0

Duyusal güzellik trendi giderek etkisini artırıyor. Bir düşünün; uzun bir çalışma gününden sonra eve geliyorsunuz ve içeri girdiğinizde çiçek kokularının sakin kokusuyla karşılaşıyorsunuz. Ne kadar da rahatlatıcı değil mi? Günün stresi uzaklaşıyor, sanki kafanızdaki ses tamamen kısılmış gibi. İşte aromaterapinin rahatlama ve gevşeme sağlamasının yanı sıra, birçok iyileştirici faydası var.

Tamamen doğal bir alternatif tıp olarak görülen aromaterapi çiçeklerden, bitki kabuklarından, yapraklardan, gövdelerden, tohumlardan ve köklerden elde edilen uçucu yağları kullanır. Çeşitli uçucu yağların, solunduğunda türlü sağlık sorunlarına faydalı olabileceğini gösteren sayısız bilimsel çalışma var. Bu bütünsel şifa türünün vücut, zihin ve ruh sağlığını destekleyen faydalarını öğrenmek ve hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Aromaterapi Nedir, Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Aromaterapi Nedir, Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Aromaterapinin tarihi

İnsanlar aromaterapiyi kullanmaya binlerce yıl önce başladılar (*). Çin, Hindistan, Mısır ve başka yerlerdeki eski kültürler reçineler, balsam’lar ve yağlarda aromatik bitki bileşenleri kullanıyordu. Bu doğal maddeler sıklıkla tıbbi ve dini amaçlarla kullanılırken hem fiziksel hem de zihinsel faydaları olduğu biliniyordu.

Uçucu yağların damıtılması ise 10. yüzyılda Perslere atfedilir, ancak uygulamasının bundan çok daha eskilere dayandığı düşünülüyor. Uçucu yağ damıtma hakkındaki ilk bilgiler 16. yüzyılda Almanya’da yayınlandı. Bu dönemde Alman ve Fransız doktorlar, hastaların tedavisinde uçucu yağların potansiyelini fark ettiler. 19. yüzyılda doktorlar arasında daha yaygın hale geldi ve hastalıkların tedavisinde doğal bitkilerin rolü kabul edildi.

“Aromaterapi” terimi ise ilk olarak Fransız kimyager René-Maurice Gattefossé tarafından, 1937’de konu üzerine yazdığı bir kitapta kullanıldı. O daha önce lavantanın yanık tedavisindeki iyileştirici potansiyelini keşfetmişti. Kitabında da tıbbi durumların tedavisinde uçucu yağların kullanımını tartışıyordu.

Aromaterapi Nedir, Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Aromaterapi Nedir, Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Aromaterapi nasıl çalışır?

Aromaterapi, banyo tuzları, vücut yağları, kremler, losyonlar, sıcak ve soğuk kompresler gibi ürünleri kullanarak koku alma ve cilt emilimi yoluyla çalışır. Bunlar tek başına veya herhangi bir kombinasyon halinde kullanılabilir. Ayrıca 100’e yakın uçucu yağ türü olduğu biliniyor. Bu tür yağları online olarak, sağlıklı gıda mağazalarından ve bazı marketlerden satın almak mümkün. Ancak hiçbir sentetik içerik veya katkı maddesi içermemesi gerektiğinden güvenilir yerlerden edinilmesi son derece önemli.

Her bir uçucu yağın bir dizi benzersiz iyileştirici özelliği, kullanımı ve etkisi olabilir. Sinerjik bir karışım oluşturmak için uçucu yağları birlikte kullanmak daha fazla fayda sağlayabilir.

Uçucu yağların güçlü olduğunu ve kullanmadan önce seyreltilmeleri gerektiğini de belirtelim. Bu nedenle kullanılırken taşıyıcı yağlarla birleştirilirler. En yaygın taşıyıcı yağlar arasında avokado yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı bulunur. Bu yağlardan ayrıca ev yapımı köpük banyoları hazırlayarak da faydalarından yararlanabilirsiniz.

Aromaterapi Nedir, Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Aromaterapi Nedir, Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Aromaterapinin faydaları

Aromaterapinin bir dizi faydası olduğu biliniyor. Üstelik farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitli kombinasyonlar yapmak da mümkün. Faydalarını ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Stresi azaltır. Örneğin lavanta esansiyel yağının stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır (*). Lavanta sinir sistemini sakinleştirir, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürür ve daha sakin hissetmenize yardımcı olmak için beyin dalgalarını yeniden düzenler. Stres için en iyi uçucu yağlar arasında lavantanın yanı sıra limon otu, sardunya, yasemin ve papatya bulunur.
  • Enerjiyi artırır. Duyguları canlandırabilen ve size ihtiyacınız olan motivasyonu verebilecek esansiyel yağlar var. Tüm narenciye yağları, özellikle de limon, doğal olarak enerji verici etkileri olan antioksidan terpenlerle dolu.
  • Konsantrasyonu artırır. Konu hafıza ve bilişsel performansın iyileştirilmesi olduğunda uçucu yağlar harikalar yaratabilir. Odaklanmayı geliştiren en iyi uçucu yağlar arasında biberiye, fesleğen ve adaçayı bulunur.
  • Fiziksel acıyı azaltır. Aromaterapinin çeşitli ağrıları azaltma konusunda plasebo ve kontrol tedavilerine kıyasla daha büyük bir olumlu etkisi olduğunu gösteren birçok araştırma Okaliptüs, zerdeçal, papatya, kekik ve zencefil fiziksel ağrıları azaltma konusundaki en etkili yağlar.
  • Daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir. Rahatlatıcı aromatik yağları uyku kalitenizi artırmak için de kullanabilirsiniz.

Sıradan duş ritüelinizi, zengin bir aromaterapi deneyimine dönüştürün!

Pure Line Duş Jelleri ile doğa cildinize dokunsun. Cildinizin temizliği için doğadan ilham alarak hazırlanan Pure Line duş jeli ailesi, paraben ve yapay renklendirici içermez. 10 farklı duş jeli seçeneği ile duştan sonra bile duşta yaşadığınız o harika hisleri gün boyu yaşamanıza yardımcı olur. Banyo ritüelinizi spa deneyimine dönüştürmek için tüyolarımızdan yararlanmayı da unutmayın.