0

Tıpkı organlarınızın iyi çalışması için doğru ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacınız olduğu gibi, cildinizin de belirli vitaminlere ihtiyacı var. Vitaminler cildinize çeşitli şekillerde etki eder. Bazı vitaminler cildinizin genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olurken bazıları kuru cilt gibi sorunları çözebilir. Örneğin serumlarda sıkça karşımıza çıkan C vitamini cilt sağlığına olan önemli faydalarıyla bilinir. Bu vitamini vücudunuza kazandırmak için takviye almayı veya sağlıklı beslenmeyi seçebilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin nihai hedefinizin vücudunuzun ve cildinizin ihtiyacı olan en iyi vitaminleri almak olduğunu unutmayın. Cildiniz için hangi vitaminlerin iyi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor?-1 - Saç Bakım Güzellik A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor?-2 - Saç Bakım Güzellik

A vitamini

A vitamininin antioksidanlara eş değer olduğunu biliyor muydunuz? Nar, havuç, ıspanak gibi besinler zengin A vitamini kaynakları arasında yer alır. Bir tür A vitamini olan retinol için yumurta ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Cildiniz için önemli olan bu vitaminin ele aldığı sorun kırışıklıklardır. Ayrıca cilt hasarlarını onarır, görünüşünüzü korur ve akciğer kanseri riskini azaltır. Cilt beyazlatma amacıyla da kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim.

C vitamini

C vitamini cilt bakımında sık karşılaşılan bir içerik. Çünkü cildinizin sıkılaşmasına yardımcı oluyor ve genç cildi korumayı sağlayan bir bağ dokusu olan kolajen üretimini teşvik ediyor. Ayrıca bağışıklığınızı artırıyor ve cildinizi serbest radikallere karşı korumakta yardımcıdır. Sağlıklı bir şekilde C vitamini almak için turunçgiller iyi seçeneklerdir; bu vitamini domates, çilek gibi meyve- sebzelerde bulabilirsiniz.

A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor?-3 - Saç Bakım Güzellik A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor?-4 - Saç Bakım Güzellik

D vitamini

Güneş ışığı vitamini sivilceleri azaltır ve enfeksiyonlarla savaşır. En iyi D vitamini kaynağı sabahın erken saatlerinde bulunur ancak yeteri kadar alamıyorsanız mantar, süt, yumurta, balık tüketerek de bu önemli vitamini cildinize kazandırabilirsiniz.

E vitamini

Sivilce probleminden kurtulmak ve serbest radikallere savaşma gücüne sahip olmak istiyorsanız cevabınız E vitamini. Bu vitamin aynı zamanda cilt kuruluğunu önler, yaşlanma etkilerini geciktirir. E vitamini almak için meyve ve sebzeler bakımından çeşitli beslenin, badem gibi kuruyemişleri, tohumları ve bitkisel yağları tüketin.

Daha sağlıklı bir cilt için bu cilde iyi gelen besinleri diyetinize dahil etmeyi unutmayın.

A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor?-5 - Saç Bakım Güzellik A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor?-6 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Cildinizi temiz tutun!

Sağlıklı ve genç bir cilt görünümü için cildinizi temiz tutmak da son derece önemli. Cilt temizliği için Dove Cream Bar Original güzellik sabununu deneyin. Sabun kullanımı sonrasında cilt üzerinde görülebilecek kuruma gibi problemleri yaşatmayan Dove Cream Bar, zengin içeriği ile koruma sağlar. İçeriğinin dörtte biri nemlendirici kremden oluşur ve bu sayede ihtiyaç duyduğunuz nem dengesine ulaşmanız kolaylaşır. İlk kullanımda bile farkını hissettiren Dove Güzellik Sabunu, düzenli kullanım sonrası cildinizi parlak, pürüzsüz ve yumuşak hale getirir.

Ayrıca Omega-3 Takviyesi Almalı mısınız? ve Beta Karoten Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir? yazılarımıza göz atabilirsiniz.