0

Kalori hesabı, yemek yeme zevkini ortadan kaldırdığı için sıkıcı bir uygulama gibi gelebilir. Diğer yandan, günlük kalori ihtiyacımız ve sağlıklı beslenme rutinine bağlı kalmak için yiyecek seçimlerimiz konusunda daha bilinçli olmamıza yardımcı olur. Sonuçta söz konusu sağlık olduğunda, öz farkındalık olmazsa olmaz.

Günlük kalori alımını belirlerken çeşitli hesaplamalar ve bireysel faktörler devreye girer. Beslenmede yol haritanızı oluştururken bu ipuçlarından yararlanmakta fayda var.

Günde Kaç Kalori Almalısınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Günde Kaç Kalori Almalısınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Tavsiye edilen kalori sayısı nasıl hesaplanır?

Bunu belirlemek için internette çeşitli uygulamalar var. Cinsiyet, yaş, boy, kilo ve haftalık aktivite düzeyini kullanan bu tür hesap makineleri, kalori hesabı konusunda size yardımcı olabilir. Bu sayede günlük bir kalori tahmini oluşturabilir, öğünlerinizi porsiyonlarına ayırmayı ve hedefinize özel bir haftalık beslenme rutini planlayabilirsiniz.

Bir diyet rutinine karar vermeden önce bazal metabolizma hızı hesaplanır. Bazal metabolizma hızı, dinlenme sırasında günlük işlevleriniz için gerekli olan kalori miktarı anlamına gelir. Bu hesaplama için en sık kullanılan yöntem Harris- Benedict yöntemi. Bazal metabolizma hızınızı hesaplamak için aşağıdaki formüllerden yararlanın:

Yetişkin erkekler için:

66,5 + (13,75 x kilo) + (5,03 x boy) – (6,75 x yaş)

Yetişkin kadınlar için:

655,1 + (9,56 x kilo) + (1,85 x boy) – (4,68 x yaş)

Günlük önerilen kalori sayısı için bazal metabolizma hızınızı aşağıdaki gibi uygun aktivite faktörü ile çarpın:

  • Eğer hareketsizseniz (az egzersiz yapıyor veya hiç yapmıyorsanız) kalori hesaplama= Bazal metabolizma hızı x 1,2
  • Hafif aktifseniz (haftada 1-2 gün hafif egzersiz yapıyorsanız) kalori hesaplama= Bazal metabolizma hızı x 1,375
  • Orta derecede aktifseniz (haftada 3-5 gün orta düzeyde egzersiz yapıyorsanız) kalori hesaplama= Bazal metabolizma hızı x 1,55
  • Çok aktifseniz (haftada 6-7 gün ağır egzersiz yapıyorsanız) kalori hesaplama= Bazal metabolizma hızı x 1,725
  • Ekstra aktifseniz (zor egzersizler veya fiziksel işler yapıyorsanız) kalori hesaplama= Bazal metabolizma hızı x 1,9
Günde Kaç Kalori Almalısınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Günde Kaç Kalori Almalısınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Diğer hususlar

Önerilen günlük kalori alımını doğru bir şekilde değerlendirmek için ek yaşam tarzı faktörlerinin de dikkate alınması gerekir. Uyku ve hidrasyon gibi faktörler, hedefe ulaşmada son derece önemli ve kişinin tahmini günlük kalori tüketimini doğrudan etkilemese de uzun vadeli antrenman ilerlemesi için gerekli.

Aldığınız kalorilerin takibini yapabilmek için besin etiketlerine bakın ve tüm gıdalardaki besin içeriklerini inceleyin. Gün boyunca tükettiğiniz her bir yiyecek ve içeceğin kalorisini toplayın. Kalori hesabı bu yöntemlerle genel olarak hesaplanabilir ve diğer yaşam tarzı faktörleriyle birlikte ele alınması gerekir.

Son olarak kalori hesabı herkes tarafından yapılmak zorunda değil. Protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar bakımından dengeli bir diyet uyguladığınız ve fiziksel olarak aktif kaldığınız sürece, kalori hesabıyla ilgilenmeniz gerekmez. Düzensiz bir yeme öykünüz varsa bir diyetisyene danışarak kalori hesabına dikkat edebilir, tükettiğiniz besin kalitesine odaklanabilirsiniz.

Yaşam kalitenizi artırmak için sağlıklı bir diyetle birlikte düzenli egzersize de gereken önemi vermeyi unutmayın. Rexona ile gün boyu rahat ve özgür hareket edebilirsiniz. Rexona kadın ve erkek deodorantları, vücut ısısı ve terleme ile beraber buharlaşarak koku ve korumanın etkisinin azaldığı diğer ürünlerin aksine uzun süreli koruma sağlar. Bu sayede size hayatın her alanında özgürce ve daha fazla hareket etme imkanı sunar. Geriye ise sadece terlemekten korkmadan kalkmak ve harekete geçmek kalır!