yeterli miktarda lif, folat, magnezyum ve demir almanızı sağlar. Yarım fincan pişmiş börülce, önerilen günlük folat alımının yaklaşık % 26’sını karşılar. Ayrıca harika bir lif, protein, A ve K vitamini, manganez, kalsiyum kaynağıdır ( A vitamini hakkında bilgi sahibi olun).

Folat Zengini 7 Yiyecek ve Folatın Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Folat Zengini 7 Yiyecek ve Folatın Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Brokoli

Bir fincan çiğ brokoli, önerilen günlük folat alımınızın yaklaşık % 14’ünü içerir, ayrıca C ve K vitaminleri ile lif bakımından da zengindir. Çiğ brokoli, harika bir gün ortası atıştırmalığı olabilir. Brokoli ile ilgili ilginç olan bir diğer konu, folat içeriğinin çiğden pişmişe doğru artması. Bir fincan pişmiş brokoli, günlük besin değerinin % 20’sinden biraz fazlasına sahip.

Brüksel lahanası

Zeytinyağında hafifçe sotelenen Brüksel lahanası, lezzetli bir garnitür olabilir. Ayrıca içeriği, besinlerle doludur. Yarım fincan Brüksel lahanası, önerilen günlük folat alımının yaklaşık % 12’sine tekabül eder. Bununla birlikte harika bir C, K vitamini ve lif kaynağıdır.

Avokado

Folat yüklü bir diğer süper besin avokado olarak karşımıza çıkıyor. Bir avokadonun yarısı, günlük önerilen folat alımının yaklaşık % 15’ini karşılar. Ayrıca sağlıklı yağlar içerir. Avokadoyu tostlarda, smoothie’lerde ve kendi başına tüketebilirsiniz.

Folat Zengini 7 Yiyecek ve Folatın Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Folat Zengini 7 Yiyecek ve Folatın Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Bezelye

Bezelye, vitaminler açısından şaşırtıcı derecede zengin. Yarım fincan bezelye, günlük folat alımının yaklaşık % 13’ünü sağlar. Genellikle çok seviliyor ve tüketilmesi de kolay. Ayrıca K vitamini, tiamin, B6 vitamini ve manganez gibi bir dizi sağlıklı besin bakımından da yüksek içeriğe sahiptir.

Muz

Düzenli olarak folat açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olmak isterseniz onlardan zevk alıp almadığınızı düşünün. Çünkü folat zengini besinler, çoğunlukla çok lezzetli. Bir orta boy muz, günlük folat alımının yaklaşık % 6’sını sağlar. Folat bakımından en zengin yiyecek olsa da bulunması kolay olduğu için diyetlere rahatlıkla eklenebilir.

Folat zengini besinlerle hazırlayabileceğiniz en lezzetli tarifler için yemektekeyifvar.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Ayrıca Çinko Zengini Besinler yazımız ilginizi çekebilir.