0

Kalp sağlığınızı geliştirmek, kas kütlenizi artırmak ve ara sıra o çok sevdiğiniz çikolatalı kek dilimini fazladan yiyebilmek için düzenli olarak koşuyor olabilirsiniz. Peki, bunu yaparken aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da olumlu yönde desteklediğinizi biliyor muydunuz?

Koşmaya başladığınızda kalbiniz daha fazla kan pompalamaya ve kanı vücudunuza daha hızlı bir şekilde itmeye başlar. Solunum sisteminiz daha çok çalışır ve kendinizi zihinsel olarak yoğun egzersizlere hazırlarsınız. Daha sert ve hızlı gitmek için kendinizi zorlamaya devam ettikçe vücudunuz endorfin salgılar. Bu hormonlar vücutta bir uyarıcı görevi görür ve çoğu kişinin “enerjik” olarak tanımladığı duruma neden olur. Koşu, tüm bu özelliklerinden dolayı aşırı öfkeli hissettiğinizde yapabileceğiniz şeyler arasında da gösterilmekte.

Kısaca, koşmanın faydaları saymakla bitmez. Tıpkı egzersizler gibi fiziksel sağlığınızı geliştirirken zihinsel sağlığınızı da unutmaz. Üstelik birçok egzersiz türüne göre son derece maliyetsizdir.

Koşmanın Bedensel ve Zihinsel Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Koşmanın Bedensel ve Zihinsel Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Formunuzu korumanızı sağlar

Koşu, bilinen en etkili kardiyo egzersizlerinden biri. Bu yüzden koşmanın faydaları arasında en belirgin olanı kalori yakmak olabilir. Üstelik sadece koşu sırasında değil, sonrasında da vücudunuz kalori yakmaya devam eder. Kilo vermek istiyor ve buna yardımcı olacak bir egzersiz arıyorsanız koşuyu mutlaka denemenizi öneririz.

Daha sakin bir ruh hali sunar

Koşu sırasında ve sonrasında salgılanan hormonlar, kaygı seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bu da daha iyi bir ruh hali anlamına gelir. İster bir koşu bandında, ister patikada veya sahilde koşuyor olun; vücudunuzu hareket ettirmek zor zamanlarla başa çıkmanın en sağlıklı ve en etkili yolu.

Uyku kalitesini artırır

Bazıları içinkoşmanın faydaları, uyku hapına eşdeğer olabilir. Yatmadan yaklaşık 5-6 saat önce hareket etmek vücudun çekirdek sıcaklığını yükseltir. Birkaç saat sonra vücut ısısı normale döndüğünde, vücuda uyku zamanının geldiğini haber verir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız yaşamınıza düzenli egzersizi eklemeyi deneyin.

Ayrıca Koşarken Nefesinizi İyileştirmenin 5 Yolu yazımız ilginizi çekebilir.

Koşmanın Bedensel ve Zihinsel Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Koşmanın Bedensel ve Zihinsel Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Üretkenliği ve motivasyonu destekler

Motivasyonunuzu kaybetmiş mi hissediyorsunuz? Çözüm sadece basit bir koşu olabilir. Araştırmalar düzenli olarak egzersiz yapmak içn zaman ayıran çalışanların, daha az aktif olanlara kıyasla daha üretken ve enerjik olduklarını gösteriyor.

Yoğun iş programları gün ortasında bir spor salonuna gitmeyi zorlaştırırken, bazı uzmanlar vücudun sirkadiyen ritmi nedeniyle öğlen vaktinin egzersiz için en ideal zaman olduğuna inanıyor.

Eklem ve kemik sağlığını geliştirir

Koşu etkili bacak egzersizleri arasında yer alır. Koşunun diz bağlarına zarar verdiğini duymuş olabilirsiniz. Oysa bu tamamen yanlış bir inanış. Doğru spor ayakkabı ile doğru zeminde yapılan koşu size sadece yarar getirir. Hatta sert zemine basmanın eklemleri güçlendirdiğini gösteren birçok araştırma bulunuyor. Koşu, kemik yoğunluğunu artıran egzersizlerden biri ve koşmanın başlıca faydalarından olan ideal kiloda tutmaya yardımcı olduğu için de fazla kilo kaynaklı diz hasarlarından korunmanızı sağlayabilir.

Beyin gücünü artırır

Kardiyovasküler egzersizler yeni beyin hücreleri oluşturulmasını sağlayabilir ve genel beyin performansını iyileştirebilir. Zorlu bir koşu, vücuttaki beyin kaynaklı protein düzeylerini artırır; karar verme, daha iyi düşünme ve öğrenmeye yardımcı olur.

Ayrıca Yürümenin FaydalarıAkşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden ve Kışın Doğayla Nasıl Bağlantı Kurulur? yazılarımıza göz atabilirsiniz.