0

Kışa dair sevilecek çok şey var, ancak cildimize olumsuz etkileri kesinlikle bunlardan biri değil. Eğer yaşadığınız yerde yılın 12 ayı yaz değilse, tam olarak neden bahsettiğimizi biliyorsunuz.

Kışla birlikte gelen kuruluk hissini çoğumuz biliyoruz: Pürüzlü ve gergin cilt, çatlamış dudaklar, kırılgan tırnaklar ve umutsuzca tatile ihtiyaç duyan saçlar. Tüm bunlar, yılın bu zamanındaki yaygın deneyimler. Peki ama neden?

Çünkü havadaki nem eksikliği cildi kurutur. Bununla birlikte, düşük sıcaklıklar nedeniyle zaten kışın yıpranmış olan bedenimize yardımcı olmayan alışkanlıklara da düşebiliriz.

Kışın Cilt, Tırnak Ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Kışın Cilt, Tırnak Ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kışın cilt bakımı nasıl olmalı?

Nemi hapsetmek ve kışın yarattığı hasarı geri almak için aşağıdaki dahice ipuçlarından yararlanın.

Duşları kısa tutun

20 dakikalık buharlı bir suyu kim sevmez? Ama bu, cildiniz için iyi olmayabilir. Yüksek sıcaklıkta suyla yapılan uzun duşlar, cildinizi kurutabilir. Dermatologlar 5-10 dakika arasında ılık suyla duş almanızı öneriyor. Daha uzun süre duş alırsanız cildiniz duştan öncekinden daha fazla susuz kalabilir. Çok sıcak su ise cildin doğal yağlarını sıyırır.

Duş için size önerimiz Dove Deeply Nourishing Duş Jeli. Nutrium Moisture™ teknolojisi ile cildi beslerken aynı zamanda da nemlendirir. Yumuşak, hassas formülü cildinizi özenle temizler.

Bolca nemlendirin

Nemlendiricilerin görevi, cildinizdeki suyun kaçmasını önlemek için bir mühür oluşturmak. Kış gibi daha kuru bir ortamda, cildiniz daha hızlı nem kaybeder, bu nedenle tutarlı bir şekilde nemlendirmeniz çok önemli.

Kışın losyon yerine kremlere yönelebilirsiniz. Losyonlar genelde daha hafif olur, kremler ise daha kalın oldukları için cildinizi daha fazla nemlendirebilir. Ayrıca zamanlama da önemli. Duştan hemen sonra, cildiniz nemliyken krem uygulamalısınız. Bu sayede nemi cildinize hapsedebilirsiniz.

Sert içeriklerden uzak durun

Sert sabunlar cildinizdeki doğal yağı sıyırıp kurumasına neden olabilir. Bu nedenle bu tür ürünlere karşı dikkatli olun. Bunun yerine nemlendirici özellikle cilt bakım ürünlerine yönelin. Kullandığınız ürünler ne kadar yumuşaksa cildiniz için o kadar iyi olur.

Kışın Cilt, Tırnak Ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Kışın Cilt, Tırnak Ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kışın tırnak bakımı nasıl olmalı?

Tırnak bakımı konusunda şu ipuçlarını izleyebilirsiniz:

Tırnak ve tırnak etlerini nemlendirin

Çok yaygın bir kış şikayeti olarak kırılgan tırnakları görürüz. Genel vücut nemlendirme, sağlıklı tırnakların korunmasına yardımcı olurken tırnaklarınız için daha kalın bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Vazelin, ellerinizi ve özellikle tırnak etlerinizin bulunduğu tırnak çevresini nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca çatlamış dudakları iyileştirmede de oldukça etkili. Onu yatmadan önce bir dudak balsamı şeklinde uygulayarak maksimum verim elde edebilirsiniz.

El yıkamaya özen gösterin

Sürekli el yıkamak tırnaklarda aşırı kuruluğa yol açabilir. Bu nedenle ellerinizi temizlerken kurutmayan bir sabun kullanmalısınız. Dove Deeply Nourishing Nemlendirici Sıvı Sabun’u deneyin. Formülünde kullanılan 1/4 oranındaki kremle cildinizi nemlendirerek beslenmesine yardımcı olur. Yüksek besleyici özelliğiyle ellerinizde oluşan kuruluğu ortadan kaldırır.

Ellerinizi yıkarken onları mahvediyor olabilir misiniz? Öğrenmek için ilgili yazımızı ziyaret edin.

Kışın Cilt, Tırnak Ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-5 - Saç Bakım Güzellik Kışın Cilt, Tırnak Ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kışın saç bakımı nasıl olmalı?

Kışın da sağlıkla parlayan saçlara sahip olabilmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanın.

Saç derinizi nemlendirin

Cildinizi kurutan suçluların çoğu, sıcak su ve aşırı yıkama saçlarınızı da etkileyebilir. Kış mevsiminde genellikle pullanma ve kaşıntı ile kendini gösteren kuru saç derisi problemi ortaya çıkar. Bunu önlemek için saç derinizi aşırı sıcak su ile yıkamayın. Ayrıca saçlarınızla birlikte saç derinize de bakım yapan bir şampuan seçimi yapın. Dove Kepeğe Karşı Bakım Aloe Vera ve Elma Sirkesi Şampuan’ı deneyin. Aloe vera ve elma sirkesi içeren formülü ile kepeği önlemeye ve saçınızın tazelenip arınmasına yardımcı olur.

Saç kremi kullanın

Her şampuandan sonra saç kremi kullanmayı da unutmayın. Saç kremi, yıpranmış saçların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur ve saçın gücünü artırır. Ayrıca saçlarınızın elektriklenmesini azaltmaya da katkıda bulunabilir.

Duşta saç kremi nasıl kullanılır, öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Daha az işlem uygulayın

Ombre modelleri ve kusursuzca şekillendirilmiş saçları seviyoruz. Ancak saçlarınıza aşırı işlem uygulamanız da hasara neden olur. Her gün saçlarınızı fönlemek ve sürekli boyamak, kış koşullarıyla birleştiğinde saçlarınız için çifte felaket anlamına gelebilir. Saçın kuru ve kırılgan hissedilmemesi için tüm bunların sıklığını azaltmaya çalışın.