0

“Egzersiz terapidir” ifadesini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu ifade, birçok yönden doğru: Araştırmalar düzenli egzersizin enerjinizi artırmak, depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmak ve kronik hastalıkları önlemek gibi sayısız faydası olduğunu gösteriyor. Buna karşın beyniniz üzerindeki etkileri hala araştırma konusu. Bu konudaki yaygın teori ise tüm bu gelişmiş duyguları endorfin salınımına bağlıyor. Peki endorfin, antrenmanımızı ve ruh halimizi nasıl etkiler?

Egzersiz Sağlığınızı Tam Olarak Nasıl Etkiler?-1 - Saç Bakım Güzellik Egzersiz Sağlığınızı Tam Olarak Nasıl Etkiler?-2 - Saç Bakım Güzellik

Egzersiz beyninize ne yapıyor?

Bilim insanları, egzersiz sırasında ve sonrasında beyinde olup bitenleri hala tam anlamıyla bilmiyorlar. Ama olanların bir şekilde ruh halimizi iyileştirdiğini biliyorlar (*). Konuyla ilgili yaygın açıklama, aktivitenin vücudumuzun ürettiği endorfinlerin veya iyi hissettiren maddelerin salınımını tetiklemesi. Bunu destekleyen bilimsel araştırmalar da mevcut, ancak resmin tamamı bu olmayabilir.

Araştırmacılar egzersizle birlikte beyne giden kan akışının artmasının, egzersiz sonrasına da katkıda bulunabileceğini düşünüyor. Egzersiz yaptığımızda kalp atışımız genellikle yükselir. Bu, beyne daha fazla oksijen ve besin açısından zengin kan pompalanması (duygularımızdan sorumlu alanlar da dahil) demektir. Sonuçta beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Düzenli egzersizden elde edilen ekstra kan akışı hafıza ve düşünme becerilerimizi artırarak uzun vadeli beyin sağlığına katkıda bulunabilir, bu da Alzheimer gibi yaşla ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir (*).

Vücudumuzda ayrıca “endokannabinoid sistem” adı verilen bir sistem veya uykuyu, ruh halini, hafızayı ve daha fazlasını düzenlemeye yardımcı olan bir molekül ağı bulunuyor. Egzersiz yaptığımızda vücudumuz bu molekülleri serbest bırakıyor (*). Araştırmalar, egzersiz ne kadar yoğun olursa, endokannabinoid sistemin de o kadar fazla devreye girdiğini gösteriyor (*).

Egzersiz Sağlığınızı Tam Olarak Nasıl Etkiler?-3 - Saç Bakım Güzellik Egzersiz Sağlığınızı Tam Olarak Nasıl Etkiler?-4 - Saç Bakım Güzellik

Egzersiz ruh halinizi nasıl etkiliyor?

Beynimizdeki tüm bu faaliyetler doğal olarak psikolojik sağlığımızı da etkiler. Urbana-Champaign'deki Illinois Üniversitesi Egzersiz Psikolojisi Laboratuvarı Direktörü Neha Gothe, egzersiz sırasındaki ve sonrasındaki zihinsel durumumuzun farklı olabileceğini açıklıyor. Tıpkı ilham veren bir müziği dinlemek veya sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak gibi keyifli antrenman yapmanızı sağlayacak pek çok faktör var. Yani egzersize ne kadar aşina olduğunuza, bulunduğunuz yere, yanınızdaki kişiye veya eğitmenin sizi teşvik edip etmediğine bağlı olarak egzersiz sırasında kendinizi her zaman harika hissetmeyebilirsiniz. Yine de koşullara ve yoğunluğuna bakılmaksızın egzersiz yaptıktan sonra insanların kendilerini iyi hissettiklerini biliyoruz (*). Egzersiz yapmanın, mutlu kimyasallar sayesinde stresi, mutsuzluğu ve kaygılı ruh durumunu azalttığı ise kanıtlanmış bir gerçek (*).

Egzersizin ruh halini değiştiren etkisi aynı zamanda uykuyu iyileştirme eğilimine sahip olmasıyla da ilgili. Aralarında döngüsel bir ilişki var: Eğer iyi uyursanız, ertesi gün aktif olma olasılığınız artar. Egzersiz bazı insanlar için bir sosyalleşme kaynağı olabilir. Araştırmalar, sosyal bağlılık duygusunun benkik saygısını artırabileceğini ve anksiyeteyi, depresyonu azaltabileceğini gösteriyor. Buna göre bunu yapmak tıpkı sevilen bir müziği dinlemek gibi beynin olumlu duygulara katkıda bulunan ve stresi azaltan bölümlerini harekete geçiriyor.

Egzersiz Sağlığınızı Tam Olarak Nasıl Etkiler?-5 - Saç Bakım Güzellik Egzersiz Sağlığınızı Tam Olarak Nasıl Etkiler?-6 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl başlanır?

Egzersizin fiziksel ve zihinsel faydalarından yararlanmak istiyorsanız ve bu konuda yeniyseniz sizi neyin mutlu ettiğini değerlendirin. Örneğin sosyal etkileşim ya da harika bir dış mekan için can atıyorsanız bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın. Yüksek yoğunluklu antrenmanlardan hoşlanıyorsanız ip atlayın. Veya müziği seviyorsanız müzik odaklı bir ders deneyin. Egzersizi, sevdiğiniz şeylerin tadını çıkarmak için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Bir rutin oluşturmak size göre değilse veya şu anda hazır olmadığınızı düşünüyorsanız sorun değil. Sadece daha fazla hareket edin ve daha az oturun. Hareket etmek, hareketin ne olduğundan daha önemli! Bununla birlikte sağlıklı bir diyetin de sizin için benzer faydalar sağlayabileceğini unutmayın. Günde kaç kalori almalısınız öğrenmek için yazımızı ziyaret edin.

Ayrıca Bel Ağrılarına İyi Gelecek 4 Egzersiz yazımız ilginizi çekebilir.

Hareket ettikçe daha güzel kokun!

Rexona Shower Fresh Aerosol Anti-Perspirant Kadın Deodorant’ı deneyin. Gün boyu hareket halinde olabilirsiniz. Yürüyüş yapıyor, koşuya çıkıyor ya da bisiklet sürüyor olsanız da artık kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Rexona Shower Fresh anti-perspirant özellikli deodorant, güven ve konfor içinde hareket edebilmenize olanak tanıyor. Terleseniz dahi duş ferahlığı hissini yaşayacağınız Shower Fresh ile tam 48 saat boyunca duştan çıktığınız anı yaşatıyor.

Evde uygulayabileceğiniz sıkılaştırıcı yüz egzersizleri ile yüz kaslarınızı çalıştırarak daha parlak bir cilde sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sezgisel Beslenme NedirEv Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu ve Erkekler İçin Asimetrik Saç Modelleri yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Beslenme rutininize dahil edeceğiniz protein dolu tarihler için yemektekeyifvar.com'a göz atmayı unutmayın.