0

Uyku, yaşamımızın doğal ve önemli bir parçası. Üstelik sağlığımızın devamı için hayati öneme sahip. Onu sadece enerji toplama yöntemi olarak değerlendirmek ise büyük bir yanlış. Günümüzün hızlı ve yoğun yaşamı içerisinde çoğu zaman bundan feragat etsek de aslında yeterince uyumamak, sağlığımız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle gece uykusu sırasında salgılanan melatonin ve büyüme hormonları, bizler için son derece önemli. Melatonin sadece tama yakın karanlık sağlandığında yani geceleri salgılanıyor. Görevi ise vücudumuzu gündüzden geceye geçişe hazırlamak ve sinir sisteminin yenilenmesine yardımcı olmak. Büyüme hormonuna gelince, o da kemik ve kas gelişiminden yağ yakımına; protein üretiminden bağışıklık sisteminin desteklenmesine kadar pek çok sistem üzerinde rol oynuyor.

Tüm bunlarla birlikte, gündelik yaşamın stresi ve yoğunluğu sebebiyle hepimizin yorulmaya ve doğal olarak da dinlenmeye ihtiyacı var. İyi bir uyku rutini ve doğru dinlenme teknikleri ile tüm kaygılarınızdan uzaklaşabilir, ruhunuzun ve bedeninizin yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar tarafından özellikle 30'lu yaşlarda sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli noktalarından birinin düzenli bir uyku rutini olduğu da söyleniyor.

Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun-1 - Saç Bakım Güzellik Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun-2 - Saç Bakım Güzellik

Size neyin iyi hissettirdiğini anlamaya çalışın

Bir düşünün; kendinizi tanımaya çalışmaya ve kim olduğunuza odaklanmaya yeterince zaman ayırıyor musunuz? Örneğin akşamları otururken ışıkları kısmak ve çok parlak olmadıklarından emin olmak sizi rahatlatıyor olabilir. Veya yoğun bir günün ardından evinize döndüğünüzde sevdiğiniz şarkıları duymak… Hangisinin sizi dinlendirdiğini tespit edebilmek için öncelikle kendinize ait zaman yaratmalısınız. Doğru cevabı, sadece deneyerek bulabilirsiniz.

Duş alarak gevşeyin

Duş almak her zaman çok rahatlatıcı. Özellikle yaz mevsiminde uyku rutinimiz sıcaklıklardan olumsuz yönde etkilenebiliyor. Kokusuyla sizi yolculuğa çıkaracak bir duş jeli ile duşun rahatlatıcı etkisini ikiye katlayabilir, günün yorgunluğunu unutabilirsiniz. Ve zihninizdeki bu yolculuk Pure Line Duş Jelleri sayesinde bazen bir buğday tarlasına, bazen bir gül bahçesine bazen de sarı kantaronlar arasına olabilir… Alışılagelmiş ve sürprizli içerikleri harmanlayarak müthiş ikililer sunan Pure Line Duş Jelleri, portakalın yanında buğday özü, incirin yanında beyaz gül, yaseminin yanında sarı kantaron, misket limonunun yanında paçuli, matcha yeşil çayın yanında müge çiçeği gibi 10 farklı varyantı ile sizi adeta bir koku şölenine davet ediyor.

Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun-3 - Saç Bakım Güzellik Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun-4 - Saç Bakım Güzellik

Orada olduğunuza emin olun

Dinlenmek veya uyumak üzere yatağa girdiğinizde “Ocağı kapattım mı? İlacımı içtim mi?” gibi endişeler etrafında geziniyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Bunları yaparken dikkatli olduğunuzdan emin olmak için bir rutin haline getirmeyi deneyin. Dinlenme vakti geldiğindeyse sadece o anda olmaya ve nasıl hissettiğinizin daha fazla farkında olmaya çalışın. Yatmadan önce telefonunuzu yanınızda tutmayın, onu sadece uyku meditasyonu veya rahatlatıcı müzikler için kullanın. 

Uçucu yağlardan destek alın

Daha rahat bir uyku için aromatik yağlardan yardım alın. Esansiyel yağlar hoş kokularıyla sizi nerede uyuyacak olursanız olun (örneğin bir seyahat sırasında) rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu tür yağlar arasından sevdiğiniz kokuyu seçerek bir difüzör içinde kullanabilir veya uyumadan önce direkt bileklerinizin üzerine sürebilirsiniz.

Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun-5 - Saç Bakım Güzellik Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun-6 - Saç Bakım Güzellik

Esneme veya meditasyon ile her şeyden uzak 10 dakika geçirin

Kaygı veya bir şeyler üzerine aşırı düşünmek sadece zihinsel değil fiziksel olarak da çok yorucu. Geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için ister esneme ister bir tür meditasyon olsun, bir şeyler yapmayı deneyin. Gün içinde zamanınız varsa, bu 10 dakika bir yere uzanmak bile olsa, kelimenin tam anlamıyla uzanın. Biraz dinlenmenin kimseye bir zararı yok; hatta sıklıkla daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Stresli bir şekilde yatağa girmeyin

Uyku rutininiz sadece geceleri yapabileceğiniz bir şey değil. Bunu daha bütünsel bir yaşam tarzı haline getirmeyi deneyin. Terapiye gitmek, meditasyon yapmak ve günlük tutmak gerçekten faydalı olabilir. Özellikle bunları gece yatmadan önce yapmak, yatağa endişeli bir şekilde girmenizi önler. Endişe ve stres uyku düzenini alt üst eden hatalar arasında yer alıyor. Ayrıca akşamın ilerleyen saatlerinde sizi strese sokacağını bildiğiniz şeylerden uzak durun. Bu bazen bir e-postaya, bazen sosyal medya hesaplarınıza bakmamak...

Ayrıca sürekli yorgunluğun nedenleri, Kış İçin Bağışıklığınızı Güçlendirin ve Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor? yazılarımız da ilginizi çekebilir.