0

Çoğu insan için iyi bir gece uykusu almak pek kolay değil. İçinde bulunduğumuz dijital çağda, günün sonunda işten tamamen soyutlanmak ve kaliteli bir dinlenme zamanı organize etmek büyük bir irade gerektiriyor. Küresel ısınmadan koronavirüs salgınına kadar dünya çapındaki endişelerin uykularımızı kaçırması da cabası…

Uykusuzluk problemi, pandemiden önce de önemli bir sorun olarak kabul ediliyordu. Ancak bu yeni durumun, hayatlarımıza farklı düzeyde bir bozulma ve endişe getirdiği de bir gerçek. Yorgun olsak bile çoğumuz için gece uykusu hala düzensiz… Southampton Üniversitesi tarafından yapılan 2020 tarihli bir araştırma, uykusuzluk problem yaşayan kişilerin sayısının altıda birden dörtte bire yükseldiğini ve yoğun çalışanların bu durumdan daha fazla etkilendiğini gösterdi.

Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor? -1 - Saç Bakım Güzellik Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor? -2 - Saç Bakım Güzellik

Küresel bir sağlık krizinin ortasında iyi bir uyku almak endişe verici görünmeyebilir ancak yeterince uyuyamamanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde ciddi etkileri var. Uykusuzluk, uzun vadede bağışıklık sistemi problemlerinden kalp hastalıklarına ve bilişsel işlevlerimize kadar her şeyi etkileyebilir. Uyurken anılar oluşturur ve saklarız, bu da konsantrasyon ve problem çözme becerilerimize yardımcı olur. Bununla birlikte uykusuzluğun sosyal ilişkilerimizi ve ruh halimizi düzenleme becerimizi de etkileyebileceğini biliyoruz. Neyse ki uykusuzluğu kalıcı bir problem haline getirmeden alabileceğiniz bazı önlemler var. Daha iyi uyumak için yapabileceklerinizi keşfedin.

Her gün aynı saatte uyanın

İhtiyacınız olan dinlenme süresi, kişiden kişiye değişiklik gösterse de tutarlılık iyi bir gece uykusunun anahtarı. Vücudunuzun bir rutine ihtiyacı var. Bu yüzden hafta sonu ya da çalışmadığınız günler de dahil olmak üzere her gün aynı saatte kalkmanız gerekiyor. Aslında gerçekten uyanmadan yaklaşık 90 dakika önce uyanmaya başlarsınız. Vücudunuzun ne zaman hazırlanmaya başlayacağını bilmesi gerekli, böylece yataktan kalktığınızda kendinizi en iyi halinizde hissedebilirsiniz.

Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor? -3 - Saç Bakım Güzellik Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor? -4 - Saç Bakım Güzellik

Yatakta zaman geçirmeyin

Evden çalışmanın tadını çıkarmak ve günü yatakta geçirmek güzel bir fikir gibi gelebilir. Ancak yatak odanızı uyku dışında herhangi bir amaçla kullanmanız uyku kalitenizi olumsuz etkiler. Beyniniz yatak odasını uyku yerine iş ve stresle ilişkilendirir ve bu da gerçekten dinlenmeye çalıştığınızda sorun yaratabilir. Eğer mümkünse başka bir odada çalışın ve uyku kalitenizi artırmak için her gün egzersize, yürüyüşe zaman ayırın.

Stresten uzak durun

Kaygı düzeylerini yönetebilmeniz, uyumaya çalışırken herhangi bir rahatsız edici düşünceden kaçınmak için oldukça önemli. Bunun için gün içinde sizi endişelendiren şeyleri arkadaşlarınızla veya terapistinizle paylaşarak çözmeye çalışın. Bazen yazmak da son derece faydalı olabilir. Sizi sıkan düşüncelerin dışarı çıkmasına izin verirseniz, gecenin bir yarısında ortaya çıkarak uykunuzu bölmezler. Eğer yaşamınızdaki stres faktörleriyle başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız mutlaka profesyonel yardım almayı deneyin. Ayrıca uyku meditasyonu yapmayı deneyebilirsiniz.

Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor? -5 - Saç Bakım Güzellik Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor? -6 - Saç Bakım Güzellik

Uykuyu bir ritüel gibi ele alın

İyi bir uyku için yatağa girmeden önce fazla uyarıcı şeylerden kaçınmanız gerekiyor. Bu, kafein ve nikotin gibi alışkanlıklardan e-postanızı son bir kez kontrol etme dürtsüne kadar her şeyi kapsıyor. Ayrıca bitki çayı içmek, meditasyon yapmak, kitap okumak gibi eylemlerle yatmadan yaklaşık 45 dakika önce zihninizi sakinleştirmek için zaman ayırmalısınız. Ilık bir duş almak da sizi günlük hayatın stresinden uzaklaştırabilir… Doğadan gelen bitki özleriyle tasarlanan Pure Line duş jellerini denemeye ne dersiniz? Yasemin ve sarı kantaron, gül ve sandal ağacı, sümbül ve misk gibi farklı varyantlardan oluşan Pure Line duş jelleri vücut hijyeninizi korumanıza yardımcı olurken doğadan ilham alan farklı kokuları ile sizi doğanın tazeliğiyle buluşturur.

Ayrıca Gün İçinde Yenilenmenizi Sağlayacak Tüyolar ve Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun yazılarımız ilginizi çekebilir.