0

Dolgun görünümlü, ışıl şıl parlayan ve kolay şekil alabilen saçlara sahip olmak, yalnızca kadınların en büyük hayallerinden değildir. Aynı zamanda kişisel bakımına özen gösteren erkekler için de bu önemli bir konu niteliğinde. Ahenkle hareket eden saçlara sahip olmanın koşulu ise aslında oldukça basit: Düzenli saç maskesi kullanmak. 

Peki, bu tarz ürünleri kullanırken hangi adımları gerçekleştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Hazırladığımız rehberin devamında, erkek saç maskesi kullanımının püf noktaları ve mutfağınızdaki malzemelerle birkaç dakikada hazırlayabileceğiniz birbirinden etkili tariflerin ayrıntıları sizleri bekliyor.

Etkili Erkek Saç Maskesi Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Etkili Erkek Saç Maskesi Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Erkek Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Saç maskesi kullanımı hakkında pek bilginiz yoksa aşağıda sıralanan adımları uygulayabilirsiniz. Böylece aldığınız ya da kendi hazırladığınız maskenin saçınızda ilk kullanımdan itibaren istenilen etkiyi sağladığını gözlemleyebilirsiniz.

  • Erkekler için saç maskesi çeşitleri, genelde duş esnasında kullanım için geliştirilir. Dolayısıyla şampuanla saçınızı yıkadıktan hemen sonra bakım maskesini uygulamanız, etkili sonuç almanızı sağlar.
  • Parmak ucunuza döktüğünüz bir miktar maskeyi, tüm saçınıza eşit miktarda dağılacak şekilde nazikçe uygulayın. Bu esnada saç maskesini iyice yedirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla acele etmekten kaçının.
  • Maskenin saç tellerine eşit miktarda dağıldığından eminseniz, ortalama 5-10 dakika bekleyin. Bekleme süresi içerisinde maskenin formülündeki besleyici ve onarıcı bileşenler saça kökten uca etki eder.
  • Bekleme süresinin ardından tıpkı şampuan kullanımı sonrasında olduğu gibi saçınızı iyice durulayın.

Erkek saç maskesi uygulamasından ideal sonucu almak için düzenli kullanım şarttır. Bu doğrultuda saçınızın durumuna bağlı olarak uygulamayı haftada 1 veya 2 kez tekrar edebilirsiniz. Tabii bazı saç tiplerinin normalden daha yoğun bakım gerektirdiği gerçeğini unutmamalısınız. Eğer saçınıza yoğun bir bakım uygulamak istiyorsanız, bu amaç için özel olarak geliştirilmiş ürünlere yönelebilirsiniz. Erkekler için üretilen bu tarz saç maskeleri, güçlü formülleri ile ön plana çıkar. Uygulama sonrasındaki bekleme süreleri de standart ürünlerinkine göre biraz daha uzundur. Genelde durulama öncesinde 20-30 dakika kadar beklemek gerekebilir.

Etkili Erkek Saç Maskesi Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Etkili Erkek Saç Maskesi Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Erkek Saç Maskesi Ne İşe Yarar?

Saç telleri, gün içerisinde yükselen stres seviyesine ve kötü hava kalitesi gibi çevresel etkenlere bağlı olarak yıpranır. Benzer şekilde düzenli boyanan ve işlemden geçen saçlar da ideal görünümünden uzaklaşır. Hatta zaman içerisinde yıpranmaya bağlı olarak dökülme ve kopma gibi sorunlar meydana gelebilir. 

Erkek saç maskesi, tam da bu noktada devreye girerek yıpranan saç tellerini kökten uca besler. Özellikle erkek saç maskesi doğal malzemelerle yapılmışsa, saç tellerinin bünyesinde bulunması gereken ancak zaman içerisinde eksilen bileşenleri hızlıca geri kazandırır. Düzenli kullanımda ayrıca yüksek ısıyla gerçekleştirilen fön makinesiyle şekillendirmeye, sert hava koşullarına ve boyaların içerisindeki kimyasallara maruz kalan saçları onarıcı etkiye sahiptir. Böylece kopma ve dökülme sorunları nedeniyle saç kütlesinde dramatik oranda kayıplar meydan gelme ihtimali son bulur.

Bakım maskesi aracılığıyla beslenen ve onarılan saçlar, çok daha sağlıklı görünüme kavuşur. Işıltılı ve sağlıklı görünümün geri kazanılması, özgüven sorunlarının oluşması ihtimalini de ortadan kaldırır. Maske ile saçlarına düzenli bakım uygulayan erkekler, etkileyici görünümleri ile sosyal hayatta çok daha başarılı ilişkiler kurabilir. 

Erkek Saç Maskesi Önerileri

Kişisel bakım markalarının ürettiği saç maskelerinden istediğiniz sonuçları alamadıysanız, aşağıda sıralanan doğal tarifleri denemeye öncelik verebilirsiniz.

Dökülen Saçlar İçin Erkek Saç Bakım Maskesi

Genetik yatkınlık, çevresel etkenler ve ruhsal duruma bağlı saç dökülmesi, yetişkin erkekler arasında sık rastlanabilen bir sorun. Bu soruna karşı kalıcı çözüm üretmek için kendi saç maskenizi kendiniz üretmeyi düşünebilirsiniz. Üstelik bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yumurta, 2 yemek kaşığı limon suyu ve aynı miktarda zeytinyağı ile bir bardak sütten ibaret. Tüm malzemeleri bir kaba alıp çırparak kolayca kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Uygulama aşamasında ise tıpkı standart erkek saç maskesi gibi saçınıza dipten uca doğru eşit biçimde sürüp 20 dakika beklemeniz ve ardından soğuk suyla durulamanız yeterli.

Saç dökülmesi sorununuza çözüm niteliği taşıyan farklı yöntemler için Saç Dökülmesine Karşı 5 Önlem başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Nemlendirici Erkek Saç Maskesi

Saç telleri, nemini zaman zaman kaybedebiliyor. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da hacmi azalmış, rengi fazlasıyla soluklaşmış bir saç kütlesi ortaya çıkıyor. Nem kaybının önüne geçmek için birer yemek kaşığı badem yağı ve bal ile hazırlayabileceğiniz organik erkek saç maskesini tercih edebilirsiniz. İki malzemeyi bir kapta harmanladıktan sonra doğrudan saçınıza uygulayıp 10-15 dakika beklerseniz, saçınızın kaybettiği nemi hızlıca geri kazandığını hissedebilirsiniz. Badem yağı ve bal karışımından istediğiniz sonucu alamazsanız, Aloe Vera maskesini ya da argan yağı-zeytinyağı-bal seçeneğini uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Onarıcı Erkek Saç Bakım Maskesi

Uzun saçlı kişiler için en büyük sorunların başında saç uçlarındaki kırıklar gelir. Tabii bazen, dış etkenlere bağlı olarak gelişen matlaşma problemi de gözlemlenebiliyor. Saç tellerinizin hızlıca sağlıklı görünümünü geri kazanması için avokado ve badem yağı içeren, yapılandırıcı özelliğe sahip doğal bir maske hazırlayabilirsiniz. Hatta etkisini artırmak için karışıma zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra bir saat kadar bekleyip saçınızı durulayabilirsiniz.

Derinlemesine Temizleyici Erkek Saç Maskesi

Çabuk yağlanan saçlar, hem kepek oluşumuna yatkındır hem de ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın hacimsiz görünür. Saçınız yağ oluşumuna yatkınsa, derinlemesine temizleme özelliğine sahip bir maske yapmaya odaklanabilirsiniz. Örneğin; 1 fincan kadar limon suyunu, yarımşar fincan su ve elma sirkesi ile karıştırabilirsiniz. Bu tarifin ana malzemelerinden biri olan limonunun saça etkisi hakkında detaylı bilgi edinmek için Limonun Saç Bakımına Faydaları başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yumuşaklık ve Parlaklık Veren Erkek Saç Maskesi

Saçınıza yumuşak ve parlak görünüm kazandırmanın peşindeyseniz, iki farklı seçeneğe yönelebilirsiniz. Dilerseniz 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile 2 adet yumurtayı karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Daha yoğun bir bakım uygulamak içinse birer yemek kaşığı hindistan cevizi yağını, balı ve zeytinyağını karışım haline getirdikten sonra içerisine 1 adet muzu püre haline getirip ekleyebilirsiniz. Yoğunluğunu ideal seviyeye geldiği an hazırladığınız karşımı saçınıza sürüp bir saat bekleyip durulama işlemine geçebilirsiniz.

Özgüveninizi her daim yüksek tutmanızı, sosyal hayatınızda daha fark edilebilir olmanızı sağlayacak, sağlıklı görünüme sahip saçlara nasıl sahip olabileceğiniz konusunda ipuçlarına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? O halde hemen Erkekler İçin Saç Bakım Tüyoları başlığı altında sıraladığımız önerilerimize göz atabilirsiniz.