0

Sabah uyandığınızda yastığınızda gördüğünüz saç tellerini sayısı çoğaldıysa, elinizi saçınıza ne zaman atsanız, saçların tel tel avucunuzda kümelendiğini görüyorsanız yani günde 100 telden fazla saç kaybı yaşıyorsanız tehlike çanları çalıyor demektir.

Saç dökülmesinin birden çok nedeni var en sık rastlanan nedenlerden biri strese bağlı dökülmeler.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi-1 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Saç Dökülmesi-2 - Saç Bakım Güzellik

Günlük hayat akışında içinde bulunduğunuz birçok durum, omuzlarınıza epey bir stres bindiriyor olabilir. Eğer dönem dönem saçlarınızın döküldüğüne şahit oluyorsanız, bundan iki-üç ay öncesine mutlaka bakmak gerekiyor. Yani bugün saçlarınızın dökülmesinde artışı varsa, vücudunuzu olumsuz etkileyen sebepler en az iki-üç aydır mevcut olabilir. (Stresten kurtulmak için Zihinsel Sağlığınız İçin 5 İçsel İpucu yazımızı inceleyin.)

Dökülen saçların niteliği de oldukça önemli. Eğer, dökülen saçlarınız 10 cm’den uzunsa, bu saçlar genellikle yeniden çıkıyor. Ancak dökülen saçların uzunluğu 3 cm’den kısa ise, bu durumu takip etmeniz oldukça önemli.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi-3 - Saç Bakım Güzellik Strese Bağlı Saç Dökülmesi-4 - Saç Bakım Güzellik

Günlük saç bakımı rutininde dökülmeye yol açar mı?

Günlük saç bakımı rutininde saç dökülmesine yol açabilecek bir alışkanlık yok diyebiliriz. Saç dökülmesi vücuttaki bir yetersizliğin etkisiyle, saça giden enerjinin kesilmesi sonucu gerçekleşir. Yani, evde uygulanan bakımlar, losyon veya kullandığınız bir yağ, tek başına saç dökülmeye sebep olmaz.

Strese bağlı saç dökülmesi nasıl önlenir?

Öncelikle, sizi strese sokan durumlardan uzaklaşmaya çalışın. Evden çıkamadığınız zamanlarda bile, balkonda da olsa güneşlenmeyi unutmayın. Güneş; bağışıklık sistemini güçlendirecek ve stresi azaltabilecek vitaminler içererek ve stres sebebiyle oluşan saç kayıplarına iyi gelebilir.

Saçlarınızı normal bir rutinde yıkamaya ve ihtiyacı olan bakımı yapmaya devam edin. Stres seviyenizi azaltmanız halinde, saçınız kendini üç ila altı ay içinde toparlayacaktır. Eğer dökülmeler devam ederse mutlaka bir doktora görünün.

Ayrıca D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi? ve Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı? yazımıza göz atabilirsiniz.