0

Sivilce, sadece ergenlik döneminde değil yetişkinlikte de en sık rastlanan cilt problemleri arasında... Kıl kökleri iltihaplandığında ve yağ bezleri normalden fazla yağ ürettiğinde cilt hücreleri kendini doğru şekilde yenileyemez. Kıl köklerinde yağ biriktiğinde ise bu bölgelerdeki bakteriler çoğalmaya başlar. Sonuçta sivilce, siyah nokta, cilt lekesi gibi farklı şekillerde kendini gösterebilen cilt problemleri ortaya çıkar. Peki, sivilcelerden kurtulmak mümkün mü?

Öncelikle bunun bir cilt problemi olduğunu ve tedavisi için mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini unutmayın. Yine de sivilceye meyilli ciltler cilt bakımına daha fazla özen göstermeli. Doğru cilt bakım önerileri ile siz de daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sivilcelerinizden Kurtulun-1 - Saç Bakım Güzellik Sivilcelerinizden Kurtulun-2 - Saç Bakım Güzellik

Sivilcelerinize dokunmayın

Sivilcelerle uğraşmanın cilde ciddi zararlar verebileceğini duymuş olsanız da bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Sivilceleri sıkmak, cildinizde travmalara neden olabilir. Sivilce iltihaplanabilir, enfeksiyon kapabilir ve cildinizde yara izi kalabilir. Sivilce kızarıklığını gidermek için ise buz uygulamak, doktor önerisiyle çeşitli kremlere başvurmak gibi yollar izleyebilirsiniz. Yine de yüzünüzde çıkan o sivilcenin birkaç gün sonra yok olacağını unutmayın ve cildinizle sürekli temastan kaçının.

Makyajınızı temizlemeden uyumayın

Uzmanlar, genellikle sivilceli ciltlerin makyaj yapmamasını öneriyor. Eğer makyaj yapacaksanız kullandığınız malzemelerin cilt tipinize uygun özellikte olmasına dikkat edin. Gözenekleri tıkamayan, cildi besleyecek içeriğe sahip ürünleri tercih edin. Tabii cildi makyajdan arındırma konusu da son derece önemli. Bu noktada cildi yağdan arındıran, yeterli temizleme özelliğine sahip temizleyiciler kullanmanız büyük önem taşıyor. Simple Daily Skin Detox Micellar Makyaj Temizleme Suyu, kusursuz ve mat bir cilt için ilk kullanımdan itibaren etkili. Siz de makyajınızı nazikçe temizlerken daha mat bir görünüm sağlayan bu ürünü deneyebilirsiniz.

Sivilcelerinizden Kurtulun-3 - Saç Bakım Güzellik Sivilcelerinizden Kurtulun-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt temizliğine önem verin

Temizleyici jeller ve tonikler, cilt bakım rutinlerinin ve cilt temizliğinin vazgeçilmez parçaları. Özellikle sivilceli veya sivilceye meyilli ciltlerdeki yağ ve kirin arındırılmasına yardımcı olurlar. Eğer problemli bir cildiniz varsa cildinizi düzenli olarak temizlemeye özen gösterin. Kekik özü, cadı fındığı ve çinko pca ile dolu Simple Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli ile siz de cildinizde harikalar yaratabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra tonik kullanmanız ise gözeneklerin temizlenip küçülmesine yardımcı olur.

Nemlendiricilerden destek alın

Cildi nemli tutmak, her cilt tipi için olmazsa olmaz. Sivilceli bir cilde sahip olduğunuz için nemlendiricilerin cildinizi yağlandırabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak cildiniz yağlı bile olsa doğru ürünlerle nemlendirmeniz büyük önem taşır. Cildin yağ dengesi bozulduğunda cilt neme ihtiyaç duyacağı için daha fazla yağ üretir, sonuçta yağlanır ve sivilce oluşumu tetiklenebilir. Bu yüzden cildinizi temizledikten sonra nemlendiriciden destek almayı unutmayın. Simple Daily Skin Detox Yağ İçermeyen Likit Nemlendirici, hızlı emilimli jel formülü sayesinde cildinizdeki yağı azaltmada ve matlaştırmada oldukça etkili.

Sivilcelerinizden Kurtulun-5 - Saç Bakım Güzellik Sivilcelerinizden Kurtulun-6 - Saç Bakım Güzellik

Her mevsimde güneş koruyucu kullanın

Güneşten gelen zararlı UV ışınları, sivilcelerin leke bırakmasına neden olabilir. Özellikle de cilt tedaviniz için cildinizi soyan ürünler kullanıyorsanız bu ışınlara kesinlikle maruz kalmamalısınız. Her iki durumda da cilt sağlığı için cildi güneşten korumak büyük önem taşır. Bu yüzden cilt tipinize uygun güneş koruyucu kullanmaya özen gösterin ve koruyucu kullanmanın yaz- kış demeden önem taşıdığını unutmayın.