0

Sakal düzleştirme, sakalların düzgün görünmesi için sakala birtakım düzleştirme yöntemleriyle şekil verme işlemidir. Sakallar kendi kendine neden düzgün durmaz ve çoğu zaman müdahale gerektirir. Sakal yapısı her erkekte farklı özelliklere sahip olabilir. Çünkü herkesin kıl kalınlığı ve sakal büyüme yönü farklıdır. Ayrıca sakalın uzama süresi, şekli ve rengi de yine kişiden kişiye farklılık gösterir. Sakal düzleştirici uygulamalar ile sakalları daha derli toplu göstermek mümkün. Peki, erkek sakal düzleştirici ürünleri neler ve bunlar nasıl kullanılır? Gelin sakal düzleştirme konusuna yakından bakalım.

Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-1 - Saç Bakım Güzellik Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Sakal Düzleştiriciler Nelerdir? 

Sakal düzleştirme kremi, fön, köpük ve taraklar sakalların düzgün görünmesi için kullanılan yöntemler arasındadır. İşte sakalları düzgün gösteren bazı ürünler…

Sakal Düzleştirici Kremler

Çeşitli bileşenlerden oluşan bu kremleri doğru seçerek sakallarınıza şekil verebilirsiniz. Sakal düzleştirici kremlerle sakallarınızı düzleştirmeniz mümkün. Krem kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise doğal bileşenler içeren ürünler tercih etmek. Bu, hem cilt hem de sakal sağlığı için önem taşır. Bazı erkekler sakalları için saç düzleştirici kremler de kullanır ancak bu çok doğru bir yöntem değildir.. Çünkü saç ve sakalın kıl yapısı birbirinden farklıdır.

Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-3 - Saç Bakım Güzellik Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Fön ve Maşa Yöntemi

En bilinen sakal düzleştirme yöntemlerinden biri de fön ve maşa kullanmak. Tıpkı saçlar gibi sakallara da fön çekmek, saç düzleştirici bir cihazla sakalları düzleştirmek anlamına gelir. Bu çok verimli bir yöntem olmasa da anı kurtarmak ve acil randevular için yeterlidir. Sakallara sık sık fön ve maşa yapmak sakalları ısıya maruz bırakacağı için sakalın yıpranmasına sebep olabilir.

Sakal Düzleştirici Köpükler

Sakal düzleştirici köpük çeşitleri de bu konuda başarılı ürünlerdir. Köpük eşliğinde sakallarınıza birkaç dakika vakit ayırarak sakallarınızı düzleştirebilirsiniz. Köpük ürünlerinin sakallarınız için bir yan etkisi yoktur. Sadece sakalınızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Köpüğün yanı sıra “Sakal Serumu Ne İşe Yarar?” diye merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-5 - Saç Bakım Güzellik Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Sakal Tarağı

Gün içinde sakal taramanın sakalların düzenli görünmesine katkısı büyük. Bunun için tarak aralığı sakal için uygun olan, sakalınızı yolmayan, doğal materyallerden üretilen sakal taraklarını tercih edebilirsiniz. Sakal düzleştirici tarak ile sakallarınızı dilediğiniz zaman tarayabilirsiniz. Bu, sakalların taranmaya alışmasını ve kılların daha az kırılmasını engelleyecektir. Sakalların farklı yönlerde çıkması dağınık görünmesine sebep olur. Sakallar aynı yöne tarandıkça kıl kökleri de aynı yöne yönelir. Bunun yanında sakal tarağı ile uzayan sakallarınızın kaşınmasını da önleyebilirsiniz.

Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-7 - Saç Bakım Güzellik Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-8 - Saç Bakım Güzellik

Sakal Düzleştirici Ne İşe Yarar?

Pek çok erkeğin ortak probleminden biri, sakalların kıvırcık ve dağınık olmasıdır. Dalgalı ve kıvırcık halde uzayan sakalları belirli bir şekle sokmak bakımlı görünmek için oldukça önemlidir. Sakal düzleştiriciler sayesinde sakal düzleştirme işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Sakallar belirli bir uzunluğa ulaştıktan sonra sakallara şekil verme, sakalların temiz ve daha bakımlı görünmesi için sakal düzleştirme işlemi uygulanır. Sakal düzleştirici ürünler ile yapılan sakal düzleştirme işlemi sonucunda sakalı meydana getiren kıllar dalgalı ya da kıvırcık görünüm yerine düz şekil alır. Sakallarınız için sakal balsamı ürünlerini de deneyebilirsiniz. “Sakal Balsamı Nedir?” diye merak ediyorsanız içeriğimizi okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-9 - Saç Bakım Güzellik Sakal Düzleştiriciler Hakkında Merak Edilenler-10 - Saç Bakım Güzellik

Sakal Düzleştirici Nasıl Kullanılır? 

Erkek sakal düzleştirici köpük kullanımında düzleşmesi istenilen bölgelere bolca sakal köpüğü sürülür, her yerin eşit şekilde ıslanmış olduğuna  emin olunduktan sonra ise fön makinesi veya sakal düzleştirici tarak ile düzleştirme işlemi gerçekleştirilir. Sakal düzleştirici tarak modelleri, özellikle kıvırcık ve zor şekil alan sakallar için adeta hayat kurtarıcıdır. 

Kısa sakal düzleştirici ürün kullanırken sakalların temiz olması önemlidir. Sakalları günde 1 kere taramak da faydalı olacaktır. Evde sadece birkaç dakikanızı ayırarak yapacağınız basit işlemler sayesinde sakallarınızın inatçı görünümünden kurtulabilirsiniz. Eğer kıvırcık sakallarınız varsa bunların düzleşmesi daha fazla zaman alacağından ısı koruması yüksek kıvırcık sakal düzleştirici ürünlerin tercih edilmesi önemlidir.


Siz de yukarıdaki yöntemlerle sakallarınızın daha düzgün görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Sakallarınızı düzleştirmenin yanında boyamak da istiyorsanız Erkekler için Sakal Boyası Rehberi içeriğimizi hemen okuyabilirsiniz.