0

Kışın, saçlarınıza ısı değdirmemek pek mümkün olmuyor. Sıcak havaların sunduğu o konfor, kış aylarında yerini saç kurutma makinelerine bırakıyor.

Ancak bulunduğunuz alanın yeterince sıcak olması durumunda (tabii saçınızı yıkadıktan 3-4 saat sonra dışarı çıkmayacağınızın da garantisi varsa) saçlarınızı, saç kurutma makinesi yerine kendi kendilerine kuruması için bırakabilirsiniz. Unutmayın; saç kurutma aşaması, konu duştan sonra saç bakımı olduğunda en önemli bölümü oluşturuyor.

Saç Kurutmanın İncelikleri-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Kurutmanın İncelikleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç Kurutma Makinesi Saça Zarar Verir Mi?

Saç kurutma makinesindeki ısı yalnızca saçınızdaki suyu değil, saçtaki doğal nemi de götürebiliyor. Bu da saçlarınızın kurumasına ve yıpranmasına saçlara neden oluyor.

Saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutmadığınızda, onları ısıya maruz bırakmadan, daha sağlıklı kurumalarına izin vermiş ve yumuşak kalmalarına da imkan tanımış oluyorsunuz.

O halde aşağıda saçınızı kendi kendine kurutmanın inceliklerini maddeliyoruz.

Saç Kurutmanın İncelikleri-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Kurutmanın İncelikleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçınızı Kurutmanın İncelikleri 

  • Soğuk havalarda pek mümkün olmasa da, saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su hem cildiniz hem saçlarınız için çok yüksek bir tahribat gücüne sahiptir. Kendinizi ılık suya alıştırmayı deneyebilirsiniz.
  • Saçlarınızı duştan hemen sonra ya da kuruduklarında taramayın. Bu, maalesef ekstra elektriklenmeye sebep olabiliyor. Saç kremi etabında saçlarınızı çok nazikçe uçlardan diplere doğru tarayabilirsiniz. 
  • Duştan sonra saçlarınızı mümkün olan en nazik şekilde havluyla kurulayın. Daha doğrusu, ıslaklığını alın. Bu sırada yumuşak bir tişört kullanabilirsiniz.