0

Omega-3 yağ asitleri sağlığa olan faydalarından ötürü en çok konuşulan takviyelerden biri. Tükettiğimiz belirli yiyeceklerde doğal olarak bulunuyorlar ve genel sağlığımız açısından oldukça önemliler. Omega-3 yağ asitlerinin hayvanlarda ve bitkilerde bulunan üç farklı tipi var. Vücudumuza nasıl fayda sağlayabilecekleri hakkında zaten çok şey biliyoruz; ancak daha fazla araştırma farklı faydalarını ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Omega-3 Takviyesi Almalı mısınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Omega-3 Takviyesi Almalı mısınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Omega-3 nelerde bulunur?

Hayvanlarda ve bitkilerde bulunan bu çoklu doymamış yağların üç farklı tipi var. DHA ve EPA balıktan, ALA ise bitkisel kaynaklardan elde edilir. Bulunmadıkları yer, insan vücududur. Bu da onları vücudumuza kazandırmanın tek yolunun gıda ve takviyeler aracılığıyla olabileceği anlamına gelir.

Zengin EPA ve DHA kaynakları uskumru, somon, ringa, alabalık ve sardalya gibi yağlı balıklar. Bazı balıklar yüksek seviyede civa içerir, bu nedenle haftalık omega-3 miktarını nasıl alacağınızı seçerken dikkatli olun. Özellikle hamileyseniz ve civa tüketimini sınırlamanız gerekiyorsa bu konu daha da önemli. İyi ALA kaynakları arasında ise öğütülmüş keten tohumu, ceviz, chia tohumu, soya fasulyesi, tofu ve keten yağı bulunuyor.

Omega-3 Takviyesi Almalı mısınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Omega-3 Takviyesi Almalı mısınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Omega-3’ün sağlığınıza faydaları

  • Omega-3’ün en çok konuşulan faydalarından biri kalp sağlığı. Bu yağ asitleri trigliserid seviyelerini düşürür, bu da kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca kan trombositlerinin bir araya toplanmasını önleyerek kan pıhtılaşması riskini de azaltabilir. Bu nedenle uzmanlar haftada bir porsiyon balık tüketmeyi öneriyor.
  • Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmak sizi sağlıklı tutmanın ve kanser gibi istenmeyen hücre büyümelerini önlemenin harika bir yoludur.
  • Zihinsel sağlık için de faydalıdır. Birçok araştırma, depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermekte (*).
  • Omega-3 almak için bir başka neden uygun beyin işlevine yardımcı olması. Beyin hücreleri yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Vücudunuza yeterli miktarda omega-3 sağlamak, beyninize en iyi şekilde çalışması için gerekli olan yağ asitlerini kazandırır.
  • Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin fetal nörolojik gelişim; aynı zamanda gebelik ve doğum ağırlığı zamanlaması için önemli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle hamile kadınların omega-3 tüketimine daha fazla önem vermesi gerekli.
  • Balık tüketen insanların daha düşük kan basıncına sahip olma eğiliminde olduklarını gösteren çeşitli araştırmalar mevcut. Bu da omega-3’ün yüksek tansiyonun kontrol edilmesine yardımcı olabileceğini düşündürüyor.
Omega-3 Takviyesi Almalı mısınız?-5 - Saç Bakım Güzellik Omega-3 Takviyesi Almalı mısınız?-6 - Saç Bakım Güzellik

Peki, Omega-3 takviyesi almalı mısınız?

Bu sorunun cevabı, tamamen diyetinize bağlı. Bazılarımız gıda kaynaklarından yeterince omega-3 alırken bazılarımız bu önemli besin grubundan mahrum kalabilir. Uzmanlar elbette öncelikle besin yoluna başvurulması gerektiğini belirtiyor. Ancak çeşitli nedenlerle, ihtiyacınız olan miktara gıda ile ulaşamıyorsanız takviye almak gerçekten gerekli olabilir.

Herhangi bir takviye almadan veya diyetinizde değişiklik yapmadan önce, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca A,C, D ve E Vitaminleri Cildinize Ne Yapıyor? yazımıza göz atabilirsiniz.