0

Havaların ısınmasıyla birlikte gardırobunuzu yeniden düzenleme zamanınız yaklaşıyor. Söz konusu kalabalık bir gardırop olduğunda, onu en doğru şekilde düzenlemenin ne kadar önemli olduğunu, eminiz her gün dışarı çıkarken yeniden karışan giysileriniz sebebiyle biliyorsunuzdur. Oysa gardırobunuz ne kadar düzenliyse hazırlanmak ve tüm giysilerinizden haberdar olmak da o kadar kolay olur.

Her zaman düzenli bir gardırop için tişörtlerinizi nasıl saklayacağınızı, trikolarınızı en iyi durumda nasıl tutacağınızı ve spor giysilerinizi nasıl düzenleyeceğinizi sıraladık.

Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Şeffaf elbise torbalarından yararlanın

Arada bir kez giydiğiniz elbise/takım elbise, uzun palto gibi giysilerinizi tozdan ve kırışmadan korumak için şeffaf giysi torbaları kullanın. Eğer kapladıkları alan sizin için sorunsa, bunları kutularda da saklayabilirsiniz. Ancak yeniden kullanmak istediğinizde muhtemelen iyi bir ütüye ihtiyaçları olacağını unutmayın.

Trikolarınızı katlayın

Örgü giysiler ne olursa olsun asılmamalı. Kazaklar ve hırkalar, özellikle de kaşmir veya yün gibi doğal ipliklerden yapılanlar, katlanmış halde saklanmalı. Bu hem onların şeklini korumanızı hem de gardırobunuzda her şeyi görebilmenizi sağlar. Katladığınız kazaklar için eğer mümkünse çekmeceleri kullanın. Çünkü bu sayede hem giysilerinize zarar verebilecek kanatlı kemiricilerden korunmuş hem de naftalin gibi evcil hayvanlarınızı etkileyebilecek bir kokudan kaçınmış olursunuz.

Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Ceketler için yastıklı askılar kullanın

Genel bir kural olarak tüm takım elbiseleri, blazer ceketleri, keten elbiseleri omuzlarının bozulmaması için yastıklı askılara asın. Yastıklı askılar, yerçekiminin dikişler üzerinde yarattığı gerilimi azaltmaya ve giysilerinizin kalıplarının düzgün bir şekilde korunmasına yardımcı olur.

Gömlekler için kaymaz, ince askılar tercih edin

Söz konusu gömlekler olduğunda, tahta veya dolgulu askılar boş bir yer israfıdır. Bunun yerine kadife, keçe veya tel gibi daha ince askılara yatırım yapın. Bu tür askılar hem yerden tasarruf sağlar hem de gömleklerinizin buruşuk bir yığın halinde gardırobunuzun içine düşmesini engeller.

Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-5 - Saç Bakım Güzellik Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kumaş pantolonlarınızı asın

Pantolonların asılması mı yoksa katlanması mı gerektiği konusunda farklı görüşler var. Sonuçta amacımız alanı en iyi şekilde değerlendirmek. Yine de konu kumaş pantolonlar olduğunda onları asmak, bel kısımlarındaki gerginliğin (sıkılığın) azalmasını ve kemerin kırışmasını önler. Bu yüzden jean’lerin aksine kumaş pantolonlarınızı tel askılara asarak kullanmadan önce ütülemekten de kurtulmuş olursunuz.

Kemerleri, atkıları, şalları yuvarlayarak saklayın

Kemer, kravat, atkı… Tüm bu aksesuarları, alandan tasarruf ederek saklamak için yuvarlamayı deneyin. Bu konuda yalnızca şapkalar sorun yaratabilir. Şekillerini korumak için içlerini kağıtla (veya yumuşak başka bir malzemeyle) doldurun ve benzer boyutlarda olanları iç içe geçecek şekilde saklayın.

Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-7 - Saç Bakım Güzellik Gardırobunuzu Bir Profesyonel Gibi Nasıl Düzenlersiniz?-8 - Saç Bakım Güzellik

Çantalarınızı doldurun

Satın aldığınız çantaların içlerinin kağıtla veya benzer yumuşak bir maddeyle doldurulmuş olmasının bir nedeni var: Bunu yapmak, çantanın şeklinin korunmasına yardımcı olur ve malzemedeki kırışıklıkları en aza indirir. Bu yüzden onları satın aldığınızda içlerindeki bu malzemeyi atmayın ve saklarken siz de aynısını yapın. Bonus bir öneri olarak onları bir de tozlanmamaları için giysi poşetlerinde saklayabilirsiniz. Her kullanımda yepyeni göründükçe aldığınız bu önlemlere minnettar kalacaksınız.

Katlı giysileri dikey şekilde yerleştirin

Çekmecelerde sakladığınız giysileri (tişört, ince kazaklar vb.), ilk bakışta görebilmek için tıpkı raftaki kitaplar gibi dikey olarak yerleştirmelisiniz. Çoğu insan onları üst üste katlayarak kullanır. Ancak bu, tamamını görmenizi imkansız hale getirir ve çekmecenizin daha çabuk dağılmasına neden olur. Bu basit ama hayat kurtaran bir tüyo. Deneyin, her an erişebileceğiniz düzenli ve konforlu bir gardıroba kavuşun.