0

Yürüyüş, her yaştan ve fitness seviyesinden insana sayısız sağlık yararı sağlayabilir. Ayrıca bazı hastalıkları önlemeye, hatta ömrünüzü uzatmaya dahi yardımcı olabilir. Üstelik yürümek, ücretsiz bir aktivite ve günlük rutininize eklemesi de son derece kolay!

Yürüyüş yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, bir çift yürüyüş ayakkabısı. Yürümenin faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Keşfedin!-1 - Saç Bakım Güzellik Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Keşfedin!-2 - Saç Bakım Güzellik

Kalori yakımını hızlandırır

Yürüyüş yapmak kalori yakımını hızlandırır, böylece kilonuzu korumanıza veya kilo vermenize yardımcı olabilir. Elbette kalori yakmanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı:

  • Yürüme hızı
  • Katedilen mesafe
  • Yürünen arazı
  • Kilonuz

Kalbi güçlendirir

Haftada beş gün, günde 30 dakika yürümek koroner kalp hastalığı riskinizi yaklaşık olarak %19 azaltabilir (*). Günlük olarak yürüdüğünüz süreyi ve mesafeyi artırdığınızda ise, bu riski daha da azaltmış olursunuz.

Kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olur

Yemekten sonra kısa bir yürüyüş, kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Küçük bir araştırma, gün içindeki üç öğünün ardından 15 dakika yürüyüş yapmanın kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ortaya koydu. Yine de bu bulguları, doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var…

Yemekten sonra bir yürüyüş rutini oluşturmayı düşünün. Bu ayrıca egzersizi yaşamınıza dahil etmenize de katkıda bulunur.

Eklem ağrılarını hafifletir

Yürümek diz ve kalça da dahil olma üzere eklemlerin korunmasına yardımcı olur. Bunun nedeni eklemleri destekleyen kasları güçlendirmeyi sağlaması.

Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Keşfedin!-3 - Saç Bakım Güzellik Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Keşfedin!-4 - Saç Bakım Güzellik

Bağışıklığı geliştirir

Yürümek soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı sizi korur. Bilimsel bir çalışma, grip mevsimi boyunca 1.000 yetişkini izledi. Günde 30-45 dakika orta hızda yürüyenlerde %43 daha az üst solunum yolu enfeksiyonu görüldü. Hastalananların da semptomları azaldı.

Bu faydalardan yararlanmak için günlük olarak yürüyüşe çıkmaya çalışın.

Enerjinizi artırır

Yorgun olduğunuzda yürüyüşe çıkmak, bir fincan kahve içmekten daha etkili bir enerji artışı sağlar. Yürümek, vücuttaki oksijen akışını artırır. Ayrıca kortizol, epinefrin ve norepinefrin düzeylerini artırabilir. Bunlar, enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan hormonlardan bazıları…

Ruh halinizi iyileştirir

Yürüyüş, zihinsel sağlığınızı geliştirmenize de yardımcı olur. Bilimsel araştırmalar, yürümenin anksiyete, depresyon ve olumsuz bir ruh halini azaltmaya katkı sağlayabileceğini gösteriyor. Ayrıca benlik saygınızı artırır ve sosyal geri çekilme semptomlarını azaltabilir. Bu faydalardan yararlanmak için haftada 3 gün, 30 dakikalık tempolu yürüyüş veya orta yoğunlukta başka bir egzersiz yapmayı deneyin.

Ömrünüzü uzatır

Daha hızlı yürümenin ömrünüzü uzatabileceğini biliyor muydunuz? Araştırmacılar, yavaş bir tempoya kıyasla ortalama bir hızda yürümenin, genel ölüm riskini %20’lere kadar azalttığını buldu! Üstelik hızlı yürümek bu riski %24 oranında uzattı. Çalışma genel ölüm nedenleri, kardiyovasküler hastalıklar ve kanserden ölüm gibi faktörlerle daha hızlı yürüme arasındaki ilişkiyi inceledi.

Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Keşfedin!-5 - Saç Bakım Güzellik Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Keşfedin!-6 - Saç Bakım Güzellik

Yaratıcı düşünmeyi geliştirir

Yürümek zihninizi boşaltmanıza ve yaratıcı düşünmenize de yardımcı olabilir. Dört farklı deney içeren bir çalışma, yürürken veya otururken yeni fikirler düşünmeye çalışan insanları karşılaştırdı. Sonuçta katılımcıların özellikle açık havada yürürken daha iyi performans gösterdikleri bulundu.

Araştırmacılar, yürümenin özgür bir fikir akışı sağladığını ve aynı zamanda yaratıcılığı artırmanın, fiziksel aktivitede bulunmanın basit bir yolu olduğu sonucuna vardılar.

Bir dahaki sefere bir sorunla karşılaştığınızda, yürüyüş yaparak düşünmeyi deneyin.

Bonus: Hareket ettikçe daha güzel kokun!

Hayat sizi terleten şeylerden kaçınmak değil, onlara rağmen harekete geçmektir! Rexona Natural Fresh Ailesi koltuk altı terlemesi ile baş etmeyi kolaylaştırır ve tereddüt etmeden harekete geçmeniz için size yardımcı olur. Rexona Natural Fresh Şeftali ve Limonotu Antiperspirant Deodorant, Rexona'ya özel, devrim niteliğindeki patentli MotionSense teknolojisine sahip. Hareket ettikçe artan ferahlık veren MotionSense teknolojisi, içerdiği akıllı kapsüller ile hareketlerinize doğrudan tepki verir. Ter kokusunu önleyen akıllı kapsüller siz hareket ettikçe kırılır, gün boyu ferahlık ve koruma sağlar.

Ayrıca Koşmanın Bedensel ve Zihinsel Faydaları ve Teknoloji Bağımlılığının Sonucu: Teknoloji Boynu yazılarımız ilginizi çekebilir.