0

Son birkaç yıldır güzellik uzmanlarının da göz bebeği olan aloe vera neredeyse tüm güzellik ürünlerinin içeriğinde karşımıza çıkıyor. Cilt bakımından vücut bakımına kadar birçok fayda sağlayan aloe vera, saçları güçlendirmesi, kepeği önlemesi ve dökülmeleri de engellemesi sebebiyle saç bakım rutinlerinin de vazgeçilmez içeriği arasında yer alıyor. Yaprakları içerisinde saydam bir jel bulunduran bu bitki vücudumuzda bulunan yirmi aminoasitten on sekizini; A, B, C, E vitaminlerini; bazı organik, inorganik bileşikleri ve daha fazlasını içeriyor.

Saçlar; keratin, aminoasitler, oksijen, karbon, az miktarda hidrojen, nitrojen ve sülfürden oluşur. Aloe veranın da keratine benzer bir kimyasal yapısı vardır ve kendi besinleri ile saçları güçlendirerek, daha fazla esneklik kazandırmaya ve kırılmaları önlemeye de yardımcı olabilir. Tabii bu kadarla da kalmıyor. İşte aloe veranın saça faydaları ve saç bakım rutininize dahil edebileceğiniz birkaç saç maskesi tarifi.

3 Adımda Aloe Vera Saç Maskesi Nasıl Yapılır?  -1 - Saç Bakım Güzellik 3 Adımda Aloe Vera Saç Maskesi Nasıl Yapılır?  -2 - Saç Bakım Güzellik

Aloe veranın saça faydaları nelerdir?

Mucizevi bakım ürünleri arasında kabul edilen aloe vera saça birçok fayda sağlamasıyla bilinir.

Saçı onarır ve güçlendirir: İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç tellerini ve saç derisini güçlendirmeye yardımcı olur. Güçlenen saç ve saç derisi canlanarak parlaklık kazanır. Saç uçlarındaki kırıklar önlenebilir ve yıpranmış saç görünümü de engelleyebilir.

Kepek ile mücadele edebilir: Aloe veranın içeriğinde bulunan yağ asitleri iltihap ve enfeksiyonları önlemeye yardım ederek saç derisini arındırır ve gözenekleri derinlemesine temizler. Bu sayede olası kepek problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca saça nem vermesinden kaynaklı kuruluk problemini önlediği için kuruluk sebebiyle oluşan ve kepek ile karıştırılan pul pul dökülmelerin de önüne geçebilir.

Koparak dökülmeleri engelleyebilir: B12 vitamini ve folik asit içeriği sayesinde saç tellerini güçlendirerek koparak dökülmelerin önüne geçebilir.

Saçın uzamasına yardımcı olur: Henüz saç uzamasını kanıtlayan bilimsel çalışmalar olmasa da kullanıcılar aloe veranın saç uzamasına katkı sağladığından yana. Genel saç sağlığını iyileştiren, saçın ihtiyaç duyduğu nemi sağlayan, saç derisini arındıran ve canlandıran aleo vera tüm bu faydaları ile saç uzamasına da katkı sağlayabilir. Güçlenen saç derisi sayesinde saç daha sağlıklı şekilde de uzayabilir.

3 Adımda Aloe Vera Saç Maskesi Nasıl Yapılır?  -3 - Saç Bakım Güzellik 3 Adımda Aloe Vera Saç Maskesi Nasıl Yapılır?  -4 - Saç Bakım Güzellik

Aloe veralı saç maskesi nasıl yapılır?

Adım 1: Aloe veralı saç maskesi hazırlamak için kendinize bir aloe vera jeli edinmeniz gerekli. Jeli doğrudan bitkiden kullanmak istiyorsanız, yaprakları ve içindeki jeli doğru şekilde ayırmanız gerekiyor. Bunun için bir uzman tavsiyesi almanız daha etkili bir jel elde etmenize yardımcı olabilir.

Adım 2: Aloe vera jelinizi dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Saç bakımında faydalı olduğu kabul edilen birbirinden farklı ve birçok doğal yağ mevcut. Hindistan cevizi, zeytinyağı, badem, jojoba, argan, avokado yağı gibi yağlar ile karıştırarak nemlendirici ve onarıcı bir maske hazırlayabilirsiniz.

Mutfaktaki malzemelerinizi kullanarak da saçınızı parlatacak ve güçlendirecek maskeler hazırlayabilirsiniz. Saça faydaları ile bilinen yumurta, muz gibi besinleri de saç maskeniz içine dahil edebilirsiniz.

Adım 3: Hazırladığınız maskeyi duştan önce nazikçe masaj yaparak saç derisi ve saç tellerine iyice uygulayın. 1 saat kadar saçınızda bekleyin ve sonrasında ılık su ve saçınıza uygun bir şampuan ile iyice durulayın. Bu noktada aloe vera içerikli bir şampuan da kullanabilirsiniz. Dove Aloe Vera Kepek Şampuanı aloe vera ve elma sirkesi içeren formülü ile kepeği önlemeye ve saçınızın tazelenip arınmasına yardımcı olur.

*Haftada 1 kez saç maskesi yaparak saçlarınıza ihtiyacı olan nem ve mineralleri sağlamayı ihmal etmeyin.

Önemli not: Her ne kadar doğal bir içerik olsa ve zararları olmadığı söylense de kullanmadan önce alerjik reaksiyon göstermediğinizden emin olun. Bunun için hazırladığınız saç maskesini kullanmadan önce bir yama testi yapabilirsiniz. Karışımı kolunuzun iç kısmına bir miktar sürün ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma gibi durumlar ile karşılaşırsanız bol su ile yıkayın ve hazırladığınız maskeyi kullanmayın.