0

Pandemi sebebiyle bir yılı aşkın süredir evde daha fazla zaman geçiriyoruz. Yine de bu süre boyunca kişisel bakımınızı ihmal etmeye başladıysanız iki kere düşünün. Uzayan sakallarınızla baş edemeyecek noktaya gelmek üzere olabilirsiniz. Tıraş olmayı gözünüzde büyütmemeniz için size kolay ama etkili bir rehber hazırladık. Bu arada tıraş olurken yaklaşık 25.000 kıla veda ettiğinizi biliyor muydunuz?

Evde Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?-1 - Saç Bakım Güzellik Evde Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizin yumuşadığı duş sonrası, sakal tıraşı olmak için harika bir zaman. Eğer duşa giremiyorsanız sıcak suda beklettiğiniz yüz havlusunu 30 saniye boyunca sakal ve bıyıklarınızın üzerine tutun. Duş sonrası bu yumuşaklığı muhafaza etmek ve tıraş bıçağının yaratabileceği kesik ya da tahrişleri minimize etmek için cildinizi nemlendirmekle işe başlayın.

Ardından sakal tıraşınının asıl aktörleri olan tıraş köpüğünü ya da tıraş jelini uygulayın. Bu ürünler tıraş bıçağının daha kolay kaymasına yardımcı olur. Ayrıca nemlendirme ve rahatlatma özellikleri de mevcuttur. Tıraş köpüklerinin jellere göre daha kolay durulandığını unutmayın.

Tıraş olmak sezgisel bir eylemdir. Bu sebeple çok yavaş ve dikkatli olmanız gerekir. Sakal tıraşı olurken kılları çıkış yönlerine doğru alırsanız canınız yanmaz ama pürüzsüz bir tıraş da elde etmezsiniz. Bunun için önce düz, ardından ters tıraş olabilirsiniz (iki adım arasında mutlaka köpük ya da jel kullanın). Ama tıraş ettiğiniz cildin üzerinden birden fazla kez geçmeyin. Derinizi tahriş edebilirsiniz.

Evde Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?-3 - Saç Bakım Güzellik Evde Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saka tıraşı olurken bıçağı köpükten ve kalıntılardan temizlemek için sürekli durulayın. Sakal ve bıyıklarınızı temizlediğinize göre artık yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Son etapta yüzünüzü tıraş losyonuyla nemlendirin ve rahatlatın.

Ayrıca Favoriler Nasıl Kesilir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Doğru sakal tıraşı nasıl yapılır?

Sakalınızın ne yöne doğru çıktığını tespit etmek için bir kartın kenarını cildinizin üzerinde gezdirin. Kart nerede takılı kalıyorsa sakalınızın çıkış yönünün tersini tespit ettiniz demektir. Bu nokta, batık yüz tüylerini önlemek için oldukça önemli.

Tıraş bıçağınızın jiletlerini her gün kontrol edin. Eğer körleştiyse ya da paslandıysa hemen ona veda edin.

Aynı zamanda kayganlaştırıcı bantların durumundan da tıraş bıçağının ömrünü tayin edebilirsiniz. Eğer kayganlaştırıcı bandın rengi solduysa ya da bantta tahribat varsa tıraş bıçağınızı yenileyin.

Tıraş sırasında çok sıcak su kullanmayın.

Kılları kökten almak istiyorsanız bir elinizle o alanı gererek tıraş olun.

Ayrıca Erkeklerde Göğüs Epilasyonu ve Temel Sakal Bakımı yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Tıraş makinesi temizlemenin detayları için de temizsözlük.com'a göz atmayı unutmayın.

Bonus: Bakımlı beylere bir önerimiz daha var! Her zaman şık ve sade görünmek için kapsül bir gardırop oluşturun. Kapsül gardırop nasıl oluşturulur öğrenmek için ise yazımızı ziyaret edebilirsiniz.