0

Bazı dönemlerde hepimiz uykuya geçmekte zorluk yaşayabiliriz. Bunun nedeni aklınızdan geçen sonsuz yapılacaklar listesi, koşan endişeler döngüsü ya da sadece yaz mevsiminin yüksek sıcaklıkları gibi fiziksel koşullar olabilir. Oysa kaliteli uyku, bütünsel sağlığımız için oldukça önemli.

Eğer siz de şu sıralar uykuya geçmekte zorlandığınızı ve uykusuzluk çektiğinizi düşünüyorsanız uyku kalitenizi artırmak için sizi sakinleştirip uykuya hazırlayan rutinler yaratmayı deneyin. Örneğin bir fincan bitki çayı yapmak veya buhurdanlığı aromatik yağ karışımlarıyla doldurmak… Koyunları saymak yerine, sakinleşmenize yardımcı olması için uçucu yağların rahatlatıcı etkilerinden yararlanın.

Aşağıdaki yağların tümü, rahatlatıcı özelliklere sahip. Böylece onları kendi başlarına veya bir karışım halinde kullanabilirsiniz. İşte daha iyi bir gece uykusu için en etkili aromatik yağ karışımlarından bazıları. Bu karışımları stres ve endişe için veya sadece odanızın güzel kokması için deneyebilirsiniz. Karışımlardaki ölçüleri, 10 damla aromatik yağ kullanılan bir buhurdanlığı düşünerek belirttik, siz kendinizki için talimatları okuduğunuzdan emin olun.

Daha Rahat Bir Uyku İçin 6 Aromatik Yağ-1 - Saç Bakım Güzellik Daha Rahat Bir Uyku İçin 6 Aromatik Yağ-2 - Saç Bakım Güzellik

Bergamot

Bu karışım zengin, baharatlı bir kokuya sahip. Narenciye yağlarının tipik olarak canlandırıcı olduğu düşünülür ama aslında duyguları sakinleştirebilir ve yatıştırıcı bir etki gösterebilir (1, 2). Bergamotun narenciye kokusu, tatlı portakal kadar baskın değil, bu da onu uykudan önce kullanmak için harika kılar.

Bergamot; sedir ağacı, lavanta, paçuli, sandal ağacı ile iyi uyum sağlar. Karışım için buhurdanlığınıza sırasıyla şu aromatik yağları ekleyin:

 • 4 damla bergamot
 • 4 damla karanfil
 • 4 damla güve otu

Sedir ağacı

Şaşırtıcı bir şekilde sedir ağacı, uykuya geçişi kolaylaştırmak için harika bir seçenek olabilir. Sadece stresi hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda iyi bir gece uykusu için faydalı olabilecek yatıştırıcı özelliklere de sahiptir (3, 4). Güçlü bir kokusu olduğu için onu diğer esansiyel yağlarla birleştirmek en iyisi.

Sedir ağacı bergamot, lavanta, sandal ağacı ile iyi uyum sağlar. Karışım için buhurdanlığınıza sırasıyla şu aromatik yağları ekleyin:

 • 4 damla sedir ağacı
 • 3 damla lavanta
 • 3 damla tatlı portakal
Daha Rahat Bir Uyku İçin 6 Aromatik Yağ-3 - Saç Bakım Güzellik Daha Rahat Bir Uyku İçin 6 Aromatik Yağ-4 - Saç Bakım Güzellik

Papatya

Papatya bitkisinin stres ve kaygı için faydalı olma ve uykuyu teşvik etme konusunda köklü bir geçmişi var (5). İyi haber şu ki papatya yağı da benzer özellikleri taşıyor. Gergin hissettiğinizde ve sakinleşmeye ihtiyacınız olduğunda papatya yağından yardım almak harika bir fikir olabilir.

Papatya yağı sedir ağacı, adaçayı, lavanta, paçuli, sandal ağacı ile uyum sağlar. Karışım için buhurdanlığınıza sırasıyla şu aromatik yağları ekleyin:

 • 7 damla lavanta
 • 3 damla papatya

Adaçayı

Sinirlerinizi yatıştırmak istediğinizde misk adaçayı oldukça etkili bir sonuç verebilir. Bir bonus olarak uçucu yağları 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırarak kolayca aromaterapi amaçlı masaj veya banyo yağına dönüştürebilirsiniz.

Misk adaçayı sedir ağacı, lavanta, sandal ağacı ile iyi uyum sağlar. Karışım için buhurdanlığınıza sırasıyla şu aromatik yağları ekleyin:

 • 5 damla adaçayı
 • 3 damla karanfil
 • 2 damla lavanta
Daha Rahat Bir Uyku İçin 6 Aromatik Yağ-5 - Saç Bakım Güzellik Daha Rahat Bir Uyku İçin 6 Aromatik Yağ-6 - Saç Bakım Güzellik

Lavanta

Lavanta sakinleşmeye, huzursuzluğu gidermeye yardımcı olan ve vücudu rahatlatan, baş ağrısını hafifleten bileşikler içerir (6).

Bergamot, adaçayı, sandal ağacı ile iyi bir uyum yakalayabilir. Karışım için buhurdanlığınıza sırasıyla şu aromatik yağları ekleyin:

 • 6 damla tatlı portakal
 • 3 damla lavanta
 • 1 damla papatya

Paçuli

Paçulinin tütsülerde sıklıkla kullanılmasının bir nedeni var; çünkü toprak kokusu gerçekten rahatlatıcı bir etkiye sahip (7). Araştırmalar sempatik sinir sistemini sakinleştirdiğini gösteriyor (8). Paçuli size göre değilse bunun yerine papatya kullanabilirsiniz.

Paçuli bergamot, sedir ağacı, sandal ağacı ile iyi uyum sağlar. Karışım için buhurdanlığınıza sırasıyla şu aromatik yağları ekleyin:

 • 4 damla sandal ağacı
 • 3 damla paçuli
 • 3 damla bergamot

Bonus: Duş alın!

Gece duşu, sağlıklı bir uykuya çare olarak kabul ediliyor, üstelik ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkileri de bir hayli fazla. Yatmadan önce duş almak temiz hissetmenin ve suyun verdiği rahatlamanın tadını çıkararak olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Bu rutine harika kokular ekleyerek kendinizi şımartabilirsiniz. Pure Line Duş Jelleri’nin 10 farklı kokusu favoriniz olmaya aday!

Ayrıca uyku meditasyonu hakkında daha fazla bilgi edinerek daha iyi bir uyku için bu uygulamayı deneyebilirsiniz.