0

Gün içinde stres altında kaldığınız, işlerin ve sorumluluklarınızın arasına gömüldüğünüz bir çok an yaşıyor olabilirsiniz. Böyle anlarda kendinize küçük molalar vererek, işlerinizi ve gününüzü planlayarak, doğru beslenme ve egzersizle kendinizi iyi hissetmeniz mümkün. Aşağıdaki önerilerimize kulak verin...

Gün İçinde Yenilenmenizi Sağlayacak Tüyolar-1 - Saç Bakım Güzellik Gün İçinde Yenilenmenizi Sağlayacak Tüyolar-2 - Saç Bakım Güzellik

Güne Güzel Başlayın

İyi bir uykunun ardından, duş almak, kendiniz için güzel bir kahve hazırlamak ve doyurucu bir kahvaltı yapmak sabah rutinlerinin vazgeçilmezleri arasında. Güne güzel başlayarak enerjinizi tüm güne yayarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Özellikle sabah duşu ile kendinizi son derece zinde ve güçlü hissedebilirsiniz. Yorgun uyandığınız, uykunuzu alamadığına inandığınız ve yorucu bir gün olacağını bildiğiniz günlerde sabah enerjinizi yükseltmek için çabalamanız oldukça önemli.

Ayrıca sabah uyandığınızda kahvenizin demlenmesini beklerken yüzünüze bir kağıt maske yaparak da kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

 

Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Günün nasıl geçeceğini planlamak günün devamında enerjinizi yönetmeniz için oldukça faydalı. Ajanda kullanmanın psikoloji üzerindeki etkileri zaten kanıtlanmış durumda. Eğer evden çalışıyorsanız, ajandanıza iş planınızı yazabilir, kahvaltının ardından kahve içerken maillerinize bakabilir, ardından işlerinizi önem ve öncelik sırasına göre planlayabilirsiniz. Toplantı aralarında kendinize atıştırmalıklar hazırlayacağınız zamanları planlamak bile günün oldukça verimli geçtiği hissini yaşamanıza sebep olur.

Hiçbir işiniz yoksa bile, izlemek istediğiniz film ve dizileri not etmek, gün içinde arkadaşlarınızla küçük sohbetler için zaman belirlemek, spor saatinizi ve akşam yemeğinde ne yapacağınızı planlamak da oldukça iyi hissettirecek.

Gün İçinde Yenilenmenizi Sağlayacak Tüyolar-3 - Saç Bakım Güzellik Gün İçinde Yenilenmenizi Sağlayacak Tüyolar-4 - Saç Bakım Güzellik

İşlerinizi Halledin

Tüm planlamalarınızı yaptınız sıra onların yanına tik atmakta... Listedeki işleri halledip yanına tikler attıkça kendinize olan inancınızı ve özgüveninizi tazeleyeceksiniz. Bu işlerin ne olduğunun çok da önemi yok. Kendinize bir yol çizdiniz ve o yoldaki görevleri başarıyla tamamladınız. Şimdi bu hissi yaşamanın tadını çıkartın.

Egzersiz Yapın

Fiziksel aktivite özsaygının artmasının en önemli nedenlerinden. Egzersiz ile mutluluk hormonlarınızı harekete geçirebilirsiniz. Öncelikle, kendiniz için en uygun egzersinizin ne olduğunu bulun. Pilates, yoga ve kardiyo yapabilir, dans edebilirsiniz.

Egzersiz pratiklerinizin sonuna birkaç dakika sürecek meditasyon eklemeyi de deneyebilirsiniz. Tüm bu egzersizlerin ardından kendinizi daha dinç ve mutlu hissedeceğinizden emin olun.

Gün İçinde Yenilenmenizi Sağlayacak Tüyolar-5 - Saç Bakım Güzellik Gün İçinde Yenilenmenizi Sağlayacak Tüyolar-6 - Saç Bakım Güzellik

Sevdiğiniz Şeyleri Yapın

Tüm işlerinizi hallettikten sonra kendinize de vakit ayırmayı unutmayın. Günlük tutabilir, arkadaşlarınızla konuşabilir, sevdiğiniz bir yemeği sipariş edip, uzun zamandır izlemek istediğiniz bir filmi açabilirsiniz. Hobileriniz varsa, keyifli müzikler eşliğinde hobilerinizle uğraşmaya da vakit ayırabilirsiniz.

Uykuya yakın saatlerde kendinize kitap okumak için de zaman ayrımayı unutmayın. Böylece zihniniz dinginleşerek uykuya geçişiniz kolaylaşır.

İyi bir Uyku Uyuyun

Yetişkin bir kişinin günde 7-8 saatlik bir uykuya ihtiyacı var. Bu yüzden uykunuzu da bir rutine oturtmanız önemli. Hergün aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya özen gösterin. Ertesi gün işiniz yoksa bu düzeni, 1’er saat esnetebilirsiniz. Uyumadan önce yatak odanızı aromaterapi yağları ile ferahlatmayı deneyin. Kendinize bir bitki çayı hazırlayarak günlük streslerden ve kaygılardan da kurtularak zihninizi ve bedeninizi iyi bir uykuya hazırlayabilirsiniz.

*Eğer uyumakta zorlanıyorsanız kendinize uyku için güzel bir müzik listesi hazırlayıp, dinleyerek uykuya dalabilirsiniz.