0

Cildinizi ve ruhunuzu dinlendirmek ve aynı zamanda canlandırmak için en önemli yollardan biri kuşkusuz uyku. 

Ancak güzelliğinizi destekleyen etkenler uykuyla sınırlı değil. Beslenme biçiminiz, fiziksel aktiviteleriniz ve ruh haliniz de bir o kadar etkili. Toksinlerden arındığınız müddetçe bu iyi hale bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Maydanoz ve limon detoksu da en kolay ve sağlıklı yollardan biri. Adeta bir güzellik iksiri. Bu noktada doğru şekilde detoks nasıl yapılır, bilmek de önemli. Detoks hakkında daha fazlasını keşfetmek için yazımızı incelemeyi unutmayın.

Maydanoz ve Limon Detoksu-1 - Saç Bakım Güzellik Maydanoz ve Limon Detoksu-2 - Saç Bakım Güzellik

Maydanoz ve Limon Detoksu Ne İşe Yarıyor?

Yüksek C vitaminiyle cildi canlandırıyor. Toksin atımına destek olarak daha aydınlık bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Ciltteki enflamasyonu hafifletiyor ve akne oluşumunu minimize ediyor. Maydanozu su formunda tükettiğinizde, yani maydanoz detoksu yaptığınızda; emilimini de hızlandırıyorsunuz. 

Maydanoz detoksunun cildinize etkisi

  • Vücuttaki fazla ödemin atılmasına yardımcı oluyor. Maydanozdaki klorofil vücudun daha alkali bir hale gelmesine; vücudu alkali yapmaya, yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmaya ve kanı temizlemeye yardımcı oluyor. Maydanoz detoksu cildin çok daha aydınlık ve canlı görünmesine yardımcı oluyor.
  • Ayrıca maydanoz, hücre yenilenmesini ve onarımını destekliyor, kolajen üretimini artırıyor. 
  • Beta karoten ve A vitaminiyle ciltteki elastikiyeti artırıyor. 
Maydanoz ve Limon Detoksu-3 - Saç Bakım Güzellik Maydanoz ve Limon Detoksu-4 - Saç Bakım Güzellik

Limonun cildinize etkisi

  • Limon, cildin kendini arındırmasına destek olarak ciltteki enflamasyonu hafifletiyor. 
  • Antioksidan etki gösterdiğinden cildin kendini onarmasına destek oluyor.
  • Limon, yüksek C vitaminiyle kolajen üretimini artırıyor, cildin daha sıkı ve canlı görünmesine yardımcı oluyor.
  • Limondaki sitrik asit sivilce ve lekelerin hafiflemesine de yardımcı oluyor. 

Maydanoz Limon Detoksu Nasıl Yapılır?

  • Maydanoz detoksunda maydanozu sapıyla tüketmeniz önemli. Yarım litre suyu kaynatıp içine yarım bağ kadar maydanoz sapı ekleyerek kısık ateşte iki-üç dakika kaynatın. Soğuyunca maydanoz kürünüze 1 tam limon sıkın, karıştırın. 
  • Dilerseniz yine aynı ölçekteki maydanozu, limonu ve suyu smoothie makinenizden geçirerek karıştırabilir, püresini ayırıp suyunu da içebilirsiniz. 

Maydanoz detoks suyunuzu ister gece uyumadan önce, ister sabah uyandığınızda aç karnınıza içebilirsiniz. Cilt gece kendini uykuda onarırken ona destek sağlamış olursunuz. Sabahları ise güne daha dinç bir şekilde başlamak ve gün boyu toksinlerden arınmaya devam edeceksiniz. 

Ayrıca daha fazla içecek tarifi için yemektekeyifvar.com'a göz atabilirsiniz.