0

Saç kremi, genellikle saç yıkamanın ikinci adımıdır. Şampuan yağ, kir, ölü cilt hücreleri ve saç ürünlerini temizlemek için özel olarak formüle edilirken; saç kremi saçı daha yumuşak ve kolay yönetilebilir hale getirmeyi sağlar. Ayrıca saç tellerini de hasarlara karşı korur.

Saç kremlerinde saçı yumuşak ve esnek hale getirmek için çeşitli nemlendiriciler ve yağlar bulunur. Bazıları bölünmüş saç uçlarını onarmak için protein vb. yardımcı bileşenler içerir. Dolayısıyla saç kremi seçerken saç ihtiyacınıza uygun olanı seçmek oldukça önemli. Çünkü farklı formüller, farklı faydalar sunar. 

Bu noktada Saç Kremi Zararlı mı? yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Duşta Saç Kremi Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Duşta Saç Kremi Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç kremi nasıl uygulanır?

Duşta saç kremi kullanırken sırasıyla şu adımları izleyin:

  • Saçlarınızı şampuanlayın. Ardından tüm şampuanı durulayın.
  • Şişede önerilen miktarda saç kremi kullanın; yani genellikle yaklaşık dörtte biri kadar...
  • Kremi saçlarınızın uçlarına eşit olarak yayın. Uzun saçlar için çene hizasından aşağı uygulamak ideal. Saç dökülmesini önlemek için saç derinize, krem uygulamayın.
  • Saç kremini saç uçlarına iyice yedirmek için parmaklarınızı veya geniş dişli bir tarağı saçlarınızın arasından geçirin.
  • Etiketteki talimatları izleyerek eğer gerekliyse kremin bir süre saçınızda kalmasına izin verin.
  • Saç kremini iyice durulayın.

Kimler saç kremi kullanmalı?

Saçlarını yıkayan herkes saç kremi kullanabilir. Saçlarınız sebum adı verilen kendi doğal saç kremini üretirken şampuanla yıkama sırasında bu doğal yağ, saçlarınızdan uzaklaşır. Özellikle kuru saçlar, sık sık ısı şekillendirme araçları ile işlem görenler, perma veya boyalı saçlar düzenli olarak saç kremi kullanmalı. Saçlarınızı ısı ile şekillendirmiyor ancak saç bantları kullanıyor veya at kuyruğu şeklinde topluyorsanız saçlarınız geriye doğru çekilmekten dolayı hasar alabilir. Zamanla, bu günlük yıpranma saç tellerine zarar vererek saçın elektriklenmesine ve matlaşmasına neden olabilir. Saç kremi, tüm bu olası hasarlara karşı bir onarım sağlayarak onların daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.

Ayrıca kış mevsiminde saçlar ve cilt daha fazla kuruma eğiliminde olduğundan saç kremi kullanmak daha önemli bir hal alır. Burada kış güzellik rehberi yazımızı incelemek isteyebilirsiniz. 

Duşta Saç Kremi Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Duşta Saç Kremi Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınız için doğru saç kremini seçmek

Saç kremi seçerken saç tipinizi ve şekillendirme rutininizi dikkate alın. Farklı dokulara sahip saçlar, en iyi şekilde onarılmak için farklı bileşenlere ihtiyaç duyar. Saçınızı her gün fön ile kurutuyorsanız veya sık sık boyatıyorsanız daha fazla neme ihtiyacı var demektir.

Boyalı saçlar

Saçlarınız rengi açılmış, boyanmış veya perma gibi işlemler görmüşse fazladan yıpranmış ve hasar görmüş olabilir. Bu durumda boyalı saçlar için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan ve saç kremi seçmelisiniz. Elidor Anında Onarıcı Serum Saç Bakım Kremi’ni deneyin. Saçlara sağladığı yumuşaklık ile ön plana çıkan badem yağı ve keratin içeren özel formüllü Elidor Anında Onarıcı Serum Saç Bakım Kremi yıpranmış saçlarınızın onarılmasına yardımcı olur. Maksimum fayda için Elidor Anında Onarıcı Bakım serisi ürünleriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Duşta Saç Kremi Nasıl Kullanılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Duşta Saç Kremi Nasıl Kullanılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Gür saçlar

Bazıları, diğerlerinden daha kalın ve gür saçlara sahip. Eğer sizin için de durum buysa, saçlarınızı daha iyi hale getirecek ve koruyacak bir saç kremi kullanmak isteyebilirsiniz. Elidor Avokado ve Üzüm Çekirdeği Özü Saç Kremi’ni deneyin. Elidor avokado ve üzüm çekirdeği yağı içeren saç kreminin özel formülü, ilk kullanımdan itibaren saçlarınızı besleyerek kalın ve gür görünümünün korunmasına yardımcı olur.

Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlar kurumaya ve elektriklenmeye daha eğilimli olabilir. Saçlarınız kıvırcıksa saç kreminizi uygularken daha özenli olmanız gerekir. Bunun için duşta geniş dişli bir tarak bulundurun ve saç kremini uyguladıktan sonra saçlarınızın içinden geçirin. Saç kremi konusunda ise Elidor Hindistan Cevizi Yağı Saç Kremi’ni deneyin. Eşsiz formülü ile saç uçlarını besleyip koruyarak kırılmaları engeller ve saçlarınızın gözle görülür şekilde güçlenmesini, parlaklığını geri kazanmasını sağlar.

Ayrıca Saçlarınız Neden Duşta Daha Fazla Dökülüyor? ve Ters Saç Yıkama Tekniği Ne İşe Yarar? yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bonus: Saçlarınıza duşta nasıl davranmanız gerektiğini öğrendiniz. Peki ya duştan sonra nasıl bir bakım uygulamalı? Duştan sonra saç bakımı konusunda daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okuyun.