0

İş, ilişkiler, aile; kısacası hayat bazen son derece stresli olabilir. Bunun üzerine bir de kaçırılmış bir dönem eklendiğinde, her şey daha zor hale gelebilir. Eğer adet dönemlerinizi kontrol ediyor ve olağandışı şekilde geç kaldığını fark ediyorsanız durun ve derin bir nefes alın. Çoğu kişi bilmese de adet gecikmesi, aslında düşündüğünüzden çok daha yaygın ve kontrolünüz dışında çeşitli yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanabilir.

Vücudunuzda neler olduğunu ve son adetinizin neden geciktiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Adet Gecikmesinin 6 Olası Nedeni-1 - Saç Bakım Güzellik Adet Gecikmesinin 6 Olası Nedeni-2 - Saç Bakım Güzellik

Stres

Fiziksel ve zihinsel stres, adet gecikmesinin yaygın bir nedeni. Önemli yaşam olayları, muhtemelen stresle aynı fizyolojik nedenlerden dolayı adet gecikmesine neden olabilir. Örneğin uzun bir tatilin stresli bir olay olmadığını düşünürüz. Ancak tatil sırasında günlük aktivitelerdeki değişiklikler, düzensiz uyku ve sirkadiyen ritim devreye girer. Veya sadece tamamlamanız gereken büyük bir projeden dolayı streslisiniz ve çok az uyuyorsunuz… Tüm bunlar olası adet gecikmesi nedenleri arasında sayılabilir.

Ani kilo değişiklikleri

Kilodaki önemli ve ani değişiklikler de adet gecikmesine yol açabilir. Başka bir ifadeyle hem kilo alımı hem de kilo kaybı, bir dönemin kaçırılmasının nedenleri arasında. Her iki yönde de aşırıya kaçmak vücut için fiziksel olarak sarsıcı olabilir ve National Center for Biotechnology Information’a göre bu ani değişiklikler vücudun normal bir adet görmesini engelleyebilir (*).

Ayrıca Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz? yazımız da ilginizi çekebilir.

Polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu, yaygın bir hormon bozukluğu. Yine National Center for Biotechnology Information’a göre PCOS’u olan kişiler yumurtalık kistlerine neden olabilen, kadın organlarına sahip bir vücut için normalden daha fazla androjen üretir (*). PCOS aynı zamanda düzensiz adetlere de neden olabilir.

Hormonlar

Uzmanlar yüksek bir prolaktin seviyesinin de adet görmenize engel olabileceğini belirtiyor. Prolaktin, anne sütü üretimini uyardığı bilinen bir hormon. Yüksek prolaktin seviyeleri ise yumurtlama ve adet döngülerinizi bozabilecek normal östrojen ve progesteron üretiminin önüne geçebilir (National Center for Biotechnology Information’da yayınlanan bir araştırmaya göre).

Adet Gecikmesinin 6 Olası Nedeni-3 - Saç Bakım Güzellik Adet Gecikmesinin 6 Olası Nedeni-4 - Saç Bakım Güzellik

Tiroid bozukluğu

Tiroid, adet ve üreme sağlığında önemli bir rol oynar. Eğer lisedeki biyoloji dersini yeterince hatırlamıyorsanız sizin için açıklayalım: Tiroid, hormon üreten, salgılayan bir bezdir ve yumurtlama ile adetin zamanında gerçekleşmesini sağlamak üzere üreme sistemiyle etkileşime girer. Dolayısıyla düzgün çalışmadığında, yumurtlamanın ve adetin etkilenerek gecikmesine yol açabilir.

Biyokimyasal bir gebelik

Gebelik, birinin adet görmemesinin açık bir nedeni gibi görülebilir, ancak adet gecikmesine neden olan tek şey sadece normal bir gebelik değil. Uzmanlar biyokimyasal gebelik gibi bir şeyin (çok erken bir düşük) adet gecikmesine neden olabileceğini söylüyor (National Center for Biotechnology Information’da yayınlanan araştırmaya göre). Düşük sırasında vücudunuzdaki HCG seviyelerine bağlı olarak, vücudunuzun normal adet düzenine dönmesi daha uzun sürebilir. HCG ne kadar fazlaysa, o kadar uzun sürer. Bu, vücudunuz kendini yeniden düzenlerken bir dönemi kaçırabileceğiniz anlamına da gelebilir.

Bilinen hiçbir neden yoksa…

Belki yukarıdakilerin hiçbiri sizin için geçerli değildir. Stresli değilsiniz, önemli bir yaşam tarzı değişikliği yaşamadınız, kilonuz değişmedi ve döngünüzü etkileyebilecek başka bir durumunuz yok. Bu da son derece normal.

Böyle durumlarda, uzmanlar bazen adetin neden geciktiğine dair bir açıklama bulamayabilirler. Elbette bu tekrarlayan bir hal alırsa, belirtilerinizi takip etmek için bir uygulama kullanmayı düşünün.

Bunlardan bir veya daha fazlasını yaşadıysanız ve devam eden bir sorundan endişeleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Adet döneminiz hakkındaki endişelerinize doğru karşılığı verebilecek kişi daima doktorunuz olmalı.