0

Işıl ışıl bir cilt, dinç bir beden, yüksek enerji ve gençliğin anahtarı olarak beslenmenin ne kadar önemli olduğunun ve vücudu “içten dışa beslemenin” esas nokta haline geldiğinin farkındayız. Bu anlayışın temelinde, cilt güzelliğine ve dinç bir fiziğe dış müdahalelerde bulunmaktan ziyade, besin değeri yüksek ögelerle içten beslenmenin gerekliliği yatıyor. İçten dışa güzelliğin elde edildiği bu yöntemle birlikte, yeni ve son derece güçlü bir trend daha rutinimize eklenmeyi bekliyor: İç duş, yani internal shower.

 

İsmi ilk etapta kulağa garip gelse de, “vücudun içten temizlenmesi” anlayışıyla örtüşen internal shower rutini, şişkinlik ve ödemle savaşmaya yardımcı olan ve giderek popüler hale gelen kavram.

 

Günümüzde tıpkı internal shower gibi, ismiyle farklı bir algı yaratan ama bildiğimiz duş kavramından uzakta bir diğer trend daha mevcut; o da ses banyosu. Meditatif etkisiyle yer eden ses banyosunun faydaları nelerdir merak ediyorsanız, içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Şimdi internal shower nedir, faydaları nelerdir ve nasıl uygulanır, tüm inceliklerini öğrenelim.

Internal Shower Nedir?

Son dönemlerde sıklıkla uygulanan ve bir nevi beslenme rutini olarak değerlendirilen internal shower, iç organların temizlenmesini sağlayan, kuş gibi hafifleten, durgun metabolizmayı harekete geçirmeye yardımcı olan bir yöntem. Internal shower’ın, minimum malzemeyle maksimum olumlu etkiye yardımcı olduğu biliniyor.

 

“İç organ duşu” olarak da nitelendirilen internal shower’ın odağında; bağırsakları temizlemek, dönemsel ödem probleminden kurtulmak, sindirimi kolaylaştırmak ve kabızlığı önlemek yer alıyor. Tüm bu vaatleri yerine getirdiği ve organlarımızı içten temizlediği iddia edilen şey ise, evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir içecek. Bu kürün, “Agua de Chia” olarak adlandırılan Meksika’nın geleneksel içeceği ile birebir benzerlik gösterdiği söyleniyor. Ana malzemesi chia tohumu ve limon suyu olan bu kür, özellikle uzun yolculuklardan sonra veya uzun süreli hareketsizlik sonucu metabolizmada yaşanan sorunlar nedeniyle keşfediliyor ve sosyal medyada hızla yayılan bir akım haline geliyor.

 

Tok tutma özelliği sayesinde diyet öğünlerinde tercih edilen ve lif oranı yüksek olan chia tohumu, bu sefer internal shower kürüyle bambaşka faydalara yelken açıyor. Bedeninizin içten iyileşme hali göstermesini sağlayan ve birbirinden farklı faydaları bünyesinde barındıran bu özel kür nasıl hazırlanıyor, hep beraber inceleyelim.

Internal Shower Nedir, Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Internal Shower Nedir, Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Doğal içeriklerin gücüyle şifalanmaya meraklıysanız, ginseng faydaları ve daha fazlasına dair bilgilendirdiğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz.

Internal Shower Nasıl Hazırlanır?

Ödemlerden kurtularak düz bir karına sahip olmanın alternatif ve sağlıklı yollarından biri olduğu söylenen internal shower, birkaç malzemeyle pratik bir şekilde hazırlanabiliyor. Bunlardan ilki chia tohumu; onlarca faydasını küçük bünyesine sığdıran, tok tutma kabiliyeti sayesinde kilo vermek isteyenlerin imdadına koşan chia tohumu bağırsakları temizlemeyi vaat ederek başka bir göreve de imza atıyor.

 

Detoks etkisi yaratarak adeta yenilenmenizi sağlayan internal shower tarifine gelecek olursak:

Internal Shower Malzemeleri:

  • 2 yemek kaşığı chia tohumu
  • 1 su bardağı sıcak su
  • Yarım limon suyu

Internal Shower Hazırlanışı:

Bir su bardağı sıcak suyun içerisine belirtilen miktarda chia tohumunu ve yarım limon suyunu ekleyip karıştırın. Daha sonra bu karışımı 15 dakika kadar bekletin; buradaki amaç, chia tohumlarının yumuşayıp şişmesini sağlamak. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra kürü tüketebilirsiniz.

 

Her ne kadar sağlıklı ve besleyici bir öğün alternatifi olsa da, internal shower rutinini uygulamadan önce önlem amaçlı mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Bunun gibi rutinler, belirli bir zaman diliminde üst üste uygulandığı için bazı durumlarda yan etkilere sebep olabiliyor ve beklentinin aksine zararlı etkilerini gösterebiliyor.

Internal Shower Nedir, Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Internal Shower Nedir, Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Internal Shower Faydaları Nelerdir?

Internal shower, düzenli olarak minimum 15 gün uygulandığında dönemsel şişkinliği azaltmaya yardımcı oluyor ve doğal bir yöntemle düz bir karına kavuşmanızı sağlıyor.

Metabolizmayı Çalıştırıyor

Internal shower, düzenli uygulanmasıyla birlikte kısa süre içerisinde metabolizmanın işleyişini düzene sokmaya ve bağırsakları çalıştırmaya yardımcı oluyor

Sindirimi Kolaylaştırıyor

Chia tohumu ve limon birleşimi hazımsızlık sorunun çözümü niteliğinde. Bu ikilinin gücünün, sindirimi kolaylaştırdığı ve boşaltım sistemini olumlu etkilediği söyleniyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Internal shower rutininin metabolizma düzenine olan olumlu etkisi, kilo kontrolüne yardımcı oluyor ve fazla kiloları önlüyor.

Uzun Süre Tok Tutuyor

Hazırlanan kür, zengin lif kaynağı olması sebebiyle saatler boyu tok kalmanızı sağlıyor ve iştahı köreltiyor.

Detoks Etkisi Yaratıyor

Sağlıksız beslenme sonucu oluşan şişlik ve diğer problemlerin detoks etkili gücü sayesinde üstesinden geliyor ve bağırsakları temizlemeye yardımcı oluyor.

Sağlıklı Bir Ara Öğün Alternatifi

 

Internal shower kürü, diyet sürecine katkıda bulunurken; tok tutması, düşük kalorisi ve zengin besin değerleri nedeniyle sağlıklı bir öğün tüketimine imkan sunuyor.

 

Chia tohumu, su ve limon kombinasyonu sayesinde chia tohumları şişerek zengin bir lif kaynağı haline geliyor; zaten internal shower’ın cezbedici noktası da bu. Çünkü chia tohumu, son yıllarda kilo vermek isteyenlerin diyet listesine eşlik etmenin de ötesinde onlarca faydayı bünyesinde barındırıyor. İçeriğindeki omega 3, omega 6 gibi yağ asitleri ve B vitamini kompleksi sayesinde kan kolesterolünü düzenlemeye yardımcı oluyor, kalsiyum ihtiyacını karşılıyor ve bağırsakların adeta yenilediği iddia ediliyor. Düşük kalorisi, protein ve kalsiyum açısından zengin bir besin olması nedeniyle pek çok yiyecekte ve özellikle salatalarda sıklıkla kullanılıyor.

 

Faydalarıyla en az chia tohumu kadar sağlıklı olan keten tohumu da bazı durumlarda chia tohumuna alternatif olarak tüketilebiliyor. Keten tohumunun faydaları için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Peki internal shower rutini ne kadar süre uygulanmalı?

Internal Shower Nedir, Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Internal Shower Nedir, Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Internal Shower Kaç Gün Yapılır?

Öncelikle bu kürü sabah aç karna içmeniz tavsiye ediliyor; ancak tercihen ara öğün olarak da tüketmeniz mümkün. Önemli noktalardan biri ise maksimum 21 gün boyunca bu kürü tüketmeniz gerekliliği. İsteğe bağlı olarak 15 gün boyunca bu kürü uygulayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken, bu rutini bozmamak ve gün aksatmamak. Düzenli olarak uyguladığınızda karın bölgesinde şişlik azalıyor ve hazımsızlık problemi sona eriyor.

 

Kişisel bakımına tepeden tırnağa önem veren ve vücuduna değer gösteren herkes, en etkili ve en kaliteli bakım ürünlerini hak ediyor. Dört dörtlük bir kişisel bakımın hakkını, sağlığınız ve güzelliğiniz için en etkili rutinlere yönelerek ve vücudunuzu koruyarak verebilirsiniz. Kişisel bakımın ayrılmaz parçalarından biri ise elbette ki koku. Auranızı anında değiştiren ve kişiselleştiren koku, bıraktığınız etki ve izle hafızalara kazınacak ve dikkatleri üzerinize toplayacak kadar etkili. Rexona Clinical Protection Anti-perspirant Kadın Deodorant ise 96 saate kadar ter kokusuna karşı önlem almanızı sağlamak için yanınızda. Rexona Clinical Protection Anti-perspirant ile extra ferahlığı ve narin meyve notalarının kışkırtıcı kokusunu hemen deneyimleyin.