0

Modern çağın en yaygın problemlerinden biri stres. Kontrolsüz strese maruz kalmak depresyondan cilt sorunlarına kadar birçok hastalığın tetikleyicisi konumunda. Kaygı ve stres kaynaklı durumlar tırnak yemekten dudak ısırma ve saç koparmaya kadar pek çok kötü alışkanlığı da beraberinde getirebilir. Fiziksel olarak sıcaklık, soğukluk ve toksik ajanlar nedeniyle oluşabilen stres aynı zamanda duygusal nedenlerden ötürü de meydana gelebilir. Stres kaynaklı durumları mevcut ruhsal sorunları tedavi ederek çözebilirsiniz. Bunun yanında düzenli uyku, beslenme programı değişikliği gibi etmenler de strese bağlı cilt hastalıklarının gelişimini önlemeye yardım eder. Peki, strese bağlı cilt hastalıkları neler, strese bağlı cilt döküntüleri nasıl tedavi edilir? Bu yazımızda stresin cilt üzerinde olan etkilerini yakından inceliyoruz.

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Stresin Cilde Etkileri Nelerdir?

Stres cilt hastalıkları başta olmak üzere pek çok cilt sorununa yol açabilir. Günümüzde yoğun iş ve şehir hayatı stresin en önemli nedenleri arasında bulunur. Stresin cilt üzerindeki etkileri aşağıdaki gibidir:

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Daha Hızlı Yaşlanır

Stres cildin daha yaşlı görünmesine neden olur. Stres doğrudan yüz ifadesine yansır. Bu da kişiyi üzgün, mutsuz ve yaşlı gösterir. Aşırı stres sonucu kortizol hormonu artar ve kan akışı yavaşlar. Bu da deri hücrelerinin beslenmesini olumsuz etkiler. Aynı zamanda hyaluronik asit ve kolajen seviyesi de azaldığı için cilt kuruluğu oluşur ve ciltte ince kırışıklıklar görülebilir. Cilt daha mat ve cansız görünmeye başlar. Serbest radikallerin cilt üzerinde artmasıyla birlikte cilt yaşlanma sürecine girer.

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Kurur

Stres altındaki kişilerin cildinde kortizol ve adrenalin hormonu artar. Hormonal dalgalanma durumu ise ciltte su kaybı ile sonuçlanır. Hormonal değişimler ciltteki hyaluronik asit seviyesini azaltır. Böylece cilt daha kuru hale gelir. Ciltte meydana gelen kurulukla birlikte cilt bariyeri de zayıflamaya başlar. Bunun sonucunda ise ciltte egzama ve pul pul dökülme sorunlar artar, strese bağlı cilt alerjisi oluşabilir. Eğer deri döküntüsü sorunu yaşıyorsanız deri döküntüsü hakkında her şey adlı içeriğimize göz atarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Yağlanması Artar

Stresli durumlar sonucunda vücutta kortizol seviyesi yükselir. Yükselen kortizol hormonuyla birlikte vücuttaki yağ sentezi de artış gösterir. Bunu takiben cilt daha hızlı yağlanmaya başlar, cilt gözenekleri dolar ve ciltte akne oluşumuna zemin hazırlanır. Özellikle cildi yağlı olan kişilerde bu durum daha sık görülür. Ciltte meydana gelen sivilceler geçtikten sonra bile iz bırakabilir.

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-9 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-10 - Saç Bakım Güzellik

Saç Dökülmesi Artar

Yoğun stres sonucu saç üzerinde de olumsuz etkileri gözlemlenir. Stresi takiben saç diplerinde yağlanma artarken bazı kişilerde ise saç diplerinde kuruma meydana gelir. Böylece saçlarda incelme ve dökülme sorunu oluşur. Stres seviyesine bağlı olarak bazı kişilerde saçkıran hastalığı da görülebilir. Saç dökülmesinin yanı sıra strese bağlı olarak dudaklarda uçuk çıkabilir. Bulaşıcı olan uçuklar stres veya hormonal değişimler nedeniyle meydana gelebilir. “Dudakta uçuk neden çıkar?” diye merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-11 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-12 - Saç Bakım Güzellik

Tırnaklar Zarar Görür

Stres tırnakların daha yavaş uzamasına neden olur. Tırnak üzerinde çizgiler, kırılmalar ve tırnak yüzeyinde soyulma durumları oluşur. Bunun yanı sıra stresin yoğun olduğu dönemlerde bazı kişilerde tırnak yeme alışkanlığı gelişebilir. Böylece tırnaklarda çeşitli bozukluklar meydana gelebilir.

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-13 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-14 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Hastalıkları Artar

Stres nedeniyle insan vücudunda bazı hormonların salgılanmasında artış oluşur. Bu da vücutta inflamasyon gelişimini tetikler. Stres kaynaklı inflamasyon nedeniyle egzama, sedef hastalığı, ürtiker gibi çeşitli cilt hastalıkları oluşabilir. Tetikleyici psikolojik durumların çoğu zona stres cilt hastalıkları gibi kronik cilt hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlar.

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-15 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-16 - Saç Bakım Güzellik

Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Deri hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri de strestir. Özellikle zona gibi deri hastalıkları doğrudan stresle ilişkilendirilir. Strese bağlı deri hastalıkları geniş bir yelpazeye sahip olsa da başlıca cilt hastalıkları aşağıdaki gibidir:

 

 • Akne: Akne ergenlik döneminde ortaya çıkan cilt hastalıklarının başında gelir. Hormonal değişime bağlı olarak meydana gelen akne sorunu stres kaynaklı da gelişebilir. Akne toplumdaki pek çok kişiyi etkileyebilen bir sorundur. Dönemsel ve geçici olan akne bazı durumlarda uzun süreli ve ağrılı seyredebilir. Akne kişiyi görsel anlamda rahatsız eden cilt hastalıklarından biridir.
 • Egzama: Dermatit veya diğer adıyla egzama ciltte meydana gelen döküntü şeklinde kendini gösterir. Ciltte kaşıntı ile birlikte seyreden egzama strese bağlı cilt lekeleri ve kepek görünümüne neden olabilir. Egzama stresin yanı sıra alerji ve enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Egzama çeşitli cilt hastalıklarına benzer özellikler gösterdiği için tanı koymak adına bir hekime başvurmak gerekir.

 

Çoğunlukla stres kaynaklı oluşan veya strese bağlı olarak büyüyebilen diğer deri hastalıkları şu şekildedir:

 

 • Zona
 • Sedef hastalığı
 • Kurdeşen
 • Saçkıran
 • Ürtiker
 • Vitiligo
Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-17 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Cilt Hastalıkları Nelerdir?-18 - Saç Bakım Güzellik

Strese Bağlı Cilt Hastalıklarının Tedavi Yolları Nelerdir?

Cilt hastalıklarının tedavisi için çeşitli krem ve ilaçların yanında birtakım uygulamalar tercih edilebilir. Strese bağlı cilt hastalıklarının bazılarında hormonal problemler ve metabolik sorunlar da olabilir. Söz konusu hastalıkların teşhisi doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde en uygun tedavi izlenerek hastalık belirtileri ortadan kaldırılabilir. Cilt hastalıklarının tedavisinde ozon tedavisi, lazer uygulamalar veya çeşitli dermokozmetik ürünlerinin kullanımı etkili sonuçlar sunabilir. Bunların yanı sıra cildi güneş ışınlarına karşı korumak, sıcak ve soğuk havalara karşı önlem almak cilt hastalığı oluşumu riskini en aza indirir. Bu sayede hastalıkların yayılması azaltılarak semptomlar ortadan kaldırılabilir. Strese bağlı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan diğer yöntemler şu şekildedir:

 

 • Antihistaminik ilaçlar
 • İlaçlı krem ve merhemler
 • Antibiyotikler
 • Vitamin enjeksiyonları
 • Reçeteli ilaçlar

 

Stres nedeniyle düşüş gösteren bağışıklık sistemi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bu durumda ruh sağlığının korunması diğer pek çok rahatsızlık gibi deri hastalıklarının önlenmesinde de önemlidir. Cildinizi strese karşı korumak için stresle baş etme yöntemlerini uygulamak size fayda sağlar. Sağlıklı beslenmek, dinlenmek, düzenli spor yapmak,  meditasyon ve nefes çalışmalarına yönelmek, yoga yapmak, doğada daha çok vakit geçirmek, kitap okumak ve kaliteli uyku süreci geçirmek stres kaynaklı hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırır.

 

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yukarıdaki önlemleri alarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca cilt temizliğine de önem vermelisiniz. Cilt bakım rutininizde Dove Beauty Cream Bar Micellar sabun kullanabilirsiniz. Hassas ciltler için geliştirilen Dove sabun sıradan sabunların aksine cildi nemlendirir ve yumuşacık yapar. İçeriğinde ¼ oranında nemlendirici ve nazik temizleyiciler bulunan sabun cildi hem temizler hem de pürüzsüz hale getirir.