0

İyi bir duruşa sahip olmak, güzel bir görüntünün yanında sağlığınız için de oldukça önemli. Doğru bir duruş vücudunuzda güç, esneklik ve denge geliştirmenize yardımcı olur. Bu sayede yaşadığınız kas ağrıları, sırt ve bel ağrıları gibi problemlerin yok olabilir ya da en aza indirgenebilir. Özellikle son yıllarda evden çalışmanın artmasıyla yaşanan duruş bozuklukları, boyun, sırt ve bel ağrıları da artış gösterdi. Duruşunuzu düzelterek bu ağrıları giderebilir ve sağlığınıza birçok fayda daha sağlayabilirsiniz.

İşte uzmanlara göre doğru bir duruşun beraberinde getirdikleri;

Uzmanlara Göre İyi Bir Duruşun 7 Faydası -1 - Saç Bakım Güzellik Uzmanlara Göre İyi Bir Duruşun 7 Faydası -2 - Saç Bakım Güzellik

Kaslarınız daha iyi çalışır

Kasların her iki ucu kemiklere bağlanmış şekildedir. Bu nedenle düzgün çalışma yetenekleri, ilk etapta bu kemiklerin doğru konumda olmasına bağlıdır. Doğru bir duruşta olmadığınızda kas ve kemik birbirinden ayrılır. Örneğin bilgisayara bakarken çok uzun süre başınızı eğerek oturuyorsanız omurganız ve boynunuzdaki kaslar ayrılır ve zaman içinde ağrıya neden olur. Doğru duruş kaslarınızın da rahatlamasını sağlar.

Kronik ağrılar azalır

Kambur bir duruş kasların da sıkışmasına neden olur ve bu da beraberinde ağrıları getirir. Vücudunuzun arka tarafındaki kaslar öne eğilmekten gerilir ve bu da onları zayıflatır. Bu ağrılarla savaşmanın en iyi yolu şüphesiz dik oturmaktır.

Dolaşım sistemi iyileşir

İyi bir dolaşıma sahip olmak, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu oksijeni ve diğer besinleri almasını sağlamak için önemlidir. Kan akışını iyileştirmenin en kolay yolu da dik durmaktan geçer.

Burada uzmanların yaptığı bir benzetme var: “Vücudunuzu bir hortum gibi düşünün. Hortum büküldüğü zaman nasıl ki su azalıyor ve hatta kesiliyorsa, vücudunuzdaki kan akışı da siz dik durmadığınızda doğru şekilde çalışmayabilir”

Akciğer kapasitesi artar

Tıpkı kan dolaşımını gibi dik durmadığınız zaman akciğer kapasiteniz de azalır. Eğri bir duruşta ciğerlerinizin şişecek alanı olmaz. İyi bir duruş nefes alma kalitenizi iyileştirir. Ciğerlerinizin çok daha rahat hava almasını sağlar.

Uzmanlara Göre İyi Bir Duruşun 7 Faydası -3 - Saç Bakım Güzellik Uzmanlara Göre İyi Bir Duruşun 7 Faydası -4 - Saç Bakım Güzellik

Enerji seviyeleri desteklenir

Daha iyi dolaşım ve artan akciğer kapasitesi vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlar. Bu da enerjinizin artmasına ve kendinizi çok daha iyi hissetmenize olanak sağlar. Kambur bir duruş hem an dolaşımınızı hem de nefes kalitenizi etkilediği için kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir.

Beyin sağlığı artar

Dolaşımın ve oksijenin faydaları bu kadarla da bitmiyor tabii. Vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışması durumu beyin sağlığınızı da arttırarak zihin açıklığı sağlar. Bu da ruh halinizin yükselmesinden stres ve endişelerden kurtulmaya kadar birçok konuda fayda sağlar.

Ağrı ve yıpranmalar azalır

Aynı pozisyonda kalma zamanınızın artması ağrıların ortaya çıkmasına neden olan en büyük faktörlerdendir. Uzun süre bilgisayarda zaman geçirmek bileklerinizi ağrıtabilir, sürekli aynı pozisyonda oturmak sırtınız ve bacaklarınızda ağrılara neden olabilir. Bu yüzden oturmanız ve çalışmanız gereken zamanlarda da dik durmaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca Duruşunuzu Düzeltmeye Yardımcı Olacak Basit Egzersizler yazımıza göz atmayı unutmayın. Bu yazımızdan duruşunuzu düzeltecek basit egzersizleri keşfederek günlük rutininize dahil edebilirsiniz.