0

Hepimizin bildiği gibi hayat her zaman sorunsuz ilerlemiyor. Karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmekte zorlandığınız zamanlar, duygusal sağlığınızı etkileyebilir. Fiziksel ve duygusal olarak iyi hissettiğinizde, stres faktörlerini sağlıklı ve üretken yollarla azaltmak genellikle daha kolay olur. Kişisel bakımı, yani zihin ve beden sağlığını geliştiren uygulamaları bu kadar önemli yapan da budur.

Bununla birlikte, “kişisel bakım” herkes için aynı görünmez. Stresi yönetmeye yönelik yaklaşımınız, en iyi arkadaşınız için yararlı olmayabilir. Dolayısıyla herkese uyan tek bir kişisel bakım kontrol listesi olmadığını söyleyebiliriz. Peki, sizin için neyin işe yaradığını nasıl bileceksiniz?

Gerçekten işe yarayan bir kişisel bakım kontrol listesi, özel ihtiyaçlarınızı, alışkanlıklarınızı ve zaman konusundaki düşüncelerinizi yansıtmalı. Bunu oluşturmak biraz çaba gerektirebilir, ancak uzun vadede bu yatırıma tamamen değdiğini göreceksiniz.

İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

İlk olarak, süreç boyunca kendinize sormanız gereken birkaç soru var

Kişisel bakımın ayrıntılarına girerken, planınızın uygulanabilir ve ihtiyaçlarınıza uygun olmasını sağlamak için aşağıdaki soruları kullanın.

Kendimi bu yaklaşımı kullanırken görüyor muyum?

Eyleme geçmezseniz, öz bakım planınızın bir faydası olmaz. Belki bahçıvanlığın faydalarını okudunuz ve bir bahçe yapmak istiyorsunuz, ancak kirden gerçekten hoşlanmıyorsunuz ve kurtçuklar ve böcekler midenizi bulandırıyor. Kendinizi hoşlanmadığınız bir şeyi yapmaya zorlamanıza gerek yok. Sonuçta bir sürü başka seçeneğiniz var.

Finansman etkili mi?

Daha fazla egzersiz yapmak amacıyla pahalı bir spor salonuna yazıldığınızı varsayalım. Haftada sadece bir kez oraya gitmezseniz maliyetten dolayı daha fazla stres hissedebilirsiniz. Elbette, gerçekten işe yarayan bir şeye para harcamanın yanlış bir tarafı yok. Önemli olan, maliyetin stresinizi artırmadığından emin olmanız.

Zamanım var mı?

Konu kişisel bakım olduğunda, en iyi uygulama düzenli uygulama anlamına gelir. Kişisel bakım, yalnızca en stresli hissettiğiniz anda değil, her zaman yapılmalı. Bu yüzden iş ve diğer sorumlulukların yanı sıra uyum sağlayabileceğiniz kişisel bakım hedefleri oluşturmaya çalışın.

İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Fiziksel ihtiyaçlarınızı karşılayarak başlayın

Fiziksel öz bakım ihtiyaçları, vücudunuzun iyi çalışmasına yardımcı olan şeyleri içerir. Fiziksel öz bakımı düşünürken, ihtiyaçlarınızı belirleyin ve bu ihtiyaçları karşılamak için şu anda attığınız adımları not edin. Değişiklik yapmak istediğiniz herhangi bir alan fark ederseniz, bunları kişisel bakım planınızda vurgulayın.

Uyku

Çoğu yetişkin her gece yaklaşık 7- 9 saat uykuya ihtiyaç duyar. Düzenli olarak yeterince uyku almamak ruh halinizi, konsantrasyonunuzu ve sağlığınızı etkileyebilir. Önerilen miktarda uyku almamak oldukça yaygın. Neyse ki uykunuzun kalitesini artırmak için yapabileceğiniz şeyler var: Dinlenme garantili uyku rutini oluşturun

Sağlık hizmeti

İyi bir kişisel bakım, doktorun muayenehanesinden duyduğunuz korkuyu bir kenara bırakmayı ve endişelerinizi zamanında kontrol ettirmeyi içerebilir. Herhangi bir sorun fark etmediyseniz ve genel olarak kendinizi iyi hissediyorsanız yıllık muayenenin amacını göremeyebilirsiniz. Ancak bir sağlık kuruluşuna yapacağınız düzenli ziyaretler, sağlık sorunlarını ciddi hale gelmeden erken aşamalarda yakalamanıza yardımcı olabilir.

Beslenme

İyi beslenme sadece yediğiniz yiyecek türlerini içermez. Elbette, dengeli beslenmek ve çoğunlukla sizi besleyen yiyecekleri seçmek kesinlikle sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte yemeği nasıl yediğinizi düşünmek de bir o kadar önemli.

Evden işe koşarken ya da televizyon karşısında karnınız acıkana kadar bekleyip sonra mı yemek yersiniz? Yoksa ne yediğinize dikkat edip yemeğinizin tadını çıkarmak için yeterince zaman ayırıyor musunuz?

Egzersiz

Yaptığınız şeyden hoşlanmadığınızda egzersiz yapmak size boş bir uğraş gibi gelebilir. Ama eğlenceli geliyorsa muhtemelen daha sık yapmak istersiniz. Kişisel bakım planınıza egzersizi eklerken, keyif aldığınız aktiviteleri seçmeniz önemli. Koşmaktan nefret ediyorsanız koşu ayakkabısı yerine bir bisiklete veya çift tekerlekli patene yatırım yapmayı düşünün. Bu noktada yeni başlayanlar için egzersiz rehberimiz de ilginizi çekebilir.

Fiziksel yakınlık

Fiziksel temas türleri de sağlığınız üzerinde önemli bir rol oynar. Dokunmak temel bir insan ihtiyacı ve dokunma açlığının sağlık sonuçları olabilir. Dokunma ihtiyaçlarını karşılayan bazı kişisel bakım stratejileri mi arıyorsunuz? Şunları deneyin:

  • Masaj yaptırmak
  • Sevilen birine veya kendine sarılmak
  • Evcil hayvan sahiplenmek veya evcil hayvan bakımı için gönüllü olmak
İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ardından zihinsel ihtiyaçlarınıza geçin

Zihinsel ihtiyaçlar, zihinsel ihtiyaçların yanı sıra bilişsel ihtiyaçları da ifade eder. Başka bir deyişle, bunları tespit etmek için beyninize neyin enerji verdiğini ve sizi zinde hissettirdiğini düşünmelisiniz.

Stres azaltma

Stres seviyeleri ruh sağlığında önemli bir rol oynar. Başlamanın iyi bir yolu ise şu anda sizi strese sokan şeyleri keşfetmek. Bu sorunları nasıl yönetiyorsunuz? Herhangi birinden kurtulma şansınız var mı? Eğer cevap hayırsa, bunları nasıl daha etkili bir şekilde ele alabilirsiniz?

Sınırlar

Güçlü sınırlar, kendinize ayırdığınız zamanı korumanıza yardımcı olur, bu da stresi kontrol altında tutmanızı sağlayabilir.

Terapi

Birçok insan için terapi, öz bakımın önemli bir parçasını oluşturur. Herhangi bir zihinsel sağlık semptomunu bir profesyonelle birlikte çalışmak, duygusal ve fiziksel sağlık için olumlu faydaları olabilecek önemli bir iyileşme görmenize yardımcı olabilir.

Kişisel gelişim

Bir insan olarak gelişmek için zaman ayırmak, kendinize bakmanın başka bir yolu. Bu, daha özgün, anlamlı bir yaşam sağlayabilir, benlik duygunuzu güçlendirebilir ve ilişkilerinizi geliştirebilir.

İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik İşe Yarayan Bir Kişisel Bakım Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Duygusal ihtiyaçlarınızı da unutmayın

Duygularınız, hayatınızda neyin eksik olduğuna dair ipuçları sağlayabilir. Duygusal öz bakım, duygularınızla temasa geçme, onların ne söylediğini anlamayı öğrenme ve bu bilgiyi duygusal sağlığı daha iyi korumak için kullanma etrafında döner.

Bilinçli farkındalık

Ne anlama geldiklerini bilmediğinizde, duygularınızın size rehberlik etmesine izin vermek zordur. Duygularınızla daha fazla zaman geçirmeyi bir hedef haline getirin, çünkü bu, duygusal ihtiyaçları kabul etmeyi ve karşılanmadığında farkına varmayı kolaylaştırır.

Sosyal etkileşim

Sosyal etkileşim için özel ihtiyaçlar kişiliğe ve diğer faktörlere bağlı olsa da çoğu insanın başkalarıyla anlamlı şekilde etkileşime girmek için biraz zaman harcaması gerekir. Sık sık yalnız hissediyorsanız bağlantı kurmak için daha fazla zaman harcamalısınız. İnsanlar arasında sık sık bunalmış, hatta sinirli hissediyorsanız, yalnız zaman geçirmeyi daha büyük bir öncelik haline getirin.

Kişisel zaman

Herkesin kendi kendine rahatlamak için zamana ihtiyacı var. Örneğin;

  • Üzgün hissettiğinizde işten izin alıp kişisel bir gün geçirmek
  • Evde kendinize özel alan yaratmak
  • En sevdiğiniz hobiye zaman ayırmak

Zamanınızı nasıl geçirmeyi seçerseniz seçin, kişisel rahatlama duygusal sağlık için çok önemli, bu nedenle her kişisel bakım planında bir şekilde yalnız zaman bulunmalı.

Hepsini birleştirin

Kendini keşfetmek, kişisel bakımda önemli bir rol oynar. Özel ihtiyaçlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek, kendinize bakmanın daha verimli yollarını bulmanızı mümkün kılar. Kişisel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra günlük, haftalık, aylık ve yıllık ihtiyaçların bir listesini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öz bakım ihtiyaçlarının zaman içinde, özellikle de dünyada olup bitenler dikkate alındığında sıklıkla değiştiğini unutmayın.

Kişisel bakım planınızı, sizinle birlikte büyüyen, yaşayan bir liste olarak düşünün. Onu düzenli olarak tekrar ziyaret etmek, daha faydalı yaklaşımlar eklemenize yardımcı olabilir.