0

Tatil sezonundan uzaklaşırken ve havalar giderek soğurken sıcacık evinizde oturmak cezbedici gelebilir. Oysa sıcak havalarda bizi evden çıkaracak pek çok neden buluruz: Sahilde bir gün geçirmek veya parkta yürüyüş yapmak… Ağaçlar yapraklarını döktüğünde ve zemin sert olduğunda; doğada zaman geçirmek için motivasyon bulmak çok daha zor olabilir.

Peki, yılın en soğuk aylarını evinizde geçirmeniz durumunda, neler kaçırabileceğinizi biliyor musunuz? Kış manzarasının sürekli değişen güzelliği, sabah soğuğunda parıldayan güneş, berrak hava, solgun gökyüzü… Tüm bunları kaçırmak bir kenara dursun; doğada vakit geçirmek fiziksel ve zihinsel sağlığınıza önemli faydalar sağlar. Araştırmalar, mevsim ne olursa olsun, dışarıda olmanın ve doğayla bağlantı kurmanın, stres yönetiminden daha iyi bir gece uykusuna kadar pek çok konu üzerinde olumlu etkileri olabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca kışın güneş bakımından eksik kalmak da ruh halimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Öyleyse ne yapmalı?

Bu kış, doğada geçireceğiniz zamanı daha keyifli kılmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanın!

Kışın Doğayla Nasıl Bağlantı Kurulur?-1 - Saç Bakım Güzellik Kışın Doğayla Nasıl Bağlantı Kurulur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Değişen ışığın daha fazla farkında olun

Çoğu insan için kışın en kötü yanı işe karanlıkta gidip gelmek. Ancak daha kısa günler, güneşin gökyüzünden geçişinin ve uyku döngünüzü düzenleyen doğal ipuçlarının daha fazla farkında olma fırsatı da sunar. Belki de karanlık, sizin için doğayla bağlantı kurmanın büyük bir parçası olabilir. Örneğin ışığın kalitesi çevrenizi değiştirebileceği için günün ilk ışıklarında veya alacakaranlıkta yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz. Semtinizde bulunan park gibi tanıdık bir yer bile yarı ışıkta farklı görünebilir.

Maceraya atılın

Dışarı çıkmayı bir macera haline getirmek için inanılmaz bir atletik dayanıklılığa ihtiyacınız yok. Kışın asıl cazibesi, sıcak giysiler giymek ve ev konforunun dışına çıkmak. İster şehir merkezi olsun ister daha kırsal bir alan, sadece çevrenizi keşfederek oldukça heyecan verici maceralara atılabilirsiniz. Emin olun bu size çevrenize yönelik farklı bir bakış açısı kazandıracak.

Mevsimsel olarak beslenin

Bu kış, evin içindeyken doğayla bağlantı kurmanın yolları da var. Örneğin buzdolabınızdaki kök sebzeleri ve kış yeşilliklerini toplayın, hepsini büyük bir tencereye atın ve kendinize nefis bir çorba hazırlayın. Sadece mevsiminde olanı yemek, mevsimsel değişikliklerinden haberdar olmanın ve gezegen üzerindeki etkinizi en aza indirmenin harika bir yolu. Kendi sebze- meyvenizi yetiştirecek bir bahçeniz yoksa yerel manavlardan mevsimlik yiyecekler almayı deneyin.

Kışın Doğayla Nasıl Bağlantı Kurulur?-3 - Saç Bakım Güzellik Kışın Doğayla Nasıl Bağlantı Kurulur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Teknolojiye ara verin

Telefonunuzla iyi bir ilişkiniz olsa bile, özellikle ekran karşısında daha fazla zaman geçirme eğiliminde olduğunuzda, kendinize biraz kaliteli zaman ayırmanız işe yarayabilir. Elektronik cihazları evde bırakmak, para harcamadan ve zaman kaybetmeden doğaya yaklaşmanın güzel bir yolu. Gezinti yaparken telefonunuz yerine kağıt bir harita kullanmak, çevrenizle daha doğrudan bir ilişki kurmanızı sağlar. Bir harita olmadan bile gidebilirsiniz. Bir yönde 15 dakika yürüyebilir, sonra sola dönebilir ve başladığınız yere dönünceye kadar bunu yapmaya devam edebilirsiniz. Bu size oldukça sürükleyici bir deneyim sunar ve bir amaç için dışarıda olduğunuzu hissettirir.

Doğaya katkıda bulunun

Doğayla bağlantı kurmanın en iyi yollarından biri, onu bulduğunuzdan daha iyi şekilde bırakmak. Bu, çöp gördüğünüzde toplamak veya hava daha da yaşanılamaz hale geldikçe vahşi yaşamı desteklemek kadar basit olabilir. Örneğin yaprak yığınlarının tümü kuşlar için önemli bir barınak sağlar. Veya yine onlar için dışarıya yiyecek ve su bırakmak da soğuk havalarda hayatta kalmalarına yardımcı olur.

Ayrıca Koşmanın Bedensel ve Zihinsel Faydaları yazımız ilginizi çekebilir.