0

Saçlarınız normalden daha sönük mü görünüyor? Ya da duştan sonra çok hızlı yağlanıyormuş gibi mi geliyor? Sorun ne olursa olsun, duşta saç bakım ürünlerinizin sırası suçlanabilir. Bunu akılda tutarak, ters saç yıkama tekniğinin faydalarına bakalım. İşte son zamanlarda özellikle sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan bu trendle ilgili tüm merak edilenler.

Ters Saç Yıkama Tekniği Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Ters Saç Yıkama Tekniği Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ters saç yıkama tekniği nedir?

Ters saç yıkama tekniğinin ne anlama geldiğini aslında adından tahmin edebilirsiniz. Buna göre saçlara önce saç kremi gibi derin bir bakım ürünü uygulanır ve ardından geleneksel şampuanla devam ederek ters bir ürün sırası izlenir. Peki ama neden?

Bu tekniğin altında yatan teori, saç gözenekliliği açıkken, saçta ilk bırakılan saç kreminin yumuşak, nemlendirilmiş saç telleri için onları besleyeceği fikrine dayanıyor. Saç kremi, saçları besleyip nemlendirdiği ve sağlıklı, parlak saçlar için ihtiyaç duyulan nemi sağladığından tüm saç bakım rutinlerinin önemli bir parçası.

Dahası, şampuandan önce kullanıldığında saç kütiküllerinin saç kreminin nemini emmesi daha olası olduğundan, ters saç yıkama ince telli saçlara sahip olanlar için estetik bir önlem olarak görülüyor. Elbette bu tamamen kozmetik bir etki ve bazı insanların saçlarının daha hacimli görünmesine yardımcı olsa da saç dökülmesi gibi bir sorunun nedenini tedavi edemez.

Ters saç yıkama tekniğini kimler uygulamalı?

Ters saç yıkamanın en önemli faydaları, saçı derinlemesine nemlendirmek ve potansiyel olarak daha dolgun görünmesi için hacim kazandırmak. Bu nedenle uzmanlar düz ve ince telli saçlara sahip kişilerin bu teknikten faydalanabileceğini söylüyor. Ayrıca saçları seyrelmiş kişiler de ters yıkamadan yardım alabilir.

Bununla birlikte, ters saç yıkama tekniği doğru yapıldığında tüm saç tiplerine fayda sağlayabilir.

  • Özellikle saç kreminin saçı ağırlaştırmasını önlediği için cansız, donuk veya seyrelmiş saçlara sahip kişiler için önerilir.
  • Sorunu önleyebileceği için yağlı saç derisine sahip olanlar için de faydalı olabilir.
  • Saç kremi kullanmaktan kaçınan ancak saç uçları kuru veya kıvırcık olan kişiler, saçlarını yağlandırmadan yumuşatmak için ters saç yıkamayı deneyebilirler.
  • Kalın telli veya kuru saçlara sahip kişiler, saçlarının dokusunu iyileştirmek için ters saç yıkama tekniğini kullanabilir.
  • Ters saç yıkama, genel saç sağlığına katkıda bulunan belirli bir soruna yönelik değil; tüm saçların genel niteliklerine göre çalıştığı için tüm saç tiplerine uyum sağlar.
Ters Saç Yıkama Tekniği Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Ters Saç Yıkama Tekniği Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Ters saç yıkama tekniğinin faydaları

Ters saç yıkamanın en büyük faydası, saç derisinde saç kremi kalıntısı bırakmadan saç tellerinin bakımını sağlaması. Ek olarak saç kremini şampuanla takip ettiğinden, sivilceye neden olabilecek herhangi bir kalıntının da durulanmasını sağlar.

Ters saç yıkamanın artıları, özellikle hidrasyon ve hacimde. Genel olarak temizlik adımından önce saçın nemlenmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç şaftı şişer ve saç teli tek başına daha kalın görünür. Bu da saçların daha yoğun görünmesini sağlayabilir.

Ters saç yıkama tekniğinin bir diğer faydası, saçların daha uzun süre temiz görünebilmesi. Çünkü ters saç yıkamanın aksine, saç kremi sadece su ile durulandığında daha erken yağlı saçlara neden olabilir.

Ters saç yıkama tekniği nasıl uygulanır?

Ters saç yıkama, son derece basit bir teknik. Bunun için bakım rutininize şampuanla başlamak yerine saçlarınızı ıslattıktan sonra saç kremi ile başlayın.

Saç kremini saç derisine değdirmeden saç uçlarına uygulayın. Nazikçe masaj yapın ve beş dakikaya kadar parmaklarınızla tarayın. Ardından saçlarınızı ılık suyla durulayın ve az miktarda şampuanla her zamanki gibi yıkayın, durulayın.

Saç yıkama rutininizi ne sıklıkla tersine çevirmelisiniz?

Eğer ters saç yıkama tekniğini denediyseniz ve faydalı buluyorsanız her yıkamada uygulayabilirsiniz.

Saç yıkama rutininiz için size önerimiz Elidor Saç Kremleri. Elidor dünyasında saç ihtiyaçlarınıza yönelik bir saç kremi mutlaka bulacaksınız. Maksimum fayda için ise Elidor Şampuanları ile birlikte kullanın.