0

Köpük kabarcıklarıyla dolu bir küvet, uzun ve stresli bir günün ardından kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kolay ve etkili yollardan biri. Küvetin içinde geçireceğiniz süre, köpüğün verdiği his gevşemeye ve rahatlamaya sebep olur.

Peki köpüğü nasıl elde edeceğinizi biliyor musunuz? Hazır banyo köpüklerine ulaşamıyor ya da hassas cildiniz için onları kullanmak konusunda endişeleniyorsanız evde kendi versiyonlarınızı da yaratabilirsiniz.

Ev Yapımı Köpük Banyosu Nasıl Hazırlanır?-1 - Saç Bakım Güzellik Ev Yapımı Köpük Banyosu Nasıl Hazırlanır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Köpük banyosu faydalı mı?

Öncelikle cevaplamamız gereken konu, köpük banyosunun sağlık için herhangi bir faydası olup olmadığı. Ilık su, kasları gevşeterek vücudun ve zihnin rahatlamasına neden olur. Yapılan bir çalışmada banyo yapanlarınduş alan kişilere göre daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlıkta olduğu da bulunmuş. (*)

Bunun yanında ılık su banyosu dolaşım sisteminin de sağlıklı çalışmasına ve iyi bir uykuyu da teşvik etmeye olanak sağlar.

Nasıl hazırlanır?

Tüm köpük banyoları temel bileşenlerle hazırlanır. Doğal yağlar sayesinde banyo ritüelinizi aromaterapi deneyimine dönüştürebilirsiniz.

  • Su
  • Sabun
  • Gliserin veya hindistancevizi yağı

Bir banyo için belli ölçülere de ihtiyacınız var.

  • 1/2 su bardağı sıvı sabun
  • 1/4 su bardağı gliserin veya hindistancevizi yağı

Gliserin ya da hindistan cevizi cildi nemlendirmek için harika doğal yağlar arasında. Gliserin aynı zamanda sabunların da katkı maddesidir. Bu yüzden küvetin içine eklemek cildinizin için oldukça etkili olacaktır. Oluşturduğunuz karışımı doğrudan musluktan akan su akışına eklemeniz en iyisidir. Su basıncı ne kadar güçlüyse, kabarcıklar da o kadar büyük olur. Kabarcıklar ılık suyu hapsedip yalıtarak banyoyu daha uzun süre sıcak tutmaya da yardımcı olur.

Ev Yapımı Köpük Banyosu Nasıl Hazırlanır?-3 - Saç Bakım Güzellik Ev Yapımı Köpük Banyosu Nasıl Hazırlanır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sabun tercihi nasıl yapılır?

Öncelikle şampuan ya da ellerinizi yıkadığınız sıvı sabun yerine duş jellerine yönelmeniz gerektiğini söyleyelim.Tercih edeceğiniz duş jelinin olabildiğince temiz içerikli olmasına özen gösterin. Bu noktada doğal bitki ve meyve özleri ile zenginleştirilen, paraben, alkol ve renklendirici içermeyen Pure Line Duş Jelleri harika ve mis kokan köpükler ve cildiniz için doğru bir tercih olacak. 10 farklı koku seçeneği ile de doğadaki favori kokularınızı seçmenize olanak sağlar. Hatta dilerseniz birbiriyle uyumunun harika olacağını düşündüğünüz 2 seçeneği de birleştirebilirsiniz. Tercih sizin.

Nasıl kişiselleştirebilirsiniz?

Kendi köpük banyonuzu hazırlamanın en iyi yanı istediğiniz eklemeleri yapmak için özgür olmanız.

Uçucu Yağlar: Suya lavanta ve papatya gibi cilde zarar vermeyen ve güzel kokulu yağlardan birkaç damla damlatmayı deneyebilirsiniz. Güzel kokması dışında cilt için faydalı olmasıyla bilinen E vitamini, jojoba ve badem gibi yağlar da kullanabilirsiniz.

Kullandığınız yağlara alerjiniz olmadığından emin olun. Ayrıca bu yağların yapısı küveti kayganlaştıracağı için, küvete girip çıkarken dikkatli davranın.

Bal: Antibakteriyel etkili özelliği ile bilinen bal cildiniz için oldukça besleyici gıdalar arasındadır. Banyo suyunuza ¼ fincan bal ekleyebilirsiniz.

Aleo Vera: Nemlendirici ve serinletici bir özellik taşıyan aloe vera cildiniz için harika bir yatıştırıcı etki de taşır.

Çiçek yaprakları: Güzel bir görünüm için küvetin içine çiçek yaprakları atmayı da deneyebilirsiniz. Gül, lavanta, yasemin ve papatya en çok tercih edilen seçeneklerden..

Bonus: Sakinleştirici Köpük Banyosu

İyi bir uyku uyumanıza ve sakinleşmenize yardımcı olacak bir tarif de deneyebilirsiniz.

  • 1 su bardağı duş jeli
  • 1/4 su bardağı gliserin veya hindistancevizi yağı
  • 1 çay kaşığı saf vanilya özü
  • 1 çay kaşığı papatya uçucu yağı

Malzemelerin tümünü karıştırın ve köpük baloncuklar olması için akan suyun altında tutarak küvete boşaltın.

Banyo Ritüelinizi Lüks Bir Spa Deneyimine Dönüştürün yazımız da ilginizi çekebilir. Ayrıca banyo temizliği hakkında ipuçları için temizsözlük.com'a göz atmayı unutmayın.