0

Maydanoz ve limon detoksu gibi bir haftalık, her derde deva detoks uygulamalarına mutlaka bir yerlerde denk gelmiş; hatta bunlardan bazılarını uygulamış olabilirsiniz. Son zamanlarda detoks ve temizlik konusunda yeni bir sağlıklı yaşam perspektifi var. Çünkü bağırsak ve cilt sağlığını temizlemeye ve geliştirmeye yönelik çözümlerin her beden için aynı sonucu vermeyeceğini biliyoruz. Kısaca yeşil bir meyve suyu tüm sorunları çözemez ancak bu yeşillikleri günlük rutininize dahil etmenin faydalarını da inkar etmemek gerek. Detoksa yönelik modern yaklaşım, sürdürülemez programlara karşı sezgisel davranmayı ve vücudu dinlemeyi içeriyor. Vücudunuzu temizlemek ve daha sağlıklı hale getirmek için bir şifa yolculuğuna çıkmaya hazır olun.

Doğru Şekilde Detoks Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Doğru Şekilde Detoks Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Vücudu detoks etmek tam olarak ne anlama geliyor?

Öncelikle detoksun ne anlama geldiğini tanımlayalım. Diyetinizden belirli elementleri çıkararak bir gün veya bir hafta geçirmenin detoks etkisi yaratabileceğine dair yaygın inanışın aksine, vücudumuz aslında her zaman bir detoks durumunda. Detoksifikasyon aslında her zaman oluyor. Bu fonksiyon durursa vücudumuz birkaç dakikadan fazla hayatta kalamaz. Vücudumuzdaki her hücre enerji yakıyor, birçok biyokimyasal fonksiyonu aktive ediyor ve atık ürünler üretiyor. Bu, metabolizma adını verdiğimiz şey. Üstelik dışarıdan gelen, doğal ve insan yapımı toksinlere de maruz kalıyoruz. Neyse ki vücudumuz her ikisiyle de başa çıkabilecek şekilde programlanmış durumda.

Bunu zaman zaman gözden kaçırsak da bedenimiz son derece etkileyici yeteneklere sahip. Vücudumuz karaciğer, böbrekler, bağırsak, lenfatik sistem ve cilt yoluyla çevresel ve doğal olarak toksinlerden kendini temizlemek üzere tasarlanmış. Ancak modern yaşam tarzlarımız (işlenmiş gıdalar, ilave şeker, stres, uykusuzluk…) bu doğal temizleme sistemlerini tehlikeye atabilir. Sonuçta vücutta ve beyinde toksin birikmesine ve iltihaplanmaya yol açabilir. Detoksifikasyon, toksik maddelerin vücuttan atılması demek. Lenfatik ve dolaşım sistemleri, hücreleri tek tek detoksifiye ederken detoksifikasyon daha büyük ölçekte, çoğunlukla hepatik, renal ve gastrointestinal sistemler tarafından gerçekleştiriliyor.

Yani detoks yaptığımızda, sıfırdan başlamak yerine vücutta zaten var olan bir sistemi destekliyoruz.

Doğru Şekilde Detoks Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Doğru Şekilde Detoks Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Vücudu temizlemek neden faydalı?

Vücudumuz doğal olarak detoks yapmak üzere inşa edilmiş olsa da bu süreci etkileyebilecek çeşitli dış faktörler var. Her gün duş alıyoruz, dişlerimizi fırçalıyoruz; ancak çoğu zaman içimizin de temizliğe ihtiyacı olduğunu unutuyoruz. Artık birçok uzman güzelliğin içeride; iyi bir sağlık ve ışıldayan bir cildin de bağırsaklarda başladığını düşünüyor. Bağırsak sağlığı gerçekten de sanıldığından daha önemli olabilir. Çünkü hormonları metabolize ettiğimiz, detoksifiye edici enzimler ve besinler ürettiğimiz yer bağırsaklarımız. Sağlıklı bir bağırsak florası, sindirim sisteminin tam potansiyeliyle çalışması için gerekli. Bu nedenle, detoks vücudu dengeli bir duruma getirmeye yardımcı olur. İltihap vücut işlevlerinin saldırıya uğradığını hissetmesine neden olur ve stres tepkisini tetikler. Vücut onu korumak için de enzimler ve hormonlar salgılar. Bu olduğunda, vücudun doğal dengesi ve işlevleri bozulur. Detoks ve temizlik gerçek anlamda iltihabı önlemeye yardımcı olabilir. Vücudun tamamına uyum ve denge kazandırır.

Doğru Şekilde Detoks Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Doğru Şekilde Detoks Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Süper yeşillikler vücudu temizlemede nasıl bir rol oynar?

Son birkaç yılda süper yeşillikler detoksun ayrılmaz bir parçası oldu. Tanım olarak bu besinler, besin değeri yüksek yeşil sebzelerdir (ıspanak, pazı, lahana, brokoli gibi). Süper yeşillikler ifadesi ise bağışıklığı ve genel sağlığı destekleyen bol miktarda antioksidan içeren bu yeşilliklerin toz halindeki konsantre şekli için kullanılır. Günümüzde bazı süper yeşil tozlar, probiyotikler, protein ve kolajen ile zenginleştirilmiştir. Bunlar ayrıca sağlıklı bir cilt için iltihapla savaşan yüz maskeleri gibi topikal ürünlerde de bulunabilir.

Bu tür takviyelerden veya direkt sebzelerden yararlanarak detoks yaptığınızda öncelikle karaciğerinizi, böbreklerinizi ve cildinizi temizlersiniz. Çünkü bu organlar, vücuttaki metabolik atıkları ortadan kaldırmaktan sorumlu. Bol miktarda süper yeşillik yemek, bunun için vücuda yardımcı olmanın harika bir yolu. Vücudunuzun doğal detoksifikasyon sürecine yardımcı olmak için lahana, brokoli de dahil olmak üzere turpgillerden sebzeler tükettiğinizden emin olun.

Bonus: Pürüzsüz bir cilt için evde hazırlayabileceğiniz detoks içecekleri yazımıza da göz atın!