1

Moda dünyası her sezon yeni koleksiyonlar sunarken hızlı moda (fast-fashion) markaları da mağazalarına neredeyse her hafta yeni parçalar ekliyor. Bu, hem sürdürülebilirlik tartışmaları yaratıyor hem de son tüketici olan bizlere gerçekten tüm bu kıyafetlere ihtiyacımız var mı sorusunu sordurtuyor. Dolayısıyla son yıllarda minimalizm kültürü modada da popüler hale gelmiş durumda. Yani daha az ama zamansız parçalarla yaşamak. İşte bu noktada hayatımıza kapsül gardırop deyimi giriyor.

Özellikle erkeklerin hayatını kolaylaştıracak bu deyim birbiriyle farklı şekillerde kombinlenebilen ve tüm ihtiyacınızı karşılayacak kıyafetlerden oluşan küçük bir koleksiyon diyebiliriz. Kapsül gardırop ne giyeceğinizi seçmeyi kısaltan, ayrıca dağınıklık ve fazlalığı da azaltan bir yaşam tarzını ifade ediyor. Çoğu zaman da sık seyahat edenler için öneriliyor ancak daha kompakt ve sade yaşamayı seçen herkes için uygun.

Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-1 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-2 - Saç Bakım Güzellik

Kaliteli parçalar seçin

Öncelikle az ama öz bir gardırop hedefliyorsanız elbette seçtiğiniz parçaların uzun ömürlü olması gerekiyor. Bu yüzden kaliteli kumaşlardan, iyi kesimli ve formu vücudunuza uygun olmalılar. Ayrıca seçim yaparken her parçayı gerçekten severek kullanacağınıza emin olmalısınız. Her parça gardırobunuzun kalanıyla da uyumlu olmalı. Erkeklerin kapsül gardırop hazırlarken bir avantajı da tamamen terzi dikimi, üstlerine göre yapılmış parçalara yönelebilmeleri. Sevdiğiniz, sizin için dikilmiş ve birbiriyle uyumlu parçalarla giyinmek inanın çok daha kolay olacak.

Ayrıca Her Yaz Gardırobunun 9 Temel Parçası yazımızı incelemeyi unutmayın.

Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-3 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-4 - Saç Bakım Güzellik

Belli bir sayı sınırı koyun

Elbette minimal bir gardırobu kendi hayat tarzınıza göre hazırlamalısınız. Bu da aktiviteniz, işiniz, yaşadığınız iklim gibi pek çok parametreye göre değişiyor. Ancak kapsül gardırop hazırlığı öncesi bir sayı belirleyin. Örneğin 20 parçalık temel bir koleksiyon ile 5 tane de opsiyon gibi bir sınır koyun. Örneğin, gömlek, chino pantolon jean, blazer, sneaker, oxford veya loafer ayakkabılar, basic tişört, iç çamaşırı ve çorap gibi mutlaka olması gereken parçalardan uyumlu renkleri seçin. 5 opsiyonu da “şort mu yoksa palto mu?” sorusunu sorarak dönemsel olarak değiştirin.

Aksesuarları saymayın

Temel parçaları belirlediniz evet ama bu kendi dokunuşunuzu yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu yüzden stilinize sizi anlatan eklemeyi yapacak aksesuarları belirlediğiniz sayıya dahil etmeyin. Gözlük, kemer, saat, kravat, çanta, cep mendili ve diğer aksesuarları kullanmaya devam edin.

Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-5 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-6 - Saç Bakım Güzellik

Varolanı değerlendirin

Kapsül gardırobu oluşturmaya başlamadan önce mevcutta neyiniz var bakmakta fayda var. Gerçekten sevdiğiniz ve kullanacağınıza inandığınız parçaları tutup diğer giyilmeyen parçalarla, biraz da cesur davranarak, tamamen vedalaşın.

Hayat tarzınıza göre tasarlayın

İyi bir kapsül gardırop, ideal olarak,  tüm yıl her hava şartına uyacak şekilde hazırlanmış olmalı. Ancak işiniz casual mı, yoksa daha resmi bir yerde mi çalışıyorsunuz? Her gün spor yapıyor ya da sık sık kampa mı gidiyorsunuz? Elbette tüm bu detaylara göre parçalar da değişecektir. Hayat tarzınızın dışına çıkacak estra durumlar için de opsiyon olarak tuttuğunuz parçalarınız olduğunu unutmayın.

Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-7 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Kapsül Gardırop Yaratma Rehberi-8 - Saç Bakım Güzellik

Planlama için kendinize zaman tanıyın

Temizlikten sonra yeni ihtiyaçların belirlenmesi ve temel parçaların belirlenmesi için kendinize zaman tanıyın. Alpışveriş veya size özel üretilecek parçalar için de aynı şekilde. Hatta daha uyumlu bir gardırop için askılarınızı bile tek tip ve minimal seçebilirsiniz.

Her şey bittiğinde ve kendi kapsül gardırobunuza kavuştuğunuzda hem ruhen, hem beynen hafiflediğinizi hem de giyinmeye daha az efor harcayarak daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Ayrıca Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz? yazımıza göz atabilirsiniz.

Bonus: Beylere bir önerimiz daha var! Evde sakal tıraşı olmanın incelikleri hakkında en etkili tüyoları öğrenmek için yazımızı inceleyin.