0

Sakal uzatmak bazı erkekler için oldukça zor olabilir. Özellikle yanaklarda olan sakallar yüzün diğer bölgelerine göre daha seyrek ve daha yavaş şekilde uzayabilir. Bıyık ile kıyasladığınızda sakallar bıyığa göre çok daha güç uzar.

Bu durumunu aslında birçok sebebi ve birçok çözüm yöntemi var. Genetik bunlardan ilki arasında sayılır. Eğer ailenizde de sakalları çok gür biri yoksa, sizin de sakallarınız seyrek olabilir ya da oldukça yavaş şekilde uzayabilir. Eğer durumunuz genetikse, yapabileceğiniz şey diğer durumlara göre daha az kabul edilir. Fakat yine de sakallarınızın bakımını ihmal etmeyerek onları daha canlı ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Sizin için sakal uzatmakla ilgili tüm detayları ve bakım önerilerini araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Sakallarınızın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapabilirsiniz? -1 - Saç Bakım Güzellik Sakallarınızın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapabilirsiniz? -2 - Saç Bakım Güzellik

Sakal büyümesi nasıl olur?

Yüzünüzde çıkan kıllar genellikle genetikle doğru orantılı şekilde belirlenir. Birçok insan eğer testosteronunuz fazlaysa sakallarınızın daha çok olduğuna inanır. Vücudunuz, testosteronu dihidrotestosterona (DHT) dönüştürmek için 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim kullanır. DHT sakal ve saç gibi kılların büyümesiyle ilgilenir.

DHT hakkında daha fazla bilgi için healthline isimli sitedeki makaleye göz atabilirsiniz. Dihidrotestosteron aynı zamanda saç dökülmesini etkileyen bir durum olarak da görülür. (*) Bununla birlikte, daha gür bir sakal uzatmak, testosteron veya DHT seviyenizi artırmak kadar kolay değildir. Sakalınızın çıkma miktarı DHT hassasiyetine göre belirlenir. Bu hassasiyet de büyük ölçüde genetiğiniz tarafından belirlenir.

Yani kısaca sakalların büyümesi durumu çoğunlukla genetikle bağlantılıdır.

Sakallarınızı uzatmak için ne yapabilirsiniz?

Genetik konular nedeniyle aslında sakallarınızın kalınlığını ve uzama hızını arttırmak çok kolay değildir. Fakat yine de bazı noktalara dikkat ederek daha gür görünen sakallara sahip olabilirsiniz.

Sakal stilinizi değiştirin

Eğer dolgun bir sakal yapınız yoksa, özellikle yanaklarınızda çok fazla sakal çıkmıyorsa farklı sakal stillerini tarzınız haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Yani keçi sakalı gibi oldukça trend modelleri deneyerek hangisinin size çok yakıştığına karar verebilir ve bir süre bu modelleri kullanabilirsiniz.

Sık sık kesmeyin

Eğer sakallarınızı sık sık kesiyorsanız yanaklarınızdaki seyreklik çok fazla açığa çıkacaktır. Sakallarınızı uzatarak bu seyrekliklerin kapanmasını ve daha gür görünmesini sağlamanız mümkün. Bunun için bir süre sabrederek sakallarınızı uzatmanız gerekecek.

Mikro iğnelemeyi deneyebilirsiniz

Genellikle saçlar için uygulanan mikro iğneleme profesyonel bir işlemdir. Kellik için oldukça sık tercih edilen bu işlemin sakallar üzerinde de yapılabileceği söyleniyor. Yüzünüzdeki kan akışını arttırmak için gözeneklerinizin mikro iğneler ile delinen bu işlem kesinlikle sadece profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Eğer yaptırmayı düşünüyorsanız, işinde iyi bir yer bulmanız önemli.

Dermaroller kullanın

Mikro iğnelemeye benzeyen bir teknik ile ortaya çıkan dermaroller’lar evde kendimizin de kullanabildiği küçük masaj aletlerine benzer. Üzerinde çok ince birçok iğne bulunan bu aleti sakallarınızda gezdirerek zaman içinde gözeneklerin açılmasına ve sakalların gürleşmesine yardımcı olabilir. Kadınlar da kaşları için bu aleti sıklıkla tercih eder. Daha fazla detay için Dermaroller Nedir, Ne İşe Yarar? yazımıza göz atabilirsiniz.

Beslenmenize özen gösterin

Dengeli beslenmek, yeterince su içmek ve egzersiz yapmak gibi yaşam koşullarınızı iyileştirdiğiniz takdirde cildinizin daha canlı ve ışıl ışıl olduğunu görecekseniz. Tabii bunun yanında sağlıklı bir hayat tarzı saçlarınıza ve sakallarınıza da iyi gelebilir.

Sakallarınızın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapabilirsiniz? -3 - Saç Bakım Güzellik Sakallarınızın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapabilirsiniz? -4 - Saç Bakım Güzellik

Sakal uzatmak ne kadar sürer?

Ortalama sakal büyüme oranını inceleyen çok fazla çalışma yoktur fakat, anekdot olarak, birçok insan sakallarının ayda 1,25 cm civarında büyüdüğünü bildiriyor. Kısa bir sakal uzatmak muhtemelen en az bir ayınızı alır.

Sakal uzaması hakkında efsaneler

Bu zamana kadar sakalların uzaması ile ilgili birçok efsane duymuş olabilirsiniz. Bu duyduklarınız yanlış bilgiler içerebilir. Sizin için sakal hakkındaki efsaneleri de araştırdık.

Tıraş olmak sakalı kalınlaştırır

Yüzdeki kılları tıraş etmenin daha kalın olmasını sağladığını duymuş olabilirsiniz. Ancak bunun uzmanlar tarafından yanlış bir bilgi olarak kabul edildiğini söyleyelim. Sakalınızı tıraş ettiğinizde, kıllarınızın uçlarını köreltirsiniz, bu da daha kalın oldukları için onları daha belirgin hale getirebilir. Kıl, cildinizin altındaki bir kökten uzar ve kılların uçlarını kesmek, büyümelerini etkilemez.

Yağlar sakallarınızı kalınlaştırır

Yağlar, sağlıklı bir sakal bakımının kesinlikle olmazsa olmazları arasındadır. Daha yumuşak daha canlı sakallar için düzenli olarak onları taramalı ve sakalınıza iyi gelen yağları tespit ederek sık sık kullanmalısınız. Fakat bu yağlar sakallarınızın kalınlaşmasına yardımcı olmaz. Kuruluğu önler, cildinizi nemlendirerek ışıldamasını sağlar sağlıklı göründüğü için daha gür bir görünüm de verebilir hatta düzenli kullanımda eğer kıl köklerinize iyi gelirse uzamasına da yardımcı olabilir.

Düzensiz Sakal Nasıl Doldurulur? yazımız da ilginizi çekebilir.