0

Düzenli egzersizin fiziksel ve zihinsel durumunuza sayısız faydası var. Bununla birlikte zorlu ve yoğun bir antrenman susuz, yorgun ve ağrılı hissetmenize yol açabilecek su ve elektrolit gibi besinlerin azalmasına neden olabilir. Elbette egzersizden önce ve sonra nasıl besleneceğinizi bilmek ve uygulamakla bu istenmeyen durumun önüne geçmek mümkün (Egzersizden önce ve sonra nasıl beslenmelisiniz, öğrenmek için ayrıca yazımızı inceleyebilirsiniz).

Bir de tabii sizi yoran her bir antrenmanın ardından yenilenmenize yardımcı olacak çeşitli spor sonrası içecekler var. Egzersiz yaptıktan sonra doğru içeceğe karar vermenize yardımcı olmak için hangi içeceklerin toparlanmanıza katkıda bulunabileceğini araştırdık.

Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek-1 - Saç Bakım Güzellik Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek-2 - Saç Bakım Güzellik

Su

Antrenman sırasında ve sonrasında kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Cevabınız evet ise bunun nedeni, yeterince su tüketmemeniz olabilir. Bildiğiniz üzere her hücre, doku ve organ vücudumuzdaki işlevini yerine getirmek için su kullanır. Ayrıca vücudumuz sıcaklığı yönetmek, atıkları uzaklaştırmak ve eklemleri yağlamak için de yiyecek ve içeceklerden su çeker, bu nedenle doğrudan su tüketmek, antrenmandan sonra toparlamanın en iyi ve en hızlı yolu.

Elektrolit içecekler

Elektrolitler sodyum, klorür, potasyum, magnezyum ve kalsiyum dahil olmak üzere vücudunuzun işlevlerini yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu mineraller. Ancak yoğun bir antrenman ve onun beraberinde getirdiği aşırı terleme, bu besin maddelerini azaltabilir. Sonuçta kendinizi bitkin ve susuz hissedebilirsiniz. Peki ama çözümü ne? Elektrolit içeren bir içecek yardımıyla bu dengeyi yeniden düzenleyin. Elektrolit içeren spor içecekleri, bu konudaki yaygın seçenekler.

Hindistan cevizi suyu

Su içmeyi seviyor ancak biraz değişiklik yapmak mı istiyorsunuz? Öyleyse Hindistan cevizi suyunu deneyin. Hindistan cevizi suyu potasyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller içeren doğal bir elektrolit kaynağı. Bu da onu yoğun bir antrenmandan sonra yenilenmiş hissetmek için harika bir seçim yapıyor. Ayrıca enerjinizi geri kazanmanızı sağlayacak doğal şekerler bakımından da son derece zengin.

Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek-3 - Saç Bakım Güzellik Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek-4 - Saç Bakım Güzellik

Şekersiz kafeinsiz çay

Su çok sıkıcı; spor içecekleri ise fazla geliyorsa antrenmandan sonra bir bardak çay ile tam ortasını bulun. Antioksidan zengini bir bitki çayı, su kazanımına ve genel sağlığınıza katkıda bulunabilir. Meyve aromalı, papatya, zencefil, nane ve kafeinsiz yeşil çayı deneyebilirsiniz. Bu noktada yalnızca kafeinsiz bir çay içtiğinizden emin olun. Çünkü kafein, yorucu bir antrenmandan sonra daha fazla su kaybına yol açabilir.

Çikolatalı süt

Bir bardak çikolatalı süt, size ilkokul yıllarını hatırlatsa da yoğun bir antrenmandan sonra toparlanmanın harika bir yolu olabilir. Çünkü konu egzersizden sonra yakıt tüketimi olduğunda çikolatalı süt; karbonhidratlar, proteinler, sıvılar, elektrolitler gibi yararlı bileşenleri bir araya getiren sağlıklı bir seçenek. Bu besinler, tükenmiş enerji kaynaklarını geri kazanmaya yardımcı olabilir ve vücudunuza efordan dolayı strese giren kasları onarmak için ihtiyaç duyduğu desteği verebilir.

Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek-5 - Saç Bakım Güzellik Egzersizden Sonra Yenilenmenizi Sağlayacak 6 İçecek-6 - Saç Bakım Güzellik

Smoothie’ler

Spordan sonra yenilenmiş hissetmek için bir diğer seçeneğiniz ise lezzetli smoothie’ler hazırlamak. Sevdiğiniz meyve ve sebzeleri Hindistan cevizi suyu, badem sütü, yoğurt veya protein tozu gibi seçtiğiniz sıvı ve protein kaynağı ile karıştırarak hayallerinizdeki smoothie’yi hazırlayın. Özellikle antrenmandan sonra iştahınız olmuyorsa bu mükemmel bir seçenek olabilir. Çünkü bitki bazlı smoothie’ler, büyük bir öğün hazırlamaya gerek kalmadan yorgun vücudunuzu yenilemek için tonlarca besin içerir.

Bonus: Hareket ettikçe mis gibi kokun!

Düzenli egzersiz, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Rexona Kadın ve Erkek Deodorantları ile gün içinde korkmadan hareket edebilirsiniz. Bu noktada size önerimiz Rexona Women Shower Fresh Aerosol Anti-Perspirant Deodorant veya Rexona Men V8 Aerosol Anti-Perspirant Deodorant.

Rexona Women Shower Fresh ile gün boyu duş ferahlığında hissedebilirsiniz. MotionSense™ teknolojisi ile siz hareket ettikçe harekete geçen koku kapsülleri sizi daha fazla korur ve ferahlık sağlar.

Rexona Men V8 Aerosol Anti-Perspirant Deodorant ise hoş kokusu ile tazelik hissi uyandırırken, koltuk altlarının daima kuru kalmasını sağlar. Yoğun ve yüksek tempoda çalışan erkeklerin beklentilerini karşılayan Rexona deodorant, MotionSense™ teknolojisi sayesinde her hareketinizde canlandırıcı bir etki yaratır.

Ayrıca, egzersizden sonra lezzetli tarifler hazırlamak için yemektekeyifvar.com'dan ilham almayı unutmayın!