0

Yılın en soğuk ayları yaklaşırken ister sıradan bir soğuk algınlığı ister daha kötüsü olsun, hastalanmanın kaçınılmaz olduğunu düşünebilirsiniz. Özellikle hayatlarımızda hala pandemi gerçeği varken hastalıklardan korunmak herkes için daha önemli. Hem uzmanlar hem de bilim bize, doğru sağlık stratejileri ile hastalık riskini önemli ölçüde azaltabileceğimizi söylüyor. Bunun için sezon boyunca bağışıklık sisteminize yatırım yapın.

Kış İçin Bağışıklığınızı Güçlendirin-1 - Saç Bakım Güzellik Kış İçin Bağışıklığınızı Güçlendirin-2 - Saç Bakım Güzellik

Kişisel bakım rutininizi ikiye katlayın

Vücudumuzun hastalığa daha duyarlı olduğu bir dönemde, doğal savunma sisteminizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için sağlık rutininize öncelik verin. Düzenli egzersiz, iyi beslenme ve diğer kişisel bakım aktiviteleri söz konusu olduğunda istikrarlı davranmanız önemli. Her gün aynı saatte uyanmak, yemek yemek, egzersiz yapmak gibi… Vücudumuz rutini sever. Kendinizi doğanın doğal ritmine uydurun ve kuşlar cıvıldamaya, hayvanlar hareket etmeye başladığında siz de erkenden uyanın.

Uykuyu önceliğiniz yapın

Güçlü bir bağışıklık sistemi için uykunun önemli olduğunu bir kez daha vurgulamakta fayda var. Uyuduğumuzda vücudumuz büyük bir restorasyon geçiriyor. Daha iyi uyuduğunuz zaman daha iyi beslenirsiniz. Kötü bir beslenme ve yetersiz uyku ise vücudunuzun bitkin düşmesine neden olur. Bu yüzden yeteri kadar uyuyun ve elektronik cihazlardan uzak, iyi bir uyku rutini benimseyin.

Egzersize devam edin

Konu egzersiz olduğunda tutarlılık anahtar kelime. Araştırmalar, egzersize devam etmenin hastalanma riskinizi önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor (*). Elbette bu noktada da aşırıya kaçmamak önemli.

Kış İçin Bağışıklığınızı Güçlendirin-3 - Saç Bakım Güzellik Kış İçin Bağışıklığınızı Güçlendirin-4 - Saç Bakım Güzellik

Her öğüne bağışıklık güçlendirici besinler ekleyin

Besleyici, organik ve vitamin dolu yiyecekler tüketmek, yılın bu hassas döneminde özellikle önemli. Bu konuda mümkün olabildiğince mevsimlik ürünlere bağlı kalın. Aslında dünyamız bir mevsim boyunca beslenme konusunda bize ihtiyacımız olan tüm besinleri sağlıyor. Bu yüzden kökleri olan ve yeraltında yetişen, topraklama nitelikleri içeren kabak, havuç, tatlı patates, zencefil, pancar gibi besinlere odaklanın. Yüksek oranda C vitamini içeren meyve ve sebzeler gibi bağışıklık güçlendirici özelliklere sahip besinleri de unutmayın.

Sevdiklerinize zaman ayırın

Yılın bu döneminde evde zaman geçirme dürtüsünün arttığı bir gerçek. Ancak uzmanların önerisi arkadaşlarınıza da zaman ayırmanız. Sosyal mesafeyle bunu yapmak biraz farklı gelebilir ama bu kurala bağlı kalarak görüşmeler organize edebilirsiniz. Araştırmalar, bize sosyal olmanın hormonlarımız üzerinde önemli bir dengeleyici etkisi olduğunu, bunun da bağışıklık sistemimizi stabilize etmeye katkı sağlayabileceğini söylüyor (*).

Şekeri azaltın

Çok fazla şeker tüketmek beyaz kan hücrelerinin yabancı istilacılara saldırma yeteneğini azaltarak bağışıklık sistemini baskılayabilir. Bu yüzden tatlı ikramlara hayır demek, vücudunuzun bu kış virüslerden korunmasına yardımcı olabilir.

Kış İçin Bağışıklığınızı Güçlendirin-5 - Saç Bakım Güzellik Kış İçin Bağışıklığınızı Güçlendirin-6 - Saç Bakım Güzellik

Sıcaklığa uygun giyinin

Özellikle sonbahar aylarında beklenmedik sıcaklıklara hazırlıksız yakalanmak mümkün. Katmanlar halinde giyinmek, hava nasıl olursa olsun sizi güvende tutar. Uygun şekilde giyinilip çıkarılabilen iki veya üç kat giyinin. Gerektiğinde korunabilmeniz için her zaman yanınızda bir şal ve yağmurluk bulundurun.

Stresi kontrol altında tutun

Duygusal stres ile bağışıklık sisteminin zayıflaması arasında bağlantı kuran birçok çalışma var. Bu nedenle stresi nasıl yönettiğimiz, bağışıklık sistemimizin çalışma sistemi üzerinde etki sahibi olabilir. Hastalıklardan korunmak için stresle mücadele yöntemleri geliştirin ve stresi olabildiğince hayatınızdan uzak tutun.