0

Kilo vermek, birçok insan için bir hedef olabilir ancak bunu ne şekilde planladığınız da sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. Çok hızlı veya aşırı kilo kaybı size hem fiziksel hem de zihinsel olarak yarardan çok zarar getirebilir. Güvenli ve sürdürülebilir kilo kaybı, iyi beslenmeye ve bol aktiviteye odaklanan sağlıklı bir yaşam tarzıyla el ele olmalı.

Peki, bir ayda kaç kilo verebilirsiniz? Bunun miktarı tamamen size özel. Ama elbette göz önünde bulundurmanız gereken bazı kurallar var. Bir ayda güvenle kaç kilo verebileceğinize dair daha fazla bilgi ve öneri için okumaya devam edin.

Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Diyet yapmak güvenli mi?

Hedef kilo vermek olduğunda akla gelen ilk düşünce diyet yapmak. Bununla birlikte, genelde yapılanın aksine şok diyetlerden kaçınılmalı. Çünkü bu tür diyetler sürdürülebilir değiller ve sizi yiyecekler konusunda yanlış bir zihniyete hazırlıyorlar.

Başka bir ifadeyle, diyetler, insanların hızlı kilo vermek istediklerinde uyguladıkları hızlı çözümler olma eğiliminde. Ama aşırı ve kısıtlayıcı olduklarında sonuçlar başarılı bile olsa nadiren kalıcı olurlar. Eğer tüm umutlarınızı sürdürülebilir olmayan bir diyete bağlıyorsanız, kendinizi yiyecekler hakkında sağlıksız düşünce kalıplarına hazırlıyorsunuz demektir.

Hedeflerinize ulaşamamak veya bunları sürdürememek, kendinizden şüphe duymanıza ve olumsuz bir iç diyaloğa yol açar. Diyet yapmayı bıraktığınızda, kilo almaya ve başka bir diyet aramaya başlarsınız. Döngü sürekli kendini tekrar eder ve yıllarca, hatta bir ömür boyu sürebilir.

Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilir?

Sadece kilo vermek için tüm sağlığınıza fayda sağlaması için ideal bir yaşam tarzı yaratmalı ve benimsemelisiniz. Önemli olan, uzun vadede sürdürebileceğiniz, çoğunlukla gerçekten iyi beslendiğiniz ve ara sıra hoşgörü için yer bıraktığınız stratejiler uygulamak. Nihai hedef kilo vermek ve genel olarak daha iyi bir sağlık olmalı. Ancak bu noktaya hızlı değil istikrarlı bir şekilde varacaksınız. İşte sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybı için bazı ipuçları.

Beslenmeye odaklanın

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar gibi gıdalar açısından zengin öğünler oluşturun. İşlenmiş gıdalar arka planda kalmalı ve porsiyon kontrolüne önem verilmeli.

Sağlıklı besinlerle hazırlayabileceğiniz lezzetli öğünler için yemektekeyifvar.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Farkındalık alıştırması yapın

Kilo verme sürecinde farkındalık da büyük önem taşıyor. Özellikle yeni başladığınızda, yiyecek günlüğü tutmak gibi yöntemler ne kadar yol kat ettiğinizi ve nerede değişiklik yapmanız gerekebileceğini görmenize yardımcı olur.

Burada ayrıca Sezgisel Beslenme Nedir? yazımız ilginizi çekebilir.

“Ya hep ya hiç” düşüncesinden kurtulun

Diyetimizden bir besini tamamen çıkardığımızda ya da ona “Bunu bir daha asla yemeyeceğim” gibi olumsuz bir düşünce eklediğimizde, bu meydan okuyan davranışa yol açar. Ve genelde o besinin aşırı tüketilmesiyle sonuçlanır. Bunun yerine sağlıksız olduğunu düşündüğünüz o yemeği sağlıklı olanlarla kuşatın.

Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz?-5 - Saç Bakım Güzellik Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz?-6 - Saç Bakım Güzellik

Tutarlı olun

Sağlıklı kilo kaybı konusunda önemli rol oynayan bir diğer faktör ise tutarlılık. Bireysel hileler asla kilo almanıza neden olmaz. Bir dahaki sefere yemek yediğinizde tekrar yola koyulun ve bunun bir olaya dönüşmesine izin vermeyin. Böylece uzun vadeli düşünebilir, dengeli davranabilir ve sürdürülebilir sonuçlara izin verebilirsiniz.

Egzersiz yapın

Konu kilo kaybı olduğunda iyi bir beslenme programıyla birlikte hareketi artırmak da önem taşır. Yaşamınızdaki hareketi artırın. Düzenli ve dengeli bir spor programı oluşturun. Egzersiz konusunda da kendinize sürdürülebilir hedefler koymanız önemli. Aksi takdirde sonuç gerçekleştirilemeyen hedefler ve bundan duyulan suçluluk olur. (Spor yapanlara özel beslenme önerileri yazımız da ilginizi çekebilir.)

Egzersiz yaparken mis gibi kokmak için ise Rexona kullanın! Rexona deodorant seçenekleri, siz hareket ettikçe daha çok koruyan Motionsense™ teknolojisine sahip. Akıllı mikro kapsüller, uygulamadan sonra cilt yüzeyinize yerleşir. Bu sayede, harekete geçtiğiniz zaman koltuk altınızda oluşan sürtünme kapsüllerin patlamasını sağlar. Kapsüllerin patlamasıyla birlikte ferahlığın yayılması ve gün boyu süren rahatlığın keyfini deneyimlemek size kalır. Bu anlamda, ekstra ferahlık ve rahatlık gün boyunca sizinle olur!

Ayrıca Adet Gecikmesinin 6 Olası Nedeni yazımızı inceleyebilirsiniz.