0

Artan kan akışı, vücudumuz için yararlı besinleri daha kolay kazanmamızı sağladığından egzersizin cildimiz de dahil olmak üzere genel sağlığımız için son derece faydalı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte egzersizle ilgili sivilceler birçok insan için gerçekten sorun. Nedeni ise hareket sırasında artan ter ve kirin gözenekleri tıkaması.

Sivilcelere gözenekleri tıkayan ter, kir ve bakteri üremesini teşvik eden yağ neden olur. Propionibacterium acnes (P. acnes) adı verilen bazı bakteriler tıkanmış gözeneklerde çoğalır ve sivilcelere yol açan bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarır. Egzersiz yaparken terlediğiniz her yer, potansiyel olarak sivilce geliştirebilecek bölgelerdir (yüz, sütyen altı veya bel gibi).

Elbette sivilcelerin, egzersizin sayısız faydasından yararlanmanızı engellemesine izin vermeyin. Antrenmanla ilgili sivilce oluşumunu önlemenin yollarını keşfederek egzersizin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Antrenman Sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Antrenman Sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Egzersizden önce makyajınızı çıkarın ve temiz bir ciltle başlayın

Antrenman öncesi yüzünüzü yıkamak, cildinizi bakteri ve kirlerden arındırmanızı sağlar. Terlemek gözenekleri açtığından, temiz olmayan bir cilt bakterilerin gözeneklerden daha kolay girmesine neden olabilir. Makyaj, hatta güneş kremi bile gözeneklerinizi tıkayıp bakteri üremesini artırabilir.

Cildinizi yağ, kir ve bakterilerden arındırmak için Dove Original Beauty Cream Bar’ı deneyin. İçeriğinin dörtte biri nemlendirici kremden oluşur ve bu sayede ihtiyaç duyduğunuz nem dengesine ulaşmanız kolaylaşır. İlk kullanımda bile farkını hissettiren Dove Güzellik Sabunu, düzenli kullanım sonrası cildinizi parlak, pürüzsüz ve yumuşak hale getirir.

Ayrıca cildinize bulaşan ter ve bakteri miktarını azaltmak için egzersiz sırasında nefes alabilen bir saç bandı takabilir, saçlarınızı örgü şeklinde toplayabilirsiniz. Sporcu örgüsü nasıl yapılır keşfetmek için yazımızı inceleyin.

Egzersizden sonra yüzünüzü yıkayın

Tabii ki antenmandan hemen sonra yüzünüzü yıkamak da çok önemli. Yüzünüzü temizleyici ürününüz ile yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile nazikçe kuruladığınızdan emin olun. 

Sabahları yüzümü yıkamam gerekir mi, merak ediyorsanız yazımızı incelemeyi unutmayın.

Antrenman Sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Antrenman Sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Daima temiz bir havlu kullanın

Havlular teri emdikleri için antrenman için harika birer arkadaş olabilirler. Ancak bu, aynı zamanda bakteri, yağ ve kiri emmede de profesyonel oldukları anlamına geliyor. Antrenman sırasında ter atmak muhteşem ancak her yeni antrenman için temiz bir havlu kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Vücut sivilceleri için hemen duş alın

Antrenmandan hemen sonra duş almak sivilceye neden olan bakteri ve mantarların cildinize yerleşmesini önleyebilir. Eğer duş için vaktiniz yoksa yüzünüzü yıkayın ya da bir bone kullanarak vücudunuza su tutun.

Ekipmanlarınızı temizleyin

Paylaşılan ekipman veya yıkanmadan kullanılan kişisel ekipmanlar, sivilceye yol açan bakterilerin üremesine neden olabilir. Onları kullanmadan önce temizlemek bu bakterilere maruz kalmayı önlemenin etkili bir yolu. İster evde ister spor salonunda spor yapıyor olun; egzersiz ekipmanlarınızı daima temizlemelisiniz.

Antrenman Sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Antrenman Sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

Uygun kıyafetler seçin

Nefes alabilen ve üzerinize tam oturan giysiler seçmek de sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir. Ter, nefes almayan kumaşların altında kalırsa sivilce oluşumuna yol açar. Ayrıca giysileriniz çok darsa ve cildinizi tahriş ediyorsa da aynı risk söz konusudur. Bu yüzden giysilerinizin pamuk, yün ve bambu gibi nefes alabilen kumaşlardan olmasına özen gösterin. Plastik bazlı kumaşların hava akışına izin vermediğini unutmayın.

Ayrıca Spor yapanlara özel beslenme önerileri ve Ani Sivilce Artışı Neyin Habercisi? yazılarımızı ziyaret etmeyi unutmayın.