0

Doğanın bize en güzel armağanlarından biri olan aloe vera, cilt bakımında çok etkili. Kozmetikte, ki özellikle Kore güzellik uygulamalarında yıllardır çoğu ürün formülünde rastladığınız aloe veranın cilde faydaları saymakla bitmiyor.

Söz konusu ürünler genellikle sadece aloe vera jeli olabiliyor, hatta bu jellerin aloe veradan maksimum verim almak için en makul seçenek olduğu söyleniyor. 

Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Aloe vera bitkisi faydaları

Aloe veranın öncelikli faydalarına baktığımızda; ciltteki hassasiyet ve kızarıklıkları yatıştırıyor, sivilceli ciltlere harika bir nem desteği sağlıyor. Yanık tedavisinde bile kullanıldığı biliniyor ama böyle, ciltte yüksek travma yaratan durumlarda önce doktorunuzu aramalısınız.

Aloe veranın faydaları arasında yağlandırmadan nem takviyesi sağlamak da var. Cildin kendini onarmasına ve yenilemesine katkı sağlıyor. Ciltte antiviral ve antibakteriyel özellikler de gösteriyor. Bu sebeple evde yapılan dezenfektanlarda da kullanıldığını görmüş olabilirsiniz. 

Gelelim, onu nasıl uygulamanız gerektiğine...

Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Aloe vera ile cilt bakımının püf noktaları

Evlerde yetişse de her aloe veranın cilt bakımına uygun olmadığının altını çizelim. Cilde uygun olan aloe veranın yaprakları seyrek, soluk yeşil ve yoğun beneklidir. 
Aloe verayı direkt olarak kestiniz ve yüzünüzde gezdirmeye başladınız. Hay aksi, cildiniz kızarmaya ve kaşınmaya mı başladı? Üzgünüz, bu normal çünkü aloe verayı yanlış uyguladınız.

Aloe vera jeli nasıl kullanılır?

  • Peki, diyelim ki  evde kendiniz maske yapmak istiyorsunuz ve yukarıdaki hataya düştünüz; aloe verayı direkt olarak kestiniz ve yüzünüzde gezdirmeye başladınız...
  • Tam bu noktada aloe veranın sanıldığı kadar masum olmadığını, cilde sürerken ince bir işlemden geçmesi gerektiğini hatırlatalım. 
  • Aloe vera her evde kolayca yetişebildiği için yaşam alanlarında çoğunlukla bulunuyor. Ancak bu durum aloe veranın bilinçsizce kullanılmasına neden oluyor.
  • Aloe vera lateks adı verilen bir katmanla kaplı ve cildinize sürmeniz gereken jeli de bu lateksin içinde yer alıyor. Eğer lateks (alove verayı kestiğinizde içinden akan o sarı sıvı) cilde değerse, cildi tahriş edebiliyor. Kullanmanız gereken kısım aloe veranın jeli, ama onu da çok dikkatli bir şekilde ayırmak gerekiyor.  
Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Aloe vera maskesi nasıl kullanılır?

  • Aloe vera bitkisinden bir bölüm kesin. Bir kaba dikey şekilde koyun ve jeldeki sıvının bu şekilde kendini akıtmasını bekleyin. Ardından jeli almak için bitkiyi ayırın ve çok derin kesmemek ve latekse değmemek kaydıyla jeli ince bir işçilikle içinden alın.

Peki, ev hediyesi olarak sevdiklerinize götürebileceğiniz ve kendi evinizde sık sık şifasına başvurabileceğiniz aloe veranın yetiştirilme tüyolarını biliyor musunuz? Öğrenmek için Şifa Dolu: Aloe Vera Bakımı yazısına göz atabilir, ayrıca temizsozluk.com’da farklı tüyolar da bulabilirsiniz.

  • Cildinizi aloe veraya alıştırmak için suyla ya da balla önce seyrelterek kullanabilirsiniz. Birkaç kullanımdan sonra direkt jel uygulayabilirsiniz. Jeli 10 dakikadan uzun süre bekletmemeye dikkat! 
  • Aloe vera jelini maske olarak uygulayabileceğiniz gibi, antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden faydalanmak için temizleme jeli olarak da kullanabilirsiniz. Masaj yaparak cildinize yedirin ve ılık suyla durulayın. 
  • Peki, yüz peeling’i hazırlamaya ne dersiniz? Avucunuza aldığınız jele esmer şeker ekleyin ve dairesel hareketlerle cilde masaj yaparak ölü derilerden kurtulun.  
  • Erkekler için bir tüyo! Aloe vera ciltte tahriş durumunu yatıştırdığı için tıraş sonrasında rahatlatıcı bir görev de görebilir. Küçük kesiklerin kendilerini onarmalarına da yardımcı olacaktır. 
  • Sivilcelerinize nokta müdahalede bulunmak için aloe vera jelini çay ağacı yağıyla karıştırabilir ve kulak çubuğunu bu karışıma batırıp aknenin üzerine uygulayabilirsiniz.  

Sağlıklı yağlar bakımından zengin olan birçok besin cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı oluyor. Avokado ,ceviz, brokoli, bitter çikolata gibi besinler de cilde iyi gelen besinler arasında. Bu besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz.

Önemli not: Aloe Vera’yı cilt bakımınıza eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.