0

Saçlarınıza gereken özeni gösteriyor, bakımını ihmal etmeyip, saç tipinize uygun ürünleri bulmak için vakit harcıyor olabilirsiniz. Fakat, bakımlıve kolay şekil alan saçlara kavuşmanız için basit görünen ama baı ince detayları olan saç kurutmayı da doğru yapmakta fayda var.. Saçlarınızı yanlış yöntem ile kurutmak; dökülmelere, kırılmalara ve parlaklığını yitirmesine neden olan en büyük etkenlerden.

Fön Çekmeye Gerek Duymayacağınız Saç Kurutma Tüyoları-1 Fön Çekmeye Gerek Duymayacağınız Saç Kurutma Tüyoları-2

Doğru Havluyu Seçin

Saçlar ıslakken savunmasız, kırılmaya ve koparak dökülmeye meyillidir. Duştan sonra saçınızı kurutmak için, orta yumuşaklıkta ya da mikrofiber yapıda bir havlu seçin. Ayrıca havlunuzu saçınıza bağlamamaya da özen gösterin, bu onların köklerinden koparak dökülmesine sebep olabilir. Havluyu, fazla suyu almak için nazikçe saçınıza dokundurup çekmeniz yeterli.

Doğru Saç Fırçasını Seçin

Öncelikle saçlarınızın kalın veya ince telli olduğunu bilmeniz önemli. Ardından kıvırcık, düz ya da dalgalı olan saç tipiniz de fırça seçiminde büyük rol oynuyor. Düz ve ince telli saçlarınız varsa, seramik fırçaları deneyebilirsiniz. Kalın telli ve kıvırcık saçlarınız için fırçanızın kıllarının ne çok sert ne de çok yumuşak olmadığına dikkat edin. Doğru fırça, saçlarınıza kısa sürede uyum sağlayarak, istediğiniz şekli kolayca almasını sağlar.

**Islak saçı fırçayla çekiştirmek, saça zarar verme potansiyelinizi artırır. Fırça ile şekillendirme işlemi yapacaksanız, saçlarınızın kuru olduğuna emin olun.

Fön Çekmeye Gerek Duymayacağınız Saç Kurutma Tüyoları-3 Fön Çekmeye Gerek Duymayacağınız Saç Kurutma Tüyoları-4

Mümkünse İyi Bir Fön Makinesine Yatırım Yapın

Islak saça yüksek ısı uygulamak saçı yıpratan nedenler arasında. Tabii, her zaman saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakamayabilirsiniz bu yüzden fön makinelerinin pratikliğini de görmezden gelemeyiz. Fakat seçeceğiniz fön makinesinin ısı ayarlarını ve özelliklerini kontrol ederek, bu hasarları en aza indirgeyebilirsiniz.

Isıya Karşı Koruyucu Ürün Kullanın

Toni&Guy Isıya Karşı Koruyucu Saç Spreyi saçlarınıza fön ve 230 °C'ye kadar ısı ile şekillendirme sonucu oluşan hasara karşı koruyan benzersiz formülü sayesinde; saça şekil verirken yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Saçınızı Önden Arkaya Doğru Kurutun

Saç stilistleri birçok insanın saçlarını arkadan kurutmaya başladığını ve bunun yanlış bir yöntem olduğunu söylüyor. Kurutmanın en büyük inceliklerinden biri başı öne eğerek, saçı öne atmak veeliniz ile taramak. Ardından aşağıya doğru kurutmak. Böylece başınızı kaldırdığınızda saçlarınızın hacimli görünmelerini de sağlayabilirsiniz.

Saç kurutma makinesinin nasıl temizleneceğini öğrenmek için temizsözlük.com'a göz atmayı unutmayın.