0

Beslenme, genel sağlığımız açısından son derece önemli. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza yol açabilir; hatta kalp ve karaciğer gibi hayati organların işleyişini olumsuz yönde etkileyebilir. Yedikleriniz, başka bir organı daha etkiler: Cildiniz!

Bilim insanları beslenme ve vücut sağlığı ilişkisi hakkında daha fazlasını öğrendikçe, yediklerimizin cilt sağlığı ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceği, giderek daha açık bir hale geliyor. Peki, cilde iyi gelen besinler hangileri?

Cilde iyi Gelen Besinler: Cildi Güzelleştiren 6 Besin-1 - Saç Bakım Güzellik Cilde iyi Gelen Besinler: Cildi Güzelleştiren 6 Besin-2 - Saç Bakım Güzellik

1. Yağlı balıklar

Somon, uskumru gibi yağlı balıklar cilde iyi gelen besinler arasında. Çünkü cilt sağlığını destekleyen omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zenginler. Omega-3 yağ asitleri cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur; hatta eksikliği kuru cilde neden olabilir (*).

Yağlı balıklar, aynı zamanda cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağı. E vitamini, cildinizi serbest radikallerin ve iltihaplanmanın neden olduğu hasara karşı korumak için önemli (*).

Bu tür deniz ürünlerinin cildinizin dayanıklılığını ve bütünlüğünü korumak için gerekli olan kaliteli protein kaynakları olduğunu da unutmayın. Son olarak balık genel cilt sağlığı ve yeni cilt hücrelerinin üretimi için önem taşıyan mineral olan çinko bakımından da bir hayli zengin. Bu konuda Cilt Bakımında Çinko Nasıl Bir Rol Oynar? yazımız ilginizi çekebilir.

2. Avokado

Cilde iyi gelen besinler arasında gösterebileceğimiz avokado, sağlıklı yağlar bakımından zengin olmasıyla dikkat çekiyor. Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için bu tür yağlar bakımından yeterli beslenmek önemli. Üstelik cilt sağlığı ile birlikte vücuttaki birçok işleve de fayda sağlıyorlar (*).

Avokado ayrıca cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan iyi bir antioksidan olan E vitamini kaynağı. E vitamininin C vitamini ile birleştirildiğinde daha etkili olduğu biliniyor (*). C vitamini de sağlıklı bir cilt için gerekli ve önemli. Cildin sağlıklı kalmasını sağlayan ana protein olan kolajeni oluşturmak için cildinizin bu vitamine ihtiyacı var. E ve C vitamininin cildinize sağladığı faydalar hakkında daha fazlasını öğrenmek için A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Cilde iyi Gelen Besinler: Cildi Güzelleştiren 6 Besin-3 - Saç Bakım Güzellik Cilde iyi Gelen Besinler: Cildi Güzelleştiren 6 Besin-4 - Saç Bakım Güzellik

3. Ceviz

Ceviz, cilde iyi gelen besinler arasında bulunmasını sağlayan birçok özelliğe sahip. Vücudunuzun kendi başına üretemediği esansiyel yağ asitleri bakımından iyi bir kaynak. Hatta çoğu kuruyemişe kıyasla, daha ciddi oranlarda omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeriyor.

Dahası cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinler bakımından da zengin. 26 gram ceviz, günlük çinko ihtiyacınızın yaklaşık % 8’i demek. Ek olarak az miktarda E vitamini ve selenyum da içerdiğini belirtelim.

4. Brokoli

Cildi parlatan yiyeceklerden bir diğeri ise brokoli. Çünkü A ve C vitaminleri, çinko gibi cilt sağlığı için önemli olan vitamin ve minerallerle dolu. Ayrıca beta karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içeriyor. Lutein cildinizi, kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur.

5. Bitter çikolata

İşte çikolata yemek için bir neden daha! Kakaonun cildiniz üzerindeki etkileri oldukça şaşırtıcı. Bilimsel bir çalışmada, 6-12 hafta boyunca her gün yüksek oranda antioksidan içeren kakao tozu tüketenlerin daha dayanıklı ve nemli bir cilde sahip oldukları görüldü. Ciltleri ayrıca daha az pürüzlü ve kuruydu; güneş hasarına daha az duyarlıydı ve daha iyi bir kan akışına sahipti.

Cilde iyi gelen besinlerden bitter çikolatanın cildinize olan faydalarından maksimumda yararlanmak ve ilave şekeri en aza indirmek için minimum %70 kakao içeren saf çikolata tükettiğinizden emin olun.

Cilde iyi Gelen Besinler: Cildi Güzelleştiren 6 Besin-5 - Saç Bakım Güzellik Cilde iyi Gelen Besinler: Cildi Güzelleştiren 6 Besin-6 - Saç Bakım Güzellik

6. Soya

Soya, vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya bloke edebilen bir bitki bileşiği olan izoflavon içerir. İzoflavonlar, başta cildiniz olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölgelerine fayda sağlayabilir. Araştırmalar, izoflavon tüketmenin ince kırışıklıkları azalttığını, cilt elastikiyetini geliştirdiğini, cilt kuruluğunun giderilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor (1, 2).

İzoflavonlar sadece vücudunuzdaki hücreleri hasardan korumakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi UV radyasyonundan korumaya da yardımcı olur. Bu da cilt kanseri riskini azaltabilir (*).

Cilde iyi gelen besinlerle hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifler için yemektekeyifvar.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Bonus: Cildinizi beslemek için iyi kalpli cilt bakımını tercih edin

Cildinize iyi bakmanın yolu, sadece cilde iyi gelen besinler tüketmek değil; bununla birlikte cildinizin aşık olacağı içeriklerle dolu cilt bakım ürünleri kullanmaktan geçiyor. Simple ürünleri, iyi kalpli cilt bakımına inanır. Parfüm, paraben ve renklendirici gibi sert kimyasallar içermez. Hassas ciltler için üretilen; tüm cilt tipleri tarafından ilgi gören Simple ailesini keşfedin.

Tüm bunların yanında cilde son derece faydalı olmasıyla bilinen aloe vera maskesi ile cildinizi dışardan da besleyebilirsiniz.