0

Bıyık ve çene altında hizalı ve bakımlı görünüm yaratan keçi sakalı aslında top sakal ile karıştırılır. Top sakaldan farklı olarak bıyığın olmadığı ya da bıyık ile çene altı sakalının tam yuvarlak şekilde birleşmediği bu model genellikle her yüz tipine uygun olabilecek modeller arasında. Özellikle Cristiano Ronaldo’nun da en çok tercih ettiği bu sakal modeli birçok ünlü ismin daha vazgeçilmezi arasında. Uzun yıllardır hayatımızda olan keçi sakalı, neredeyse her sezon sakal ve bıyık trendleri arasına girmeyi de başarıyor.

Adım Adım Keçi Sakalı Nasıl Bırakılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Adım Adım Keçi Sakalı Nasıl Bırakılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Keçi sakal nasıl bırakılır?

Adım 1: Sakallarınızın belli bir miktarda uzadığından emin olmanız gerek. Keçi sakalınızı sadece çenede bırakmak istiyorsanız uzunluğunun kararı tamamen size kalmış.

Adım 2: Sakal tıraşı için ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın. Tıraş makinesi, tıraş köpüğü, jilet, havlu, su gibi malzemeleri yanınızda bulundurun ve bir ayna karşısına geçin.

Adım 3: Sakallarınızın belirli bölgelerini sinekkaydı denilen tıraştan yapacağınız için, dolaşıklıkları, karışmaları önlemek için önce sakallarınızı tarayın ve köpük sürün.

Adım 4: Boyun, yanak ve dudak üstü bölgelerinizi eşit şekilde kırpmaya başlayın. Tüm sakalınızın uzunluğunun eşit ve sizi memnun edecek bir noktada olduğundan emin olun. Boyun bölgenize geldiğinizde çenenizin hemen altını kesmemeye dikkat edin.

Adım 5: Şimdi boynunuzu, yanaklarınızı ve çene hattınızı sinekkaydı tıraş etme zamanı geldi. Pürüzsüz ve kolay bir tıraş için, bu noktada jilet kullanmaya geçin.

Adım 6: Yanak, boyun ve bıyık kısmınızı yeniden köpükleyin ve kılların çıkış yönü doğrultusunda pürüzsüz olacak şekilde jiletleyin.

Adım 7: Çenenizde kalan kısma bir sakal yağı sürün ve nemlendirin. Kestiğiniz bölgelere de bir tıraş losyonu ya da nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Tabii bu adımlar yalnız çenede bırakılan keçi sakalı modelleri için uygulanacak önerilerden. Bıyıklı, hafif kirli sakallı, top sakala yakın keçi sakalı modelleri için aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Adım Adım Keçi Sakalı Nasıl Bırakılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Adım Adım Keçi Sakalı Nasıl Bırakılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Keçi sakal modelleri

Bıyıklı keçi sakalı

Eğer oval bir yüz tipiniz ve hatta uzun saçlarınız varsa deneyebileceğiniz keçi sakalı modelleri arasında. Bu modeli elde etmek için yukarıdaki adımların aynılarını bıyıklarınızı kesmeden uygulayabilirsiniz.

Çene boyu keçi sakalı

Bu keçi sakalı modelinde kulaklarınızın hizasından itibaren çene ve boynunuzun üst kısmındaki sakalları kesmemeniz gerekir. Tam çene kısmınızı diğer bölgelere göre daha uzun tutabilirsiniz. Bu model küçük de olsa bir bıyığı hak ediyor.

Uzun keçi sakalı

Çene hizanızda top sakal büyüklüğünde bir miktar sakal bırakıp o sakalı uzattığınız bu model için oval ya da köşeli yüz hatlarınız olması yeterli. Tabii günlük stilinizde takım elbise giymenizi gerektirecek bir işiniz yoksa, bu stili seçenekleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

Adım Adım Keçi Sakalı Nasıl Bırakılır? -5 - Saç Bakım Güzellik Adım Adım Keçi Sakalı Nasıl Bırakılır? -6 - Saç Bakım Güzellik

Keçi sakal kime yakışır?

Genellikle her yüz tipine yakışan keçi sakalı özellikle çene kemikleriniz ve çeneden kulağa giden kemikler çıkık ve belirginse düşünmeden tercih edebilirsiniz. Kişiselleştirmek için çok geniş bir model yelpazesi olan keçi sakalı tercihinizi yukarıda bahsettiğimiz modeller arasından tercih edebilirsiniz. Eğer yuvarlak bir yüz şekliniz varsa top sakala benzeyen çeneden bıyığa kadar gelen keçi sakalı yaşınızı olduğundan büyük gösterebilir. Bu noktada diğer modellere yönelebilirsiniz.

Bonus: Sakal stilinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tarzınız. Sakal tarzının nihai amacı yüzünüze belirli bir boyut kazandırmak. Bu yüzden uzun ve gür sakallarınızı kesmeye karar verdiğinizde bunu aşama aşama deneyerek kendinize en yakışacak modeli bu sayede de bulabilirsiniz. Nasılsa sakallar hızlı uzayan tüyler arasında. Bir sonraki tıraşınızda karar verdiğiniz modeli uygulayarak stilinizi oluşturabilirsiniz.