0

Sağlığınızı ve hatta ruh sağlığınızı da korumanın en kolay ve etkili yollarından biri şüphesiz egzersiz yapmak. Eğer daha hiç egzersiz yapmadıysanız bir yerden başlamanın zamanı geldi. Egzersiz ile, sadece genel sağlığınızı ve dış görünüşünüzü iyileştirmekle kalmaz kendinizi daha iyi ve daha mutlu da hissedebilirsiniz.

Tutarlı ve düzenli egzersiz yapmaya başladığınızda kısa sürede bu iyileşmeleri fark edecek ve egzersizi bir rutin haline getirmeye başlayacaksınız. Önce neden egzersiz yapmalısınız ve nereden başlamalısınız gibi konulara değinelim. Ardından egzersiz yaparken dikkat etmeniz gerekenleri de keşfedip artık hayatınızı değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Rehberi-1 - Saç Bakım Güzellik Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Rehberi-2 - Saç Bakım Güzellik

Egzersizin önemi nedir?

  • Düzenli egzersiz sağlığı önemli ölçüde iyileştirir.
  • Vücuda denge, esneklik ve güç katar.
  • Cildinizin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.
  • Stres, endişe ve kaygı gibi durumlardan uzaklaştırır.
  • Kronik hastalık riskinizi azaltır.
  • Enerji seviyenizi arttırır kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olur.
  • Kişisel bakım rutininize olumlu katkılar sağlar.

En çok yapılan egzersiz türleri nelerdir?

Birbirinden farklı ve çeşitli egzersiz türleri vardır. En çok yapılanları sizin için araştırdık. Bu listeden size uygun olanları seçerek deneyimleyebilir ya da daha farklı egzersiz yöntemleri de keşfedebilirsiniz.

Aerobik: Yüzme, koşu, yürüyüş, dans gibi egzersizlerin olduğu genel isme aerobik denilir. Vücudun her yerini çalıştıran daha eğlenceli ve ağır olmayan antrenmanlar içerir.

Kuvvet: Bu egzersizler kas gücünü ve gücünü artırmaya yardımcı olur. Örnekler arasında direnç eğitimi, halter ve sprint gibi türler sayılabilir.

Jimnastik: Bu hareketler genellikle spor salonu ekipmanı olmadan büyük kas grupları kullanılarak yapılır.

Ağırlıklı antrenman: Fitness, cross gibi türlerin olduğu genellikle ağırlıklar ile yapılan antrenmanlara denilir.

Denge: Bu egzersizler kasları güçlendirmek ve vücut koordinasyonunu geliştirmek için tasarlanmıştır. Örnekler arasında Pilates en çok tercih edilenlerden biridir.

Esneklik: Bu tür egzersizler kasların iyileşmesine, hareket açıklığının korunmasına ve yardımcı olur. En çok tercih edilen örneği yogadır.

Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Rehberi-3 - Saç Bakım Güzellik Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Rehberi-4 - Saç Bakım Güzellik

Egzersize nasıl başlanır?

Egzersiz yapmaya başlamadan önce birkaç noktayı belirginleştirmeniz verimli sonuçlar açısından oldukça önemli.

Sağlığınızı kontrol edin

Bir egzersiz rutinine başlamadan önce mutlaka bir doktor ile görüşmelisiniz. Kan tahlilleri vererek vücudunuzda olan biten detayları öğrenmelisiniz. Bu sayede egzersiz programınızı ona göre oluşturabilir beslenme rutininizi de bu sonuçlara bağlı olarak planlayabilirsiniz. Özellikle yorucu ve yoğun fiziksel aktivitelere yeni başlayanlar için bu durum oldukça önemli ve atlanmaması gereken konular arasındadır.

Hedef belirleyin

Düzenli olarak egzersiz yapmaya karar verdiğinizde, ulaşılabilir adımlar ve hedefler içeren bir plan oluşturmaya çalışın. Öncelikle ne için egzersiz yapıyorsunuz, egzersizden beklentiniz ne gibi soruların cevabını verin. Yani kilo vermekse kafanızda olan şey, egzersiz planınızı buna göre yapabilir, kilo almak ise daha farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Eğer sıkılaşmak, esnemek istiyorsanız da egzersiz türünüzü ve egzersiz yapacağınız zamanları bu soruların cevaplarına göre programlayabilirsiniz.

Yeni başladığınızı varsayarsak hedefinizi az tutarak zaman içinde arttırmanız da önemli. Yani pilatese başladıysanız ve ilk defa deneyimliyorsanız haftada 2-3 gün spor yapmanız yeterli olacaktır.

Alışkanlık haline getirin

Egzersiz başarısının bir diğer önemli noktası da rutininize bağlı kalmaktır. İstediğiniz sonuçları ancak bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman görebilirsiniz. Tabii haftanın her günü bir rutine bağlı kalmanızdan bahsetmiyoruz fakat uzun vadede egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmeniz önemli.

Başlangıçta alışana kadar canınızın egzersiz yapmak istemediği zamanlar olacaktır. Eğer kendinizi çok yorgun ve halsiz hissetmiyorsanız motive olun ve kısa süreli de olsa biraz hareket edin. Daha sonra kendinize izin verdiğiniz zamanlar yaratabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Rehberi-5 - Saç Bakım Güzellik Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Rehberi-6 - Saç Bakım Güzellik

Yeni başlayanlar için birkaç tüyo

Bunların yanında, egzersiz yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha var. Evet, muhtemelen zaten daha önce duyduğunuz su içmelisiniz, beslenmenize dikkat etmelisiniz gibi noktaların detaylarına değineceğiz.

Bol su için

Vücut egzersiz sırasında su kaybeder, Bu sıvıları yenilemek, özellikle sıcak havalarda egzersiz yaparken, optimum performansı korumak için çok önemlidir. Ayrıca su kaybının neden olduğu baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk gibi durumları da engellemiş olursunuz. Antrenmanınıza göre su tüketmeyi alışkanlık haine getirin. Egzersiz sonrası içilen suyun yağ yakımını hızlandırdığını da söylemeden geçmeyelim.

He tabii, bazı egzersizler sırasında su içmek mide bulantısına neden olabiliyor. Bu yüzden önce ve sonra bol su tüketerek dengeyi koruyabilirsiniz.

Beslenmenize dikkat edin

Tabii bir diğer önemli konu da beslenme rutininiz. Bu oldukça detaylı olan egzersiz ve vücudunuza göre değişen bir konu olduğu için şöyle beslenmelisiniz gibi bir öneride bulunmayacağız. Fakat yaptığınız antrenman ve hedefinize uygun bir beslenme programına sadık kalarak en fazla verimi elde edebilirsiniz.

Bu noktada, Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek yazımız ilginizi çekebilir.

Vücudunuzu dinleyin

Egzersiz yaparken ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, devam etmeden önce durun ve dinlenin. Acıyı bastırmak, yaralanmalara neden olabileceğinden iyi bir fikir değildir. Ayrıca kendinizi zorlamak, bitirmek için hızlı spor yapmak da hem sizi yoracak hem de kendinizi iyi hissetmenizi engelleyecek. Bu yüzden vücudunuzun size ne söylediğinin farkında olun.

Önemli not: Hangi egzersizi yaparsanız yapın, vücudunuz ısınarak terleme meydana gelecektir. Oldukça sağlıklı olan bu terleme durumu beraberinde kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Yanınızda Rexona Deodorant taşımayı ihmal etmeyin. Sahilde yaptığınız bir koşu sonrası arkadaşlarınızın yanına kahvaltıya gidebilmek için deodorant kullanmak oldukça önemli.

Ayrıca Ağrılarınız için 7 Temel Egzersiz ve Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları yazılarımıza da göz atabilirsiniz.