0

Sessiz bir egzersiz, muhtemelen öncelik verdiğiniz gereken şeylerden biri değil. Ancak pandemi gerçeğiyle birlikte son zamanlarda bir zorunluluk haline geldi. Eğer siz de egzersizi eve taşıyanlardansanız bunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Her zaman dışarıda koşuya çıkmak ve açık havada çeşitli antrenmanlar planlamak gerçekçi olmayabiliyor. Bu yüzden ev egzersizlerini komşularınızı rahatsız etmeyecek şekilde planlamalısınız. Tabii müstakil bir evde oturmuyorsanız… Neyse ki hem etkili hem de apartman dostu bir egzersiz rutini oluşturmak mümkün.

Ev Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Ev Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Değiştirin

Bir tur burpee hareketinden sonra kendinizi daha enerjik hissediyor olabilirsiniz. Ancak bu, alt kat komşunuzun hoşuna gitmeyebilir. Bu tür hareketleri sessiz ama etkili hale getirmek için değiştirmenin birçok yolu var. Bir hareketin değiştirilmiş versiyonu genellikle daha düşük etkili olma eğiliminde. Ancak düşük etkili hareketler de benzer faydalar sağlayabilir. Örneğin zıplamalı bir squat yerine squat pozisyonunda beklemek ve bir bacağı savurmak da nabzınızı yükseltir ve kaslarınızda benzer hissiyatı yakalamanızı sağlar.

Pilates ve yoga doğal olarak daha sessiz egzersizler olsa da daha az gürültü çıkardığı için kendinizi sevmediğiniz bir antrenmanı yapmaya zorlamayın. Bunun yerine hareketleri modifiye edin.

Kaydırıcı kullanmayı deneyin

Gürültü yapmadan hareketlerinizi değiştirmenin bir başka yolu da kaydırıcı kullanmak. Bunları zıplamak yerine ayağa kalktığınız modifiye burpee gibi hareketler için kullanabilirsiniz. Kısacası bu konudaki seçenekleriniz sonsuz. Hızlı ancak yere çarpmadan yapabileceğiniz tonlarca hareket var. Üstelik bunun için ille de bir kaydırıcı almanıza da gerek yok, parke zemin üzerinde çorap veya havlu gibi eşyaları kullanmak da işe yarayabilir.

Ev Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Ev Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Yastıklı bir egzersiz alanı oluşturun

Egzersiz programınızda daha sessiz değişiklikler yapmanın yanı sıra zemin için bazı dolgu malzemeleri kullanarak da gürültüyü azaltabilirsiniz. Kalın bir yoga matına yatırım yapmak ve spor ayakkabı yerine çorapla egzersiz yapmak yüksek sesli hareketlerin kuvvetinin emilmesini sağlar. Eğer dairenizde daha kalıcı bir spor alanı oluşturma konusunda ciddiyseniz, çıkarılabilir spor salonu döşemesi ile kaplamayı bile düşünebilirsiniz.

Daha sessiz ekipmanlar edinin

Kardiyo ekipmanlarına yatırım yapmayı düşünüyorsanız ev tipi olmalarına özen gösterin. Örneğin bir kapalı alan bisikleti, genellikle koşu bandından daha sessiz ve küçük olur. Veya bir iç mekan bisikleti de çeşidine göre ses konusunda farklılık gösterebilir. Bu konuda seçim yaparken hem evdeki alanınızı hem de ekipmanın çıkaracağı sesi göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Egzersiz sırasında ağırlıklarınızı düşürmeye ve çarpmaya eğilimliyseniz bunları direnç bantlarıyla değiştirin. Direnç için vücut ağırlığınızı kullanmanızı sağlayan direnç bantları, daha sessiz bir antrenmen yapmanıza olanak tanır. Üstelik onları sadece tavanınıza veya kapı koluna bağlamanız yeterli.

Ev Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Ev Egzersizlerini Sessiz Hale Getirmenin 5 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

Programınızı düzenleyin

Evde sessiz bir şekilde egzersiz yapabilmek için tüm önlemleri almanıza rağmen rahatsızlık vermekten kaçınıyorsanız rutininizi buna göre değiştirin. Örneğin alt kat komşunuz sabahın erken saatlerinde ev dışında olabilir. Siz de egzersiz yapmak için bu zaman dilimini tercih edin. Bu konuda komşularınızdan bilgi alabilir, sağlıklı bir denge oluşturabilirsiniz.

Hayat sizi terleten şeylerden kaçınmak değil, onlara rağmen harekete geçmektir!

Rexona Aloe Vera Bamboo Aerosol'u deneyin. Hareket ettikçe artan ferahlık veren MotionSense teknolojisi, içerdiği akıllı kapsüller ile hareketlerinize doğrudan tepki verir. Ter kokusunu önleyen akıllı kapsüller siz hareket ettikçe kırılır, gün boyu ferahlık ve koruma sağlar.

Ayrıca Egzersiz Sağlığınızı Tam Olarak Nasıl Etkiler? yazımıza göz atabilirsiniz.