0

Egzersiz için zaman ayırmaya çalışmak bunaltıcı olabilir. Sonuçta günlük yaşamın yoğunluğu içerisinde kimin egzersiz yapmaya vakti var ki? Çalışan bir ebeveynseniz, bir girişimci veya öğrenciyseniz, evde çocuklarına bakan bir ebeveynseniz… Hangisi olursanız olun; egzersizi gününüze nasıl sığdıracağınızı bulmaya çalışırken yalnız değilsiniz.

Aklı başında kalabilmek, sağlığımızı ve gücümüzü koruyabilmek için egzersiz yapabilmenin önemini hepimiz biliyoruz. Yine de bunun için çoğu zaman günün dışında bir zaman gerekiyor. Vücudunuzun hareketini artırmak için gün ve hafta boyunca birkaç bonus aktivite eklemeyi deneyin. Sadece birkaç dakikalık fazladan hareket, genel sağlığınız üzerinde büyük bir fark yaratabilir.

İşte yoğun programınızdan daha fazla zaman ayırmak zorunda kalmadan, günlük yaşamda daha fazla hareket etmenin yolları.

Günlük Yaşamda Daha Fazla Hareket Etmenin 6 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Günlük Yaşamda Daha Fazla Hareket Etmenin 6 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Merdivenleri çıkın

Bunu milyonlarca kez duymuş olsanız da merdiven çıkmak günlük hareketi artırmanın en basit yollarından biri. Asansör yerine merdiven kullanmak kalp atış hızınızı artırır, dengeye yardımcı olur ve alt ekstremite gücünü artırır. Eğer yalnızca birkaç dakikanız varsa, bacak kaslarınızı güçlendirmek için merdivenleri ikişer ikişer çıkabilirsiniz. Asansörü atlayın, vücudunuz ve kalbiniz bunun için size teşekkür edecek.

Toplantılar sırasında yürümeyi deneyin

Evden çalışıyorsanız ve konferans aramalarınız yoğunda, gün içinde bir görüşme sırasında yürüyüş planlayın. Eğer ekrana bakmanız gerekmiyorsa kulaklığınızı takın, telefonu cebinize koyun ve yürüyerek sorunları çözün. Günlük rutininizi değiştirmenin harika bir yolu!

Ofiste çalışıyorsanız birebir görüşeceğiniz insanları yanınıza alın. Birlikte yürümek ekip ruhunu güçlendirir, hatta daha iyi fikirler üretebilirsiniz. Araştırmalar yürümenin yaratıcılığı artırdığını ve zihinsel keskinliği geliştirdiğini gösteriyor (*).

Bir egzersiz topunun üzerine oturun

Ofis koltuğunuzu bir denge topuyla değiştirin. Bu, sırt ağrısına yardımcı olabilir ve duruşunuzu iyileştirir. Topun üzerinde otururken boynunuz, pelvisiniz ve omurganız için hafif hareketlilik hareketleri yapabilirsiniz.

Çekirdek stabilizatörlerinizi çalıştırmaya yardımcı olmak için bir hula-hoop hareketi yapın, pelvisinizi sıkıştırın ve gevşetin. Biraz karın çalışması eklemek istiyorsanız masa başındayken top üzerinde oturarak yapılabilecek diğer egzersizleri de deneyebilirsiniz.

Günlük Yaşamda Daha Fazla Hareket Etmenin 6 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Günlük Yaşamda Daha Fazla Hareket Etmenin 6 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Aracınızı uzağa park edin

Güvenli ve aydınlık bir alandaysanız aracınızı normalde park edeceğiniz yerin girişinden uzağa park etmeyi deneyin. Buraya birkaç dakikalık yürüme süresi eklemek zamanla günlük adım sayınızı artırabilir.

Evcil hayvan besleyin

Yerel barınaklar her zaman yardım edecek gönüllüler arıyor. Bunun için siz de barınaktan bir hayvan dost edinebilir veya birkaç köpeği gönüllü olarak yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak dışarıda geçirdiğiniz zamanı artıracak, bir köpeğe yardım edecek ve aktif olarak vücudunuzu hareket ettirecek kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak. Kısaca gerçek bir kazan- kazan durumu.

TV izlerken egzersiz veya esneme yapın

Bir sonraki Netflix seansında koşu bandında yürümeyi deneyin, sabit bir bisiklet kullanın, pilates yapın veya yerde esneyin. 30 dakikalık bir şey izliyor ve tüm bu süre boyunca hareket ediyorsanız bu daha önce yapamadığınız 30 dakikalık bir egzersizdir!

Egzersiz malzemelerinizi bir şeyler izlediğiniz yerin yakınında tutun ve şovunuz sırasında vücut ağırlığı egzersizleri yapın. Hafif el ağırlıkları ile yapılan birkaç basit hareket, kol kaslarınız ve esenliğinizde büyük bir fark yaratabilir.

Ayrıca Ev Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu yazımız da ilginizi çekebilir.

Hareket ettikçe mis gibi kokun!

Rexona’ya özel Motionsense™: Hareket Ettikçe Daha Çok Koruma teknolojisi; siz hareket ettikçe daha fazla koruma ve konfor sağlar. Bu teknoloji ile harekete doğrudan tepki veren kapsüller, uzun süren ferahlık olanağı tanır. Kadınlar ve erkekler için özel olarak geliştirilen deodorant seçenekleri sayesinde, gün boyu rahat ve özgür hareket etmeniz oldukça kolay!