0

Sağlıklı ve hacimli saçlara sahip olmanın en kestirme yolu, doğru saç yıkama rutini oluşturmak. Bununla birlikte banyo sonrası saç bakımı ipuçlarını da uygulamayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü eksiksiz bir bakım rutini, duş sonrasında da devam etmeli. Duştan sonra saç bakımı uygulayarak daha yumuşak, kolay taranan, parlak ve güçlü saçlara kavuşabilirsiniz. Bunun aksine duşta ve sonrasında yapılan yaygın bakım hataları da saçlarınızda ciddi hasara yol açabilir. Bu nedenle hem duşta hem de sonrasında saçlarınıza nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmekte fayda var. 

Duştan Sonra Saç Bakımı-1 - Saç Bakım Güzellik Duştan Sonra Saç Bakımı-2 - Saç Bakım Güzellik

Şampuanlama için ipuçları

 • Duşta saç bakımı konusunda en önemli nokta saç tipi ve ihtiyacınıza yönelik bir şampuan ve saç kremi kullanmak. Örneğin canlı ve sağlıklı görünen saçlar için Elidor Sağlıklı ve Canlı Görünen Saçlar by Afra Saraçoğlu Şampuan gibi bir şampuan kullanabilirsiniz. Hibiscus ve greyfurt özü içeren formülü ile her saç telini derinlemesine besler ve saçınızın dış etkilere karşı gün boyu korunmasına, sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
 • Daha iyi sonuç almak için Elidor Sağlıklı ve Canlı Görünen Saçlar by Afra Saraçoğlu Saç Kremi ile birlikte kullanmayı unutmayın. Peki ama duşta saç kremi nasıl kullanılır? Ürünü, şampuan sonrası saç diplerine değdirmeden boylarına eşit miktarda uygulayın, uçlarına ise bolca sürün. Ardından iyice durulayın.
 • Saç derisindeki gözenekler genellikle yağ ve kirle tıkanır. Onları temizlemek için saçınızı şampuanlamadan önce buharla yıkamayı deneyebilirsiniz. Bunun için bir havluyu sıcak suya batırın ve fazla suyu sıkın. Havluyu başınıza sarın ve duşa girmeden önce 20 dakika bekletin.
 • Buğulanmış saç derinize şampuandan önce birkaç dakika parmaklarınızla nazikçe masaj yapın. Bu, kiri ve ürün birikmesini temizlemeye, saç derisindeki zayıf saç tellerini köklerden çıkarmaya yardımcı olabilir.
 • Soğuk veya ılık su kullanın. Sıcak su, saçlarınızdaki doğal yağları soyabilir ve saç kütiküllerini açık bırakarak tüm nemin ondan uzaklaşmasına izin verebilir.
Duştan Sonra Saç Bakımı-3 - Saç Bakım Güzellik Duştan Sonra Saç Bakımı-4 - Saç Bakım Güzellik

Banyo sonrası saç bakımı ipuçları

Duşta saçlarınıza nasıl davrandığınız kadar banyo sonrası doğal saç bakımı için neler yaptığınız da önem taşıyor.

 • Öncelikle saç kurutmanın inceliklerinden söz edelim. Saçlarınıza duştan sonra herhangi bir bakım ürünü uygulamadan önce havluyla kurulayın. Bu adım sıkıcı gelse de elektriklenmeyen saçlara kavuşmanızı sağlar. Saçlarınızdaki fazla suyu emmesi için saçlarınızın etrafına bir havlu sarın. Havlular saçınızdaki nemi emebilir ve onları tamamen kuru bırakabilir. Bunun için bir mikrofiber bir havlu veya pamuklu bir tişört kullanmaya özen gösterin.
 • Saçlarınızı kuruturken onları sert bir şekilde ovalamaktan kaçının. Mikrofiber havlu ile fazla suyunu aldığınız saçlarınızı hava ile kurumaya bırakmak en sağlıklısı.
 • Eğer mümkünse fön makinesi kullanmayın. Fön makinelerinin ısısı saçlarınıza zarar verebilir ve diğer ısı ile şekillendirme aletlerinde olduğu gibi kırık uçlara neden olabilir. Saçınızı kurutmak için kesinlikle fön makinesi kullanmanız gerekiyorsa bu işlemi serin bir ortamda yapmaya çalışın.
 • Saçlarınızı tamamen ıslakken değil, yarı kuruyken tarayın. Eğer duştan sonra saçlarınızın çok fazla döküldüğünü düşünüyorsanız bunun nedeni muhtemelen saçlarınızı ıslakken taramanız. Saçlarımız narin yapıdalar ve ıslakken kırılmaya daha yatkınlar. Bu nedenle onları geniş dişli bir tarakla taramadan önce saçlarınızın %70’inin kurumasını bekleyin.
Duştan Sonra Saç Bakımı-5 - Saç Bakım Güzellik Duştan Sonra Saç Bakımı-6 - Saç Bakım Güzellik
 • Saçlarınızı kuruttuktan sonra durulanmayan saç kremi uygulayın. Duştan sonra elektriklenen, kabaran ve dalgalanan saçlardan kurtulmak istiyorsanız işte cevabı. Saçınız kısmen kuruduktan sonra biraz banyo sonrası saç kremi uygulayın Önerimiz Elidor Elektriklenme Önleyici 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi. Gün içinde ipeksi, canlı ve parlak saçlara sahip olmak isteyenlerin tercihi olan 7/24 Elektriklenmeyi Önleyici Bakım Kremi, argan yağı içeren formülü ile saçlara ipeksi bir yumuşaklık kazandırırken bal özleri içeren formülü ile saçları nemlendirerek gün boyu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.
 • Saçlarınızı şekillendirmek için saç spreyleri, köpükler, jeller vb. gibi ürünleri sık sık kullanıyorsanız günün sonunda yeterince arındırdığınızdan emin olun. Bu ürünlerin saçlardan uzun süre temizlenmemesi gözeneklerin tıkanmasına ve nihayetinde saç dökülmesine neden olabilir.