0

Vücut çok sıcak olduğunda, terleyerek kendini soğutmaya ve ısıyı dengelemeye çalışır. Bunu yapmak için ter bezleri devreye girerek vücuttaki suyu ve tuzu buharlaştırarak gözeneklerden dışarıya çıkarır. Bizi rahatsız eden ve bazı zamanlarda zor durumda bırakan terlemek aslında sağlık için oldukça önemlidir.

Peki egzersiz sırasında neden terleriz? Ter ile kalori ve toksinlerimizden kurtulur muyuz?

Aslında terlemek ölçülebilir bir kalori yakmamızı sağlamaz, fazla terleme vücudun sıvı dengesini korumasını sağlar. Terleyerek fazla sudan kurtulmak bu suyun ağırlığını kaybetmemize neden olur. Bu da terlemenin ardından tartıda birkaç gram daha hafif gelmenin nedenini açıklar. Sadece bu geçici bir kayıptır. Su tükettiğinizde kaybedilen suyu vücudunuz tekrar kazanır. Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse;

Terlemek Kalori Yaktırır mı? -1 - Saç Bakım Güzellik Terlemek Kalori Yaktırır mı? -2 - Saç Bakım Güzellik

Terlemek kaç kalori yaktırır?

Yoga gibi fazla terlemeye neden olmayan daha yavaş hareketler ile yapılan egzersizlerin aslında saatte 1000 kalori yakmaya yardımcı olduğu söylenir. Fakat Colorado Eyalet Üniversitesi Sağlık ve Egzersiz Bilimleri Fakültesinde yayınlanan bir çalışmada 90 dakikalık bir yoga egzersizinde kadınların ortalama 350, erkeklerin ise 460 kalori yaktığı tespit edilmiş. (*) Bu da aynı süre boyunca saatte yaklaşık 5,5 kilometre yürümekle aynı değerde bir kalori kaybına tekabül eder.

Fazla terlemediğiniz veya hiç terlemediğiniz aktiviteler yaparken de kalori kaybedebilirsiniz. Soğuk havada yürümek terlemenizi engelleyebilir, ya da hafif egzersizler, ağırlık çalışmak, yavaş yapılan pilates egzersizleri de sizi terletmeyebilir fakat bu kalori kaybetmediğiniz anlamına gelmez.

Tabii yine de ter, egzersiz sırasında ne kadar sıkı çalıştığınızın da bir göstergesidir. Eğer egzersiz sırasında siz de çok terliyorsanız, egzersize başlamadan önce Rexona Deodorantlarından dilediğinizi kullanmayı unutmayın. Rexona deodorantlarında bulunan MotionSense teknolojisi ile siz hareket ettikçe harekete geçen koku kapsülleri sizi daha fazla korur. Deodorantın içinde yer alan mikrokapsüller, sürtünme ile devreye girer. Hareket halindeyken sürtünen cildiniz, her adımınızda hoş bir koku yaymaya başlar. Böylece hem ter ve vücut kokularına karşı koruma sağlanır hem de ferahlık, gün boyu yanınızda olur.

Neden herkes farklı şekilde terler?

Bir de herkesin terleme durumu birbirinden farklıdır. Bunun nedeni ise, terlemenin birbirinden farklı nedenlerinin olmasıdır. Genetik faktörler, çevresel faktörler, yaş, stres, ağırlık gibi nedenler terlemenin farklılaşma nedenleri arasındadır.

Ne kadar iyi formda olursanız, o kadar çabuk terlersiniz. Bunun nedeni, vücudun sıcaklığı düzenlemede daha verimli hale gelmesidir. Daha çabuk terlemek, vücudun daha hızlı soğuyabileceği anlamına gelir. Bu, daha sıkı bir tempoda daha uzun süre çalışmanızı sağlar.

Terlemek Kalori Yaktırır mı? -3 - Saç Bakım Güzellik Terlemek Kalori Yaktırır mı? -4 - Saç Bakım Güzellik

Terin faydaları nelerdir?

Başta da söylediğimiz gibi genel sağlık açısından terleme aslında oldukça faydalıdır. Yoğun egzersiz ve terleme vücudun kan dolaşımını dengeler. Bu da, oksijen ve besinlerin cilt hücrelerini dolaşmasına ve beslemesine izin verir.

Bunun yanında vücut kendi ısısını ayarladığı için olası soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların önüne geçmeye yardım eder. Sıcak havada terleyerek vücudun fazla ısınması ateşlenme gibi durumları da önler.

Terlemenin riskleri var mıdır?

Terledikçe su kaybettiğinizi de söylemeden geçmeyelim tabii. Kaybettiğiniz her kilo ter için, yarım litre su tüketerek vücudunuzu nemlendirmeli ve ihtiyacı olan suyu ona vermelisiniz. Egzersizden hemen sonra tüketilen su yağ yakımını da hızlandırır.

Eğer terledikten son çok fazla susuz kalırsanız; baş dönmesi, zayıf nabız, aşırı yorgunluk ve kafak karışıklığı gibi ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Güvenli kalori yakma yolları

Kilo vermek için aldığınızdan daha fazla kalori yakmanız gerekir. Yani yediğiniz yiyeceklerin kalorisini ölçtükten sonra, egzersiz rutininizi tükettiğiniz bu kalori miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Fazla kalori veren yiyecekler tükettiyseniz yoğun egzersiz yapabilir, gün içinde daha az kalorili yiyecekler tükettiyseniz daha hafif egzersizler yapabilirsiniz.

Günde Kaç Kalori Almalısınız yazımızdan daha fazla detay keşfedebilirsiniz.