0

Sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olabilmenin en etkili yollarından biri elbette düzenli spor yapmak. Günümüzde bu önemin daha iyi kavranmış olmasına bağlı olarak birçok insan egzersizi bir şekilde yaşamına dahil ediyor. Spor ve beslenme sıkı bir ilişki içerisinde olduğu için de bunu dengeli bir beslenme programı ile desteklemek şart. Sporla birlikte vücudunuz hem bazı besin içeriklerine daha fazla ihtiyaç duyuyor hem de spordan maksimum verim alabilmeniz için bazı besinlerin mutlaka tüketilmesi gerekiyor.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyetin ideal kilonun korunması ve sabahları dinç uyanmak için son derece önemli ve gerekli olduğunu da unutmayın. Bu noktada Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz? yazımız da ilginizi çekebilir.

Spor Yapanlara Özel Beslenme Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Spor Yapanlara Özel Beslenme Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Enerji için sağlıklı karbonhidratlara yönelin

Karbonhidratlar, yaptığınız egzersiz ne olursa olsun, vücudunuzun en iyi performansı göstermesi için enerji kaynağı görevi görürler. Ne kadar fazla egzersiz yaparsanız günlük öğünlerinize eklemeniz gereken karbonhidrat miktarını da o kadar arttırmanız gerekir. İçerisinde yeteri kadar karbonhidrat bulunmayan bir beslenme programı, egzersiz sırasında enerji eksikliğine, konsantrasyon kaybına ve kasların iyileşme süresinin gecikmesine neden olabilir. Ancak hangi karbonhidratlar? Tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna, patates, kuru meyve gibi sağlıklı karbonhidrat kaynaklarına beslenmenizde yeteri kadar yer vermeye özen gösterin.

Bu noktada karbonhidrat tüketimi hakkındaki detaylı yazımızı incelemek isteyebilirsiniz.

Kas gelişimi için yeteri kadar protein tüketin

Yalnızca protein açısından zengin besinler tüketmek, daha fazla kas kazanmanızı sağlamaz. Sağlıklı kas gelişimi ancak buna yönelik egzersiz; karbonhidrat, yağ ve protein bakımından dengeli bir beslenme programı ile mümkün olabilir.

Unutmayın; tükettiğiniz proteinin tamamı yeni kas inşası için kullanılmıyor, eğer gereğinden fazla protein tüketirseniz uzun vadede böbrekleriniz zarar görebilir. İhtiyacınız olanın tespitini yapmak ve bu doğrultuda hayvansal ve bitkisel protein kaynaklarını dengeli şekilde diyetinize eklemek en doğrusu. Fasulye, bezelye, mercimek, yumurta, peynir, yoğurt, süt, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar başta olmak üzere balık, tavuk ve diğer kümes hayvanları, yağsız et sağlıklı protein kaynaklarından başlıcaları. Peki, her gün ne kadar protein tüketmelisiniz? Öğrenmek için yazımıza göz atın.

Spor Yapanlara Özel Beslenme Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Spor Yapanlara Özel Beslenme Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Su tüketmeyi ihmal etmeyin

Yeteri kadar su içmemek egzersiz performansınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Gün içinde yeteri kadar ve egzersize başlarken de su tüketmelisiniz. Özellikle sıcak havalarda yoğun egzersiz, sizi susuz bırakabilir ve aşırı su kaybı da genel sağlığınızı tehdit eder. Eğer idrarınız açık renkliyse bu, yeterince su tükettiğiniz anlamına gelir. Parlak sarı veya koyu sarı renkteki idrar, yetersiz su tüketiminin en büyük işareti.

Çeşitli ve zengin bir diyet benimseyin

Her gün beslenmenizde sebze ve meyvelere yeteri kadar yer verdiğinizden emin olun. Bu noktada çeşitlilik büyük önem taşıyor. Meyve ve sebzeler hem genel sağlığınız hem de kas gelişiminiz için gerekli olan enerji ve besinlerle dolu. Ayrıca bu antioksidan zengini besinler, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla savaşmanıza da yardımcı olur.

Sağlıklı sebze ve meyvelerle hazırlayabileceğiniz leziz tarifler için yemektekeyifvar.com'u incelemeyi unutmayın.

Ayrıca Sezgisel Beslenme Nedir?Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları ve Antrenman Sonrası Sivilceleri Önlemenin 6 Yolu yazımıza göz atabilirsiniz.